Wiosna w Druskiennikach

 

W połowie kwietnia już po raz kolejny grupa dziennikarzy Globtrotera odwiedziła litewski kurort Druskienniki. Zaprosiło nas biuro promocji miasta i biuro podróży Ultra-Maria specjalizujące się między innymi w wyjazdach na Litwę.

W okresie międzywojennym Druskienniki skutecznie rywalizowały z Ciechocinkiem i Krynicą. Muszę przyznać, że mają ku temu naturalne warunki. Położone na wysokim brzegu Niemna, otoczone lasami i łagodnymi pagórkami zachwycają szczególnie wiosną, gdy toną w zieleni przesyconej są zapachem ozonu i świeżej żywicy. Jednak w dzisiejszych czasach sama natura nie wystarczy, co doskonale rozumieją gospodarze litewskiego kurortu. Każdego roku infrastruktura turystyczna i rozrywkowa staje się coraz bogatsza.

 

Trochę przeszłości

 

Nazwa miasta wywodzi się od litewskiego słowa „druska”, czyli sól. Źródła leczniczych solanek są największym bogactwem kurortu. Jedno u nich, położone przy samym brzegu Niemna nazywane jest „Źródłem Urody”. Podobno wystarczy tryskającą z niego solanką przemywać systematycznie twarz, a zmarszczki znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

 

Warto wiedzieć, że Druskiennickie terapie porównywano ze skutecznością Baden Baden. Czego tu nie leczą: choroby naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, systemu nerwowego i układy oddechowego, Można naprawić swój układ kostno-stawowy , usunąć schorzenia ginekologiczne, przemiany materii i endokrynologiczne. Ustąpi paradontoza, łuszczyca, prostata.

 

Kurort był ulubionym miejscem wypoczynku marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoda, że zostało po tych czasach niewiele pamiątek. Drewnianą willę, w której mieszkał, rozebrano w 1965 roku. Pozostał tylko dąb pamiętający marszałka. Na skarpie nad Niemnem łatwo znaleźć miejsce gdzie stała ławeczka, na której lubił siadać. Uważał, że właśnie stąd panorama na płynący zakolem Niemen jest najpiękniejsza.

 

Jak Tarzan i Jane

 

Park przygód „One” to jedna z najnowszych druskiennickich atrakcji. Na obszarze trzech hektarów tuż przy brzegu Niemna powstało osiem rozmieszczonych przy koronach drzew tras. „Małpi gaj” ma ponad dwa

 kilometry długości. Łańcuchy, sieci, wiszące mosty, chybotliwe liny – wszystko to czeka na amatorów mocnych wrażeń. Dodajmy, że wrażeń nie tylko mocny ale i estetycznych – trasy są tak zbudowane by można było podziwiać widoki na wijący się wśród lasów Niemen. Łatwo tu trafić bo park przygód znajduje się w samym centrum uzdrowiska, tuż przy Parku Wodnym. Trasy mają różne trudności rozpoczynając od najłatwiejszej przeznaczonej dla dzieci . Szczególnie warto spróbować lotu na linie, rozpiętej między brzegami tej największej na Litwie rzeki. Z tej atrakcji mogą korzystać osoby, których wzrost przekroczył 140 cm. Profesjonalni instruktorzy i wysokiej jakości sprzęt alpinistyczny gwarantują bezpieczeństwo o czym mieliśmy okazję przekonać się osobiście.

http://www.onenuotykiuparkas.lt/

 

Godne polecenia

 

Podczas pobytu w litewskim kurorcie poznaliśmy kilka interesujących obiektów turystycznych. Podaję tylko garść informacji, zainteresowani znajdą odpowiedź na wszelkie pytania na stronach internetowych. Tym bardziej, że znakomita większość druskiennickich sanatoriów przygotowała je również w języku polskim.

 

Grand SPA Lietuva

 

Największy kompleks zdrowotno-rekreacyjny „Grand SPA Lietuva” mieści się w samym centrum uzdrowiska, na skarpie w miejscu gdzie potok Ratnyczele wpada do Niemna. W skład kompleksu wchodzą 3 i 4 gwiazdkowe hotele, lecznica, park wodny i klub rekreacyjny. Jest to wszystko co do udanego wypoczynku i podreperowania niezbędne.

http://www.grandspa.lt/

 

SPA Vilnius SANA

 

Ośrodek SPA Vilnius SANA również znajduje się w bardzo ładnym miejscu uzdrowiska – obok parku nad brzegiem strumyku Ratnyczele, dosłownie tylko kilka kroków od centrum miasta. Na gości czeka 4**** gwiazdkowy hotel i kompleks rekreacyjno – leczniczy wyposażony między innymi w basen z wodą mineralną. Od lutego 2010 roku w centrum SPA Vilnius SANA oferowane są trzy nowe programy lecznicze, specjalnie nastawione na profilaktykę i leczenie przewlekłego zmęczenia, pokonanie zaburzeń snu oraz polepszenie wzajemnych stosunków dla par.

http://www.spavilnius.lt/

 

Hotel Egle +

 

Sanatorium Egle to olbrzymi kompleks w którym jednorazowo może przebywać 1400 kuracjuszy. Nie znaczy to, że jest ciasno, budynki rozlokowane są na bardzo dużym obszarze wśród sosnowych lasów. W ostatnim czasie sanatorium wzbogaciło się o nowy 4 **** hotel Egle + 4. Niestety w tym wypadku nie zasięgniemy informacji z Internetu po polsku. Szkoda!

http://www.sanatorija.lt/

 

Hotel Europa Royale

 

Najstarszy kompleks lecznic uzdrowiska to Hotel Europa Royale i pięknie odrestaurowana Lecznica Druskiennicka.

http://www.groupeuropa.com/europa_royale/

 

Letni wypoczynek przez cały rok

 

Pisząc o litewskim kurorcie nie da się nie wspomnieć o Parku Rozrywek Wodnych. To olbrzymi kompleks jakiego nie powstydziło by się żadne światowe uzdrowisko. Na leniwych czeka Hotel AQUA mieszczący się na terenie parku. Dzięki temu na basen można iść prosto z pokoju – w szlafroku i klapkach.

http://www.akvapark.lt/

 

Hotel Central

 

Tym którzy gustują w kameralnych obiektach można polecić mieszczący się w zabytkowym budynku Hotel Central. Stylowo odrestaurowany zachował atmosferę przedwojennego kurortu.

http://www.centralhotel.eu

 

Było dużo dla ciała teraz coś dla ducha. Na kolację warto wybrać się do restauracji Kolonada. Odbywają się w niej najlepsze imprezy muzyczne w mieście. Kolonada to nazwa budynku w którym przygrywała orkiestra. Uzdrowiskowe kolonady były miejscem spokojnych spacerów i życia towarzyskiego, połączonego z obowiązkowym popijaniem wód.

http://www.druskininkukolonada.lt/

 

Biuro podróży Ultra-Maria

Od wielu lat współpracuje z litewskimi uzdrowiskami. Oferuje pobyty w sanatoriach, hotelach, z transportem własnym i zorganizowanym.

http://www.ultram.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top