ZAWOJA: POZNAJ GORLICKO – SĄDECKIE

W ostatni weekend stycznia Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza do Zawoi, gdzie odbędą się wydarzenia promujące subregion gorlicko-sądecki. W sobotę 30 bm. wiele atrakcji będzie czekać na wszystkich, którzy odwiedzą Centrum Górskie Korona Ziemi i Stację Narciarską Mosorny Groń, gdzie zawita Camper Małopolski. Natomiast w niedzielę 31 bm. o godz. 18:00, w kościele p.w. św. Klemensa w Zawoi, odbędzie się koncert kolęd, będący jednocześnie pierwszym koncertem jubileuszowej, 10. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. A wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy Muzyka zabrzmiała na Szlaku Architektury Drewnianej w zabytkowych kościołach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konsekwentnie, do dziś, w pięknej scenerii drewnianych zabytków rozgrywają się niezwykłe wydarzenia muzyczne.

Jubileuszowy rok zacznie się wyjątkowym koncertem kolęd w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta. Ta grupa artystyczna działająca w Krakowie od 1992 roku, powstała z inicjatywy Stefana Błaszczyńskiego. Koncerty Piwnicy są spektaklami złożonymi z muzyki, poezji i pieśni. A także zaproszeniem do wspólnej wyprawy w coraz to nowe rejony ludzkiej wrażliwości, opowieścią o sprawach wielkich i małych oglądanych przez czarodziejski pryzmat muzyki i poezji.

Muzyka wykonywana przez artystów to połączenie różnych gatunków muzycznych, takich jak jazz, muzyka etniczna, medytacyjna, klasyczna i poetycka. Członkami Piwnicy św. Norberta są artyści znani z działalności w Piwnicy Pod Baranami oraz Loch Camelot. Scenerią kolędowego koncertu będzie kościół św. Klemensa Papieża i Męczennika w Zawoi.

Jest to jeden z największych drewnianych kościołów Małopolski, wybudowany w 1888 roku w miejscu małego kościółka. Bryła obecnej świątyni nawiązuje do budownictwa alpejskiego. W wysokiej wieży znajdują się dzwony, konsekrowane przez kardynała Karola Wojtyłę w 1958 roku. W kościele podziwiać można sześć drewnianych ołtarzy, będących przykładem tzw. ludowego baroku w sztuce oraz wspaniały strop. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top