WĘGRY: BOGATY PROGRAM IMPREZ W 2015 ROKU

 

 

Węgry przygotowały na 2015 liczne atrakcyjne imprezy, które przyciągną na pewno wielu turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych, amatorów muzyki, tańca i teatru, smakoszy regionalnych potraw, wina i innych napitków, a także sportowców. Najwięcej ich odbędzie się w miesiącach letnich, ale kilka miało już miejsce, lub zapowiadanych jest w najbliższym czasie. Sporo ciekawych zaplanowano również na tegoroczną jesień i zimę. Kalendarz tych wydarzeń w 2015 roku, który otrzymaliśmy z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej w Warszawie, obejmuje kilkanaście stron druku. Wybraliśmy z nich te, które wydają się najciekawsze lub najbardziej oryginalne.

 

Styczeń.

 

* 24 bm. w miejscowości Etyek w okolicach Budapesztu odbędzie się Piknik Zimowy. Jest to impreza cokwartalna, z degustacjami wina oraz sezonowymi specjałami kulinarnymi, słodyczami oraz jarmarkami rękodzieła. Podobne odbędą się tam również na wiosnę, w lecie oraz jesienią.

 

Luty.

 

* Na Festiwal Nóżek w Galarecie (Sűlzenfasing Festival) zaprasza w dniach 5 – 8 tego miesiąca miasto Miszkolc w regionie Tokaju. * Zaś Budapeszt 6-8.II. na gastronomiczny Mangalica Festival. Na którym główną, ale nie jedyną atrakcją będą kiełbasy. Zlokalizowano go na placu Szabadsag w pobliżu Parlamentu, w centrum miasta.

 

* Ciekawie zapowiada się również, organizowany stolicy po raz 10-ty, Bal Węgierskich Win w dniu 21.II. w hotelu Intercontinental Budapest przy Promenadzie Naddunajskiej. W br. „winem gościnnym” będzie słynne węgierskie czerwone Kadarka. * Natomiast miasto Mohacz w Panonii zaprasza w dniach 12-17.II, ale z głównym dniem 2 marca, na organizowany od 2009 roku festiwal Buschomzug ( Lista dziedzictwa UNESCO) z przebierańcami, trumną symbolizującą zimę i jej pożegnaniem przez mieszkańców.

 

Marzec.

 

* Nie zabraknie na pewno chętnych, aby uczestniczyć w 6. VinCE Budapest Wine Show w hotelu Corinthia w dniach 6-8.III. Swój udział w tym święcie wina zapowiedziały setki specjalistów z różnych krajów i ponad 160 wystawców węgierskich oraz z krajów sąsiednich. * Zaś od 19 do 22 III nad „węgierskim morzem” zorganizowany zostanie 8. Lake Balaton Supermarathon.

 

Kwiecień.

 

* Od 4 do 6-go w Hollóklő odbędzie się Festiwal Wielkanocny. Znajduje się on również na Liście Dziedzictwa UNESCO, organizowany jest od 1987 roku i poświęcony tradycjom ludowym oraz życiu wiejskiemu oraz zwyczajom w dawnych czasach – malowaniu jajek wielkanocnych, starym rzemiosłom itp.

 

* 10-26. IV. Budapeszt będzie miejscem 33. Festiwalu Wiosennego 2015. W jego programie jest około 100 imprez i wydarzeń – koncertów muzyki klasycznej i jazzu, występów teatralnych, imprez kulturalnych na świeżym powietrzu itp. * Chyba znajdzie się sporo chętnych aby wziąć udział w Gyulaer Pálinkafestival – Festiwalu Palinki organizowanym od 2000 roku, największym w kraju poświęconym temu mocnemu węgierskiemu trunkowi, w miejscowości Gyula w regionie Puszty.

 

Oczywiście degustacjom towarzyszyć będą tańce i inne tradycje ludowe, konkursy dla kucharzy, wybór Królowej Pálinki itp. * Niezwykły charakter mieć będzie również weekend 5. Budapest 100. Zaprezentują się stołeczne domy, które mają sto i więcej lat. Otworzą swoje bramy i drzwi, można będzie je zwiedzać, uczestniczyć w różnych programach przygotowanych przez mieszkańców itp.

 

Maj.

 

* 1-go maja na lotnisku wojskowym w Kunmadaras w Puszcie odbędzie się wielki zlot samochodów ze wszystkich krajów europejskich Auto-Motor Manifest i European Drachallenge, z ich prezentacją, zawodami oraz walką o Wielką Nagrodę Shox. * Na razie bez określenia ścisłej daty zapowiadany jest w mieście Eger Festiwal Wina. * Podobny, połączony ze Świętem Miasta, w Szeged od 15 do 24.V. * 17.V. w Budapeszcie 20. Bieg Pań Renngala.

 

Czerwiec.

 

* Od początku miesiąca do końca sierpnia na stołecznej Wyspie Małgorzaty trwać będzie doroczny Budapeszteński Festiwal Letni. Z wieloma premierami, muzykaliami, operami, koncertami i baletami oraz innymi pozycjami programu. * Również w stolicy, w Narodowej Sali Koncertowej Beli Bartoka w Pałacu Sztuki, od 11 do 24.VI. trwać będą Dni Wagnerowskie. Swój udział zapowiedzieli najwybitniejsi śpiewacy i śpiewaczki – wykonawcy muzyki tego kompozytora.

 

* W połowie miesiąca w Eger odbędzie się festiwal operowy Bartók Plus Miscolcer Opernfestival. * W Alsóőrs – od 10 do 14-go Międzynarodwy Harley-Davidson-Festival. * Zaś pod koniec miesiąca w Győr Węgierski Festiwal Tańca z udziałem najważniejszych zespołów tanecznych od baletu klasycznego, przez tańce ludowe, po różne rodzaje nowoczesnych.

