ZEA: SZARDŻA – GDZIE OŻYWA HISTORIA

 

Emirat Szardża to jeden z najpiękniejszych rejonów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a jego najwieksze miasto zostało ogłoszone Stolicą Arabskiej Turystyki 2015 roku Sharijah Commerce and Tourism Development Authority (SCDTA) działa na rzecz promocji turystyki w Emiracie Szardża.

 

 

Szardża (Sharjah) co po arabsku oznacza „kraj wschodzącego słońca„, ma historię, która sięga ponad 6000 lat. Już w 2 wieku naszej ery pojawia się na mapie sporządzonej przez greckiego geografa Ptolemeusza.

Historycznie emirat Szardża był jednym z najbogatszych miast w regionie i najważniejszym portem w Zatoce Arabskiej. To tu, w 1932 roku powstało pierwsze międzynarodowe lotniska na tym wybrzeżu. W 1971 roku Szardża stała się częścią Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Położony na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską Emirat Szardża jest trzecim co do wielkości państwem w ZEA. Na powierzchni 2600 km² żyje 650 000 mieszkańców. Stolicą jest miasto Szardża.

Kraj ma klimat zwrotnikowy, suchy, ze średnią temperaturą 20-40 stopni Celsjusza w ciągu roku i niewielkimi opadami poniżej 80-140 mm rocznie, dlatego występuje tu tylko skąpa roślinność półpustynna i pustynna.

 

 Podstawą gospodarki jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak), oraz uprawa zbóż, palm daktylowych i warzyw w oazach. Na wybrzeżu łowią ryby i poławiają perły. Szardża jest jedynym emiratem przestrzegającym szariatu. Wyraża się to m.in. całkowitym zakazem sprzedaży i podawania alkoholu.

Najlepszy czas na odwiedzenie emiratu jest od listopada do kwietnia; jest tam wtedy najlepsza pogoda, dni są ciepłe i słoneczne a wieczory chłodniejsze z niską wilgotnością powietrza. Temperatura w ciągu dnia wynosi od 18°C do 30°C, a w nocy spada do 12°C.
Od maja do września, jest bardzo gorąco temperatury w lipcu, sierpniu i wrześniu, osiągają ponad 40°C przy dużej wilgotności powietrza. Noce są wtedy bardzo ciepłe, a temperatury przekraczają 30°C.


Władcą Szardży i Członkiem Rady Najwyższej ZEA jest Jego Wysokość Szejk Mohammad bin Sultan dr Al Quasimi, który panuje od 1972 roku. Władca ten dba o ochronę dziedzictwa i kultury emiratu. W 2014 roku Szardża ogłoszona została Stolicą Kultury Islamskiej a w roku 2015 Szardża wybrana została przez Radę arabskich ministrów turystyki Stolicą Turystyki Arabskiej, dając tym samym ogromny impuls dla rozwoju jej turystyki i gospodarki.

Inauguracja Stolicy Turystyki Arabskiej odbyła się 5 lutego tego roku, przy okazji otwarcia Festiwalu Światła Sharjah. Na rok 2015 zaplanowano wiele nowych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Szardża jest bowiem jednym z najważniejszych ośrodków edukacji na Bliskim Wschodzie.

Szardża to kierunek niskobudżetowy. Położona zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Dubaju jest od Dubaju tańsza nawet o 30-40%. Jest tu wszystko, czego potrzebują turyści.

W starej części stolicy emiratu, która także nazywa się Szardża, zachowały się dawne bazary, meczety i budynki mieszkalne. W sąsiedztwie malowniczego deptaku Corniche, znajduje się Centrum Sztuki w pięknie odrestaurowanych kamienicach, oraz 18-wieczny meczet. Jest tu także ciekawych muzeów; w Muzeum Morskim, można zobaczyć tradycyjne, drewniane żaglowe łodzie dhow, używane do żeglugi, jako statki handlowe, oraz do rybołówstwa oraz połowu pereł.

