25-LECIE SDP GLOBTROTER

25-lecie Globtrotera. Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER ma już 25 lat. Z tej okazji spotkaliśmy się w Sali Malwa w warszawskim hotelu Gromada Dom Chłopa. Dobrze ponad setka gości – członków naszego stowarzyszenia bawiła się wesoło wspominając minione ćwierć wieku wspólnych spotkań, wyjazdów i przygód.

 

O historii naszego klubu a potem stowarzyszenia opowiadał Prezes Sławek Bawarski a w tle na ekranie wyświetlane były slajdy z naszych spotkań i wyjazdów. Prezes Bawarski uhonorowany został czapką krakuską przez przybyłego na nasze spotkanie aż z królewskiego Krakowa Andrzeja Czaplickiego. Od klubu natomiast prezes Bawarski otrzymał tableau ze zdjęciami z minionego 25-lecia, przygotowane przez Magdę Pinkwart, Patrycję Waszkiewicz i Pawła Ludwickiego – autorem większości zdjęć jest Czarek Rudziński. Program rozrywkowy zapewnił aktor Zbigniew Lesień, później zebrani bawili się przy muzyce mechanicznej do późnej nocy.

Po raz pierwszy spotkaliśmy się w marcu 1991 roku z biurem turystycznym Neckermann. Na pierwszym zebraniu byli m.in. Jan Szul z Wiadomości TVP, Sławomir Zieliński z telewizyjnej Panoramy, Jolanta Fajkowska z II programu TVP, Małgorzata Deszkiewicz WOT, Jadwiga Osiecka TV Porion, Jarosław Selin (Polsat), Edward Szwarc (RDC), Bogdan Juchniewicz (Radio Plus), Zbigniew Krajewski Polskie Radio pr. I , Anna Krakowska (RMF), Irena Szackus (Sztandar Młodych), Jan Tomczyk (Radio Wolna Europa), Marek Szelewicki (Radio Z), Robert Lidke (Radio Biznes), Janusz Kijowski (TV Polonia), Krzysztof Rozum (Kurier Polski), Izabela Jabłońska (Superexpress) oraz założyciele klubu: Grzegorz Micuła (Poznaj Świat) i Sławomir Lechosław Bawarski (późniejszy wieloletni prezes Globtrotera). Pierwszymi wiceprezesami byli Wojciech Mittelsted i Jarosław Kret.

Pierwszy wyjazd Globtrotera w grudniu 1991 odbyliśmy do USA na zaproszenie amerykańskiej AMTY, drugi był do Kenii i Tanzanii a trzeci na Cypr. Najliczniejsze wyjazdy odbyły się do RPA i Suazi – 59 osób, do Brazylii – 42 osoby, Krym – 40 osób, Malezja – Borneo – 38, Tunezja – Libia – 37, Turcja -35 i Egipt – 34 osoby.

Pierwsze 5 lat działaliśmy przy współpracy z Orbisem, który udostępniał salę na nasze spotkania. Później zarejestrowaliśmy nasze Stowarzyszenia w sądzie, i od 20 lat nasze spotkania odbywają się przeważnie w hotelu Gromady.

Odbyliśmy setki spotkań przede wszystkim z firmami związanymi z turystyką: biurami turystycznymi, przedstawicielstwami zagranicznych tourist boardów, linii lotniczych i promowych, regionów, gmin turystycznych i hoteli. Zorganizowaliśmy w tym czasie 214 wyjazdów krajowych i 308 zagranicznych dla członków naszego stowarzyszenia.

Członkami naszego stowarzyszenia byli tacy znani dziennikarze tacy jak: Beata Pawlikowska, Jarosław Kret, Ryszard Badowski, Monika Witkowska, Maria Szabłowska, Eryk Mistewicz, Paweł Rabiej, Anna Popek, Marcin Wolski i inni.

Przez te lata pożegnaliśmy wiele naszych koleżanek i kolegów; Marzenę Spólnicką, Barbarę Henkel, Olgierda Budrewicza, Zygmunta Broniarka, Jerzego Stolarka, Krzysztofa Łukaszewicza, Marcina Garwackiego, Waldemara Śmiałowskiego, Jana Wodyńskiego, Andrzeja Dolińskiego, Wojciecha Kluska i Stanisława Gąsiennicę Szymkówa.

Tekst i zdjęcia: Paweł Grzegorzewski

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top