AUSTRIA: ATRAKCJE KARYNTII

– Wprawdzie nikt nie ma pewności, czy jeszcze tego roku uda się wybrać w austriackie góry, czy może trzeba będzie poczekać do następnego. Jednak w tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy dostarczyć Państwu odrobinę inspiracji. Niech to będzie przedsmak podróży do Karyntii – czytamy w informacji nadesłanej nam przez warszawski oddział Narodowego Biura Promocji Austrii.

 

Rzeczywiście, sytuacja pandemiczna jest obecnie fatalna, ale szanse na to, że jeżeli jeszcze nie w 2020, to w roku następnym poprawi się na tyle, iż możliwe będą także zagraniczne wyjazdy urlopowe. Warto więc zapoznać się z atrakcjami Karyntii, jednego z austriackich krajów związkowych chętnie odwiedzanego przez naszych turystów i zastanowić nad wyjazdem do niej, gdy stanie się to możliwe i bezpieczne.

5 powodów, aby przyjechać zimą do Karyntii

Odzyskać spokój, nabrać nowych sił i wreszcie poczuć skrzypiący śnieg pod butami. Nigdzie indziej urlop zimowy nie jest tak ekscytujący, jak w Karyntii. Bezpieczny pobyt w tym kraju związkowym gwarantują wysokie standardy bezpieczeństwa wobec choroby COVID-19 oraz środki ostrożności podjęte przez karynckich gospodarzy.

W Karyntii, po południowej stronie Alp, nie chodzi o „wyżej, szybciej, dalej”, lecz o aktywny wypoczynek i radość z życia. Warunki do osiągnięcia tych celów nie mogą być lepsze. W Karyntii mamy bowiem do czynienia ze zróżnicowanym krajobrazem górskim, wspaniałymi widokami, idyllicznymi jeziorami i łagodnym, zimowym klimatem z mnóstwem słonecznych dni.

1. Narty

Początkujący czy doświadczeni narciarze – w ośrodkach narciarskich Karyntii każdy znajdzie coś dla siebie. 31 różnorodnych terenów narciarskich w Karyntii i Tyrolu Wschodnim, każdy o unikatowym charakterze, łączy wspólny karnet TopSkiPass. Karnety regionalne, w wielu ośrodkach, gwarantują dostęp do zróżnicowanych ofert dodatkowych.

Na każdej z 800 doskonale naśnieżonych i przygotowanych tras narciarskich można spędzić niezapomniane chwile na śniegu wedle własnego uznania, umiejętności i potrzeb. Czekają tu imponujące szczyty trzytysięczników, łagodne zbocza oraz trasy przystosowanych do potrzeb najmłodszych narciarzy. Miłośników narciarskich ewolucji przyciągają wymagające trasy z muldami czy halfpipe’y, a freeriderów – dziewicze obszary do jazdy poza trasami.

2. Serwis na stoku

Kamerdynerzy na stokach, zwani tutaj „Pistenbutler”, którzy zapewniają codziennie swoje niezwykłe usługi, świętują w tym roku swój 20-letni jubileusz. To właśnie oni dbają o dobre samopoczucie oraz ułatwiają dzieciom i dorosłym „życie” na stoku: zaopatrują w chusteczki, kremy z filtrem, słodkości, a nawet serwują Prossecco oraz pyszne lody, pochodzące z pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego (od marca).

Także w innych karynckich ośrodkach narciarskich czekają na gości wyjątkowe usługi sprawiające, że dzien spędzony na stoku jest jeszcze przyjemniejszy. Na przykład przechowywalnie sprzętu narciarskiego, zwane Skidepots (w Heiligenblut, Nassfeld i na lodowcu Mölltaler), transport z parkingu do wyciągu (Nassfeld),

Przewóz z hotelu na kurs narciarski dla dzieci (Katschberg), serwis na stoku (Nassfeld), aplikacja parkingowa i informacje o wolnych miejscach parkingowych online (Gerlitzen, Turracher Höhe), chusteczki higieniczne na wyciągach narciarskich (m.in. w Turracher Höhe i Nassfeld) oraz możliwość otrzymania karnetu narciarskiego już w hotelu we wszystkich ośrodkach narciarskich w regionie, aby szybko i bezpiecznie dostać się na stok.

3. Termy, pawilony kąpielowe, sauny itd.

Zimowy wellness w Karyntii najlepiej jest poznać poprzez osobiste doświadczenie. Choćby kupując jednodniowy bilet wstępu do kompleksu Kärnten Badehaus na brzegu jeziora Millstätter See. Zastosowane tu wielkie, panoramiczne okna sprawiają, że połyskujące w słońcu wody jeziora Millstätter See są jak na wyciągnięcie ręki.

Kto mimo wszystko woli Wörthersee – tu także znajduje się Kärnten Badehaus, z tym że stanowi część hotelu Werzer’s. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Bad Kleinkirchheim, gospodarz narciarskiego Pucharu Świata.

W tej położonej u stóp gór Nockberge miejscowości znajdują się aż 2 kompleksy basenów termalnych – Thermal Römerbad oraz Therme St. Kathrein. Römerbad leży zresztą dokładnie w miejscu, w którym kończy się trasa Pucharu Świata. Kärnten Therme w Villach uchodzi za najnowocześniejszy obiekt tego typu na południu Austrii.

Czekają tu zjeżdżalnie, basen sportowy, strefa dla dzieci i bogata oferta zabiegów odnowy biologicznej. W Karyntii nie brak również hoteli i pensjonatów, których goście mogą w zimie prosto z sauny wskoczyć do jeziora, np. nad Wörthersee lub na Turracher Höhe.

4. Kiedy w Karyntii zapada noc

Zimowe dni w Karyntii obfitują w radość, przygodę i fascynujące doświadczenia. Kiedy słońce chowa się za górami, te przeżycia wcale się nie kończą, wręcz przeciwnie. Na południu Austrii nocne marki na pewno znajdą coś dla siebie.

Mogą na przykład dalej korzystać ze stoków narciarskich (w Bad Kleinkirchheim lub Nassfeld) lub tras do skituringu na terenie Dreiländereck. Wiele ośrodków zaprasza na wycieczki na rakietach śnieżnych w blasku księżyca (np. Dobratsch) lub nocne zjazdy na sankach (np. na Katschbergu, Turrach czy w Innerkrems). W kompleksie termalnym Kärnten Therme odbywają się nocne sesje w saunach.

5. A może coś nowego? Coś innego?

Od czasu do czasu warto wyjść ze swojej strefy komfortu. Czemu by nie spróbować jakiejś nowej dziedziny sportu? Urlop to doskonały moment na takie próby. A zatem – ku przygodzie!

Dwa niesamowite przeżycia czekają na lodzie – na jeziorze Weissensee można zanurkować pod zamarzniętą taflą, a w Nassfeld czy Heiligenblut na terenie Parku Narodowym Wysokich Taurów – spróbować wspinaczki po lodzie. W Nassfeld znajduje się nawet centrum „nietypowych sportów zimowych”.

Można tu wypróbować takie urządzenia jak np. snowbike, hammerhead (sanki do jazdy głową w dół), snowtrike czy skibob. Doskonałe tereny na snowbike znajdują się w Bad Kleinkirchheim, nad jeziorem Weissensee oraz w Dreiländereck. Spokojniejsze formy aktywności zimowych to na przykład wędrówka przez ośnieżony krajobraz w towarzystwie lam (Lamatrekking), możliwa np. w Nassfeld, czy romantyczne przejażdżki saniami (w Nassfeld oraz na Katschbergu).

Zdjęcia: Kärtnen Werbung

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top