Jest tu także ciekawe Muzeum Kaligrafii, pokazujące wielowiekowe dziedzictwo arabskiej kaligrafii oraz jej przykłady na płótnie, drewnie, papierze i ceramice, największe w Zatoce Muzeum Sztuki oraz Muzeum Cywilizacji Islamskiej zlokalizowane w budynku dawnego suku, arabskiego bazaru, gdzie wystawiono ponad pięć tysięcy eksponatów.

Zbiory Muzeum związane są z islamem, ale również z życiem codziennym mieszkańców świata muzułmańskiego; obok pięknych, inkrustowanych egzemplarzy Koranu znajdziemy dawne meble, instrumenty, talerze, zbiór numizmatów, znaczków pocztowych, biżuterii…

Miłośnicy historii powinni odwiedzić ciekawe Muzeum Archeologiczne, z kolekcją monet, biżuterii, ceramiki i starożytnych broni, oraz Muzeum Dziedzictwa (Sharjah Heritage Museum) poświęcone bogatym tradycjom, zwyczajom i kulturze Szardży.

Historycznym miejscem jest też zbudowany w 1820 roku Fort Sardża (Sharjah Hisn), który przez ponad 200 lat był oficjalną rezydencją rodziny panującej, jak również Madżlis Al Midfa słynąca z okrągłej wieży wiatrowej, jedynej takiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Szardża słynie też ze światowej klasy festiwali, takich jak Festiwal Światła Sharjah (luty), podczas którego międzynarodowi artyści wykorzystując nowoczesne technologie oświetleniowe 3D tworzą magiczną atmosferę, opowiadają historię ewolucji kulturalnej emiratu. Festiwal Wodny (Sharjah Water Festival) odbywa się w grudniu każdego roku wraz z Mistrzostwami Świata Motorówek Grand Prix Sharjah. Międzynarodowe Targi Książki na przełomie października i listopada to najstarsza i największa impreza tego typu w regionie, przyciągająca międzynarodowych wydawców, autorów i miłośników książek.

Jednym z najbardziej popularnych festiwali w regionie jest Międzynarodowy Festiwal Koni Arabskich ściągający w marcu do Szardży wielu miłośników koni arabskich oraz Dni Dziedzictwa Szardży. Ten coroczny karnawał upamiętnia dziedzictwo kulturowe mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Emirat stara się także rozwijać turystykę. Ma do zaoferowania podwodny raj w Oceanie Indyjskim, pustynne safari, w tym narciarstwo na piasku, doskonałą pogodę do uprawiania turystyki pieszej, pustynnej jazdy autami terenowymi, czy na wielbłądach a także golf, strzelectwo, łucznictwo, tenis i jazda konna do wyboru, a także cały szereg zajęć fitness. Znajdziemy tu także wielkie, luksusowe centra handlowe oraz tradycyjne arabskie suki.

Turystyka w Szardży rozwija się dzięki nowym inwestycjom. Obecnie jest tu 104 hotele i 53 apartamenty hotelowe, z prawie 10.000 pokoi. Miejscową walutą jest dirham, znany również jako arabskiego emiratu dirham (AED). Walutą jest przywiązany do dolara amerykańskiego 1US $ = AED 3,67.

Na workshopie w warszawskim hotelu Intercontinental przedstawiciele turystyki Szardży spotkali się z przedstawicielami polskiej branży turystycznej. Gościem honorowym był Mohamed Ali Al Norman, Prezes SCDTA. Hotelarze z Szardży. Angela Christodoulopoulou z Ramada Plaza Jumeirach Beach Residence, Majed Aridi oraz Arshad Muir z Sharjah Airport Travel Agency oraz przedstawiciele Marbella Resort Sharjah i Oceanic Khorfakkan Resort&Spa prezentowali swoją ofertę. Ciekawa była też prezentacja tego ciekawego ale mało znanego emiratu.

 

 Zdjęcia: Grzegorz Micuła i SCDTA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top