WŁOCHY: LATO W DOLOMITACH

Dolomity powstały 250 milionów lat temu jako rafy koralowe. Dzisiaj ich skaliste szczyty białych wież tworzą najpiękniejszy chyba alpejski krajobraz.

 Z włoskich Dolomitów przyjechali do Warszawy przedstawiciele konsorcjum Dolomiti Stars na wieczorną prezentację we włoskiej restauracji San Lorenzo. O swoich regionach w sercu Dolomitów UNESCO mówili: Andrea Dal Farra reprezentujący Civettę, Marco Sartori (Arabba i Marmolada), Renzo Minella z San Pellegrino oraz dr Fiorenza Manfroi zarządzająca konsorcjum Dolomiti Star. 

 

Dolomiti Stars jest konsorcjum turystycznym obejmującym centralną część Dolomitów, najpiękniejszych Alp Włoskich: Civettę (Alleghe, Selva di Cadore i Val di Zoldo), Falcade-Passo San Pellegrino oraz Arabbę i Marmoladę.

Jego głównym celem jest promocja turystyki i biznesu w tej dziedzinie, we współpracy z innymi jednostkami terytorialnymi, w prowincji Belluno i regionie Veneto.Dolomiti Stars tworzy i reklamuje lokalne usługi oraz oferty wakacyjne dla rynku włoskim i zagranicznym. Każda oferta jest tworzona w oparciu o wymagania turystów. Dolomiti Stars koordynuje działalność pomiędzy różnymi obszarami, konsorcjami i instytucjami różnych dolinach górskich.
Ponadto, od stycznia 2013 roku, Dolomiti Stars posiada własne biuro podróży. Klient może zapoznać się z informacjami na stronie internetowej www.dolomitistars.com Na tym terenie jest około 35.000 miejsc noclegowych w hotelach o różnych kategoriach (od 2 do 4 gwiazdki), B&B, pokojach, domach, mieszkaniach, gospodarstwach agroturystycznych, schroniskach i na campingach.

Teren działalności Dolomiti Stars znajduje się w samym sercu Dolomitów UNESCO i jest doskonałym miejscem do wypoczynku na górach przez cały rok.Latem liczne szlaki umożliwiają organizację wycieczek i spacerów poprzez majestatyczne Dolomity, góry, które od stuleci fascynowały turystów z całego świata różnorodnymi kształtami, kolorami i zapachami.
Jazda na rowerze, czy rowerach górskich, via ferraty i wysokościowy treking, nordic walking, wycieczki piesze i konne czy wędrówki pośród wspaniałej przyrody w towarzystwie alpejskich przewodników. Podczas wycieczki można zatrzymać się w jednej z wielu restauracji lub domków rozsianych po całym terenie i zakochać się w lokalnej kuchni.
Dojazd w Dolomity Stars jest szybki i wygodny. Góry te położone są w regionie Veneto w północno-wschodniej części Włoch, pomiędzy Trentino Górną Adygą i Friuli-Wenecją Julijską. Z poszczególnych miast można się tu łatwo dostać się zarówno samochodem lub transportem publicznym. W pobliżu są dwa lotniska Marco Polo w Wenecji i Antonio Canova w Treviso; odległe o niewiele więcej niż godzinę drogi.

Civetta
U podnóża Monte Civetta (3220 m), nad jeziorem Alleghe znajduje się miejscowość o tej samej nazwie, związana z lokalną historią alpinizmu. Imponujące stromościenne góry przyciągały pionierów wspinaczki, przybywających na podbój dziewiczych szczytów, takich jak Civetta, Pelmo czy pobliska Marmolada. Do dziś Alleghe pozostaje miejscem spotkań alpinistów, którzy mogą się sprawdzić wspinając się na słynną północną ścianę Civetty.
Selva di Cadore leży na wysokości 1350 m npm w dolinie Val Fiorentina.
W lecie jest to idealne miejsce na sportowe wakacje. W sąsiedztwie odkryto szkielet Człowieka z Mondeval z okresu mezolitu, który można oglądać w Muzeum Miejskim Val Fiorentina. Na ogromnej skale oderwanej od góry Pelmetto można zobaczyć ślady wędrówki ponad 100 dinozaurów.
W przeszłości głównym źródłem dochodu okolicznych wsi był przemysł metalurgiczny o czym przypomina lokalne Muzeum Żelaza, obecnie jest to turystyka i mleczarstwo. Dolina Val di Zoldo słynie bowiem z rzemieślniczej produkcji lodów znanych w całej Europie.

Falcade-Passo San Pellegrino
Falcade jest letnim i zimowym kurortem, położony na 1150 m npm w otoczeniu sosnowych lasów i pól. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek rodzinny, słynie także wśród wspinaczy i miłośników sportów letnich. W miasteczku jest gotycki kościół pod wezwaniem świętego Sebastiana.
W lecie Falcade i Passo San Pellegrino są idealnym punktem wyjścia dla niezwykłych wycieczek, od ekstremalnie trudnych do łatwych spacerów.

Rowerem w góry
Drogi i szlaki górskie łączą ośrodki Civetta (Alleghe, Selva di Cadore, Val di Zoldo), Falcade, Arabba Marmolada, są miejscem gdzie można spotkać ambitnych fanów dwóch kółek.
Cały obszar jest pokryty gęstą siecią szlaków na wysokości pomiędzy 600 a 2550 metrów, idealny dla amatorów, jak i turystów rowerowych, jak i dla profesjonalnych kolarzy, którzy często przyjeżdżają tu na wysokogórskie treningi.
Położenie geograficzne Arabby czyni ją mekką fanów rowerowych. Wysokogórski szlak rowerowy Sellaronda, znana jest również jako Trasa Czterech Przełęczy. Szlak ten ma 50 km długości a przewyższenia 1800 metrów. Piękno gór sprawia, że można zapomnieć o wysiłku pedałowania! W organizowanej na tej trasie rodzinnych zawodach Sellaronda Bike Day bierze udział tysiące rowerzystów.

Oprócz tradycyjnych rowerów, w Dolomiti Stars można również wypożyczyć rowery elektryczne, wyposażone w specjalne wspomaganie silnikiem elektrycznym.

Miłośnicy wspinaczki żelaznymi szlakami (via ferrata) znajdą tu swój raj. Szczyty Pelmo, Civetta, masyw Sella i Marmolada gwarantują doskonałą zabawę dla każdego, kto kocha uczucie zawieszenia między niebem a przepaścią.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top