AUSTRIA: ATRAKCJE DOLINY ŐTZTAL

Dolina Őtztal położona w sercu Tyrolu i w bliskim sąsiedztwie Niemiec, Szwajcarii i Włoch, szczyci się tym, że stanowi najwyższy punkt tego regionu Alp i otoczona jest ponad 250 trzytysięcznikami. Określa się zaś tyrolską Krainą Czarów w lodowcowej bieli. Ten piękny region Austrii od dawna i z powodzeniem zabiega o polskich turystów.
 
Systematycznie prezentuje w Warszawie nowości na nadchodzący sezon zimowy, przypominając przy okazji swoje główne walory przyciągające zwłaszcza amatorów narciarstwa i innych sportów zimowych. Nie zabrakło nowości oraz informacji jakie przedstawiciele mediów otrzymali od gości z tej doliny podczas prezentacji w dniu 18 września w Warszawie.
 
 
Mimo iż Polacy ciągle stanowią margines wśród przedstawicieli różnych nacji odwiedzających Őtztal, tamtejsi organizatorzy turystyki, przede wszystkim Őtztal Tourismus, zabiegają o nich, podkreślając, że są dla nich ważni. W sezonie zimowym 2011/2012 preferowanym przez naszych rodaków, przebywało ich tam 65.103.
 
W ogólnej liczbie 2.629.584 noclegów z których skorzystali wszyscy goście, stanowili 2,5%. Tylko w lecie 2011 r. ( nie ma jeszcze danych za dobiegające końca ) było nas tam znacznie mniej: tylko 6.503. Co przełożyło się na 0,7% noclegów turystów przebywających w Dolinie Őtztal o tej porze roku. W tym regionie Tyrolu znajduje się kilka znaczących ośrodków oraz parę mniejszych, kameralnych wiosek.
 
Sölden obejmujące dwa tereny narciarskie Rettenbach i Tiefenbach tegoroczny sezon otworzyło już 3 września. Dla tych, którzy nie mogli doczekać się kolejnej porcji białego szaleństwa. Oficjalnie sezon 2012/2013 zainauguruje dopiero impreza „First Snow Gletscherstart” w dniach 13-14 października.
 
Zaś międzynarodowe zmagania AUDI FIS Ski Word Cup, czyli zawody otwierające Puchar Świata 2013, które odbędą się tam od 21 do 23 października. Natomiast ruch na wszystkich stokach narciarskich otwarty zostanie „dopiero” w połowie listopada.
 
Mocnymi atutami Sölden są wspomniane już dwa lodowce połączone tunelami: drogowym i narciarskim, tworzącymi jedyną lodowcową huśtawkę narciarską w Alpach. Do dyspozycji narciarzy jest 36 km tras zjazdowych oraz 10 wyciągów o wydajności prawie 20 tys. osób na godzinę. Na lodowce te dostać się można również najwyżej położoną drogą widokową w Alpach Wschodnich.
 
W listopadzie uruchomione zostaną kolejki Gletscherbahn oraz wyciągi w Sölden i Hochsölden. Dla narciarzy i snowboardzistów oznaczać to będzie dostęp do 148 km stoków o wszystkich stopniach trudności. I docieranie na nie którymś z 34 wyciągów.
 
Sölden jako jedyny teren narciarski w Austrii dysponuje jednocześnie trzema trzytysięcznikami: Gaislachkogl (3.058 m n.p.m.), Tiefenbachkogl (3.250 m n.p.m.) i Schwarze Schneider (3.340 m n.p.m.). Przy czym tę Wielką Trójkę można pokonać w jeden dzień. Trzeba tylko wyprawę rozpocząć na dolnej stacji kolejki Giggijopchbahn, a zakończyć na dolnej stacji Gaisalachkoglbahn.
 
Pomiędzy nimi są 4 godziny jazdy po śniegu, 50 kilometrów stoków, 10 tys. m. różnic wysokości oraz trzy wspaniałe panoramy alpejskie na platformach widokowych „BIG3”. Drugim z najpopularniejszy ośrodków turystyki zimowej jest położny na wysokości 1930 m Obergurgl-Hochgurgl otoczony trzytysięcznikami. Położony w tylniej części doliny jest terenem „nie lodowcowym”.
 
