AUSTRIA: DO WIEDEŃSKIEGO PARKU NA… POSIŁEK

Piękne wiedeńskie parki w sercu miasta są atrakcyjne nie tylko dla osób szukających relaksu, ale także dla smakoszy.

Park Volksgarten przy promenadzie Ringstrasse zachwyca setkami odmian róż i pawilonem Volksgarten w oryginalnym stylu z lat 50. XX wieku. W sielankowym ogródku zamówić można dania z programu kulinarnego obejmującego poranne śniadania, jak i wieczorny grill.

W położonym po sąsiedzku parku Burggarten w restauracji Palmenhaus, w słoneczne dni warto usiąść na chwilę na dużym tarasie z widokiem na park. A podczas padającego deszczu można się schować i zjeść coś we wnętrzu imponującej szklanej hali w secesyjnym stylu.

Park miejski Stadtpark był pierwszym publicznym parkiem w Wiedniu i został założony przy promenadzie Ringstrasse około 1860 roku w angielskim stylu krajobrazowym. Znajduje się w nim restauracja Steirereck, która ma dwie gwiazdki w przewodniku Michelin i zajmuje zaszczytne 10. miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata.

Luksusowa restauracja urzeka współczesnymi interpretacjami dawnych przepisów i wykorzystaniem niemal zapomnianych w kuchni austriackiej składników. Właściciele Steirereck prowadzą również mniejszy lokal Meierei im Stadtpark, który koncentruje się na rozkoszowaniu się smakiem sera.

Kolejnymi punktami gastronomicznymi w parku miejskim Stadtpark są Das Johann w Kursalon Wien, a w miesiącach letnich Café Francais. Co roku w maju, rozległy park jest miejscem odbywania się festiwalu gastronomicznego Genuss, w ramach którego prezentowane są wyszukane kulinarne specjały od austriackich producentów i drobnych manufaktur.

Najstarszy barokowy ogród w Wiedniu, Augarten, znajduje się w 2. dzielnicy. W parkowym zamku Augarten działa manufaktura porcelany oraz elegancka kawiarnia-restauracja Augarten z dwoma dużymi tarasami. W zielonym Praterze spacerowicze i wędrowcy mogą zatrzymać się w restauracji Lusthaus.

W parku pałacowym Schönbrunn wiedeńska dynastia kawiarniana Landtmann prowadzi w ciepłym sezonie Jausen Station, a w parku Türkenschanz osiedliła się restauracja Meierei Diglas i od połowy marca do połowy grudnia oferuje klasyczne dania kuchni wiedeńskiej.

Ponadto w parku Lainzer Tiergarten znaleźć można kawiarnio-restaurację Hermes, która znajduje się w willi Hermesvilla, której budowę zlecił cesarz Franciszek Józef dla swojej żony Elisabeth („Sisi”). Oto bliższe dane o wiedeńskich parkach, do których można wybrać się na posiłek:

• Volksgarten Pavillon, Burgring, 1010 Wiedeń, www.volksgarten-pavillon.at • Palmenhaus, Burggarten 1, 1010 Wiedeń, www.palmenhaus.at • Steirereck im Stadtpark + Meierei im Stadtpark, Am Heumarkt 2a, 1030 Wiedeń, www.steirereck.at • Das Johann, Johannesgasse 33, 1010 Wiedeń, www.restaurantjohann.at • Café Français Stadtpark, Johannesgasse 33, 1010 Wiedeń, www.cafefrancais-stadtpark.com • Festiwal gastronomiczny Genuss, 11.-13.5.2018, Stadtpark, Parkring, 1010 Wiedeń, www.genuss-festival.at

• Kawiarnio-restauracja Lusthaus Wien, Freudenau 254, 1020 Wiedeń, www.lusthaus-wien.at • Landtmann’s Jausen Station, park zamkowy Schönbrunn, 1130 Wiedeń, www.landtmann-jausenstation.at • Meierei Diglas, Hasenauerstraße 56, 1180 Wiedeń, www.meierei-diglas.at • Hermes, Café Restaurant Labstelle, Hermesvilla, 1130 Wiedeń, www.hermes-villa.at • Kawiarnio-restauracja Augarten, Obere Augartenstraße 1, 1020 Wiedeń, www.augarten.com/restaurant

 

Zdjęcia: Vienna Tourist Board

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top