 

Lipiec.

 

Z bardzo bogatej oferty na miesiące wakacyjne wybrałem tylko kilka przykładowych imprez. * Przez oba w Szeged na placu Katedralnym odbywać się będą imprezy kulturalne na świeżym powietrzu, których w br. głównym akcentem będą operetki. * Sopron w Panonii zapowiada od 1 do 4.VII. VOLT Festival – tradycyjną imprezę regionalną z węgierską muzyką lekką i udziałem międzynarodowych gwiazd. Towarzyszyć jej będą również inne programy teatralne, imprezy kulturalne dla dzieci i rodzin itp.

 

* Eger w regionie tokajskim zaprasza 9 – 12. na 18. Dzień św. Donatiusa – święto węgierskich win w ponad 40 restauracjach. Z konkursami, koncertami i innymi programami kulturalnymi. * W Wyszegradzie 10 – 12. zorganizowane zostaną Igrzyska Pałacowe nawiązujące do historycznego spotkania tam królów w 1335 roku. W programie turniej rycerski, historyczna muzyka i tańce, występy kuglarzy, teatrów lalek itp.

 

* Balatonfűred 2 – 5. organizuje tradycyjne, od 1934, roku regaty żeglarskie o „Błękitną Wstęgę” na dystansie 160 km dookoła sławnego jeziora. Oczekiwany jest udział w nich 300-350 jednostek z 1400 – 1700 żeglarzami na pokładach. * W Zamárdi w regionie Balatonu 9 – 12. odbędzie się Mastercard Balaton-Sound Festival z udziałem światowej sławy didżejów, artystów, grup muzycznych oraz bogatym programem na brzegu jeziora.

 

* Natomiast w Veszprém, również w tym regionie, Veszprémer Festspiele – wielki, międzynarodowy program muzyczny i kulturalny. * Na inne ciekawe imprezy zapraszają także m.in. Mogyoród – zawody Formuły 1 o Wielką Nagrodę Węgier, a Debreczyn na Dni Jazzu oraz 27. Międzynarodowy Festiwal Beli Bartóka.

 

Sierpień.

 

* Amatorów ryb przyciągnie zapewne Dzień Pstrąga w Szilvásvárad w regionie Eger-Tokaj, na razie bez konkretnej daty. * Miłośników muzyki dawnej Barokowe Dni Zamkowe w Gődőlő koło Budapesztu. * Zaś wielbicieli win Tydzień Win w Balatonfűred. * 10-17. stolica i jej okolice zapraszają na Sziget-Festival z programem muzycznym, teatralnym, cyrkowym, wystawienniczym i kulturalnym z innych dziedzin.

 

* 14 – 16. amatorzy mocnych wrażeń motocyklowych powinni wybrać się do Kunmadaras w Puszcie na Adrenalin Extrem Festival Honda Drag. * W połowie miesiąca Sárospatak, Sátoraljaújhely, Tokaj i inne miejscowości tego regionu organizują Zemplener Festival – wielką imprezę kulturalno – turystyczno – gastronomiczną „dla wszystkich grup wiekowych”, z koncertami różnorodnej muzyki, występami teatrów, regionalnymi przysmakami i winami itp.

 

* W tym samym czasie Debreczyn organizuje 46. Karnawał Kwiatów, Százhalombatta, Ráckeve i Tőkől w regionie stołecznym zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, a Budapeszt na 29. Święto Rzemiosła i Sztuki Ludowej. * To znowu tylko wybrane przykłady, do których dodać jeszcze można, również w stolicy, Letni Festiwal Żydowski, historyczny Savaria-Karneval w Szombathely i 6. Balaton-Bike-Fest.

 

Wrzesień.

 

To przede wszystkim: * Na początku miesiąca Święto Wina w Sopron. * Bez określonego jeszcze terminu Święto Bio-gastronomii i wina w Hajdúszoboszló w Puszcie. * W połowie miesiąca w stolicy 24. Międzynarodowe Budapeszteńskie Święto Wina oraz Słodkie Dni na zamku w Budzie. * Zaś pod koniec września w Kalocsy (Puszta) Festiwal Papryki, w Kőszeg (Panonia) Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Dętych, w Villány (Panonia) Europejski Festiwal Pieśni Winnych, a w Győr (również Panonia) Festiwal Węgierskich Tradycji – palinki oraz ludowej muzyki i tańca. No i Dzień Myśliwych na zamku w Gődőlő.

 

Październik.

 

* Na początku miesiąca warto będzie wpaść do stolicy na festiwal Café Budapest i na budański zamek na Festiwal Kiełbas i Pálinki. * A także na święta wina w Mór (Panonia), Tokaju i Villány (Panonia). * 11-go na 30. SPAR Budapest Marathon. * W połowie miesiąca natomiast do Gődőlő na 17. Międzynarodowy Festiwal Gry na Harfie i 12. Festiwal Liszta oraz tradycyjny Dzień Wędkarza w Hortobáy (Puszta). * Zaś w końcu października do tego ostatniego miasta na Dni Ptaków, zaś do Békéscaba na Czabański Festiwal Kiełbas.

 

Listopad i grudzień,

 

To okres tradycyjnych imprez adwentowych i jarmarków bożonarodzeniowych. Pierwsze z nich już zapowiadają stolica i Gődőlő, drugie Budapeszt i jego okolice. Jest więc co wybierać. Więcej szczegółów znaleźć można na http://de.gotohungary.com/news/-/article/ungarn-veranstaltungen-2015.

 

Zdjęcia: Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top