Sezon otworzy 15 listopada i to, jak zwykle, „z hukiem”. Podobno legendarnymi już imprezami inauguracyjnymi w „Pałacu Zimowym” w „Alpejskim Diamencie”. Trzecim pod względem wielkości terenem narciarskim Doliny jest Hochötz położony u jej wejścia na wysokościach od 700 do 2000 m n.p.m. Tam sezon rozpocznie się 14 grudnia.
 
W Dolinie, która ciągnie się na długości 70 km, jest także sporo innych atrakcyjnych miejscowości. W okolicach jej zamknięcia, u podnóża najwyższego (3.774 m n.p.m.) szczytu Tyrolu – Wildspitze, leży górska wioska Vent. Malownicza i spokojna, stanowi dobry punkt wypadowy na wyprawy skitourowe, np. trasę Center Runde. Amatorów narciarstwa biegowego przyciąga miejscowość Längenfeld.
 
Tamtejsze trasy leżą na wysokości około 1200 m n.p.m. Wielkim magnesem jest też źródło termalne „Aqua Dome”, o którym trochę więcej informacji niżej. Nasi tyrolscy goście zachęcali również do wzięcia pod uwagę wyjazdu do Gries, Umhausen, Niederthai lub pięknych wiosek Sautens, Haiming-Ochsengarten i Oetz. Jest więc w czym tam wybierać.
 
W Dolinie Őtztal jest w sumie 185 km przygotowanych szlaków turystyki pieszej, 40 km zimowych tras biegowych, 186 km narciarskich tras biegowych, 15 torów saneczkowych – najnowszy w Hochgurl-Pill. Ponadto 10 lodowisk oraz wielka atrakcja dla odważnych i odpowiednio do tego przygotowanych: zamarznięte wodospady, na które można wspinać się po lodzie.
 
O wędrówkach na rakietach śnieżnych po okolicach nie wspominając. Więcej informacji o ofercie Doliny znaleźć można na www.soelden.com. Wspomniałem o gorących źródłach Aqua Dome. W tych tyrolskich termach Längenfeld i 4* hotelu Aqua Dome jest sporo nowości, które przedstawiła jego dyrektorka Bärbel Frey. Działają one już 7 lat, są najnowocześniejsze w Austrii, luksusowe i z bogatą ofertą wypoczynku.
 
Ich „hitem” są kryształowe termy „Ursprung” z dwoma całorocznymi siarkowymi basenami termalnymi z wodą o temperaturach 34º i 36º czerpaną z głębokości 1.865 m. W termie „Talfrische” znajdują się dwa futurystyczne baseny połączone wiązkami światła, wprowadzającymi podobno w świat nieważkości. Muzyka, solankowa woda oraz efekty świetlne znakomicie relaksują.
 
Szczególną atrakcję stanowią kąpiele w blasku księżyca trwające do północy. Dla dzieci jest wodny świat z dwoma wielkimi basenami do pływania na pokładzie statku, 90—metrowa zjeżdżalnia, sale do zabawy itp. Kolejny „hit” stanowi tam zespół 6 saun. Mieszczą się one na kilku piętrach Loftsauny, można w nich pocić się w temperaturach od 55 do 115º C.
 
Np. w saunie „Erdsauna” wkopanej do połowy w ziemię, temperatura wynosi 90º C. Korzystający z niej mogą korzystać z okładów z soli, jogurtu, miodu lub błota. Ziołowa łaźnia „Kräuterbadl” oferuje w temperaturze 50º C aromaty, muzykę i grę świateł. Pooddychać w niej można olejkami eterycznymi.
 
W saunie „Schluchensauna” oprócz gorącego powietrza są efekty muzyczne i świetlne oraz widok na wąwozy. Jest też sauna parowa, grota solankowa, kąpiele solankowe itp. Aktualnie kończy się rozbudowa term i hotelu. W grudniu br. nowych gości przyjmą w dobudowanym skrzydle 54 dwuosobowe pokoje, 6 suit rodzinnych oraz 5 nowych pomieszczeń konferencyjnych.
 
Zmodernizowano restaurację, kuchnię, lobby i fasadę budynku. Jako ekskluzywna atrakcja zapowiadany jest obszar Premium-Spa o powierzchni 2.000 m² położony na dachu obszaru termalnego.
Niezwykłe atrakcje mają być w innowacyjnym SPA 3.00. Inwestycja ta kosztowała 19,7 mln €, wkrótce te nakłady zaczną się zwracać. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na: www.aqua-dome.at.
 
Zdjęcia: z prezentacji – autor, z Doliny – Őtztal Tourismus.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top