TULUZA PRZEDSTAWIŁA SIĘ W WARSZAWIE

Tuluza, francuskie centrum przemysłu lotniczego i kosmonautyki, ale również ważny i atrakcyjny ośrodek turystyczny z trzema obiektami na Liście Dziedzictwa UNESCO, przedstawiła się w Warszawie. Okazja była niecodzienna, gdyż przedstawiciele tego miasta uczestniczyli w odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji planetariów, a następna, w 2018 roku, odbędzie się właśnie w Tuluzie. To w tym mieście działa planetarium największe w Europie oraz jedno z czołowych na świecie. Natomiast 30 października br. uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawy, z lotniska w Modlinie, z Tuluzą. Dzięki czemu podróż między tymi miastami skróci się do zaledwie 3 godzin.

 

Konferencję prasową w Ambasadzie Francji otworzył J.E. Ambasador Pan Pierre Buhler informując o tej nowej trasie lotniczej, a także o Tuluzie i jej regionie, licznych Polakach odwiedzających to ważne i historyczne miasto oraz o jego związkach w przeszłości z naszym krajem.

Tamtejszy przemysł lotniczy i kosmiczny oraz inne dziedziny działalności gospodarczej i naukowej miasta a także regionu przedstawił, posługując się filmem i prezentacją multimedialna, członek rady miejskiej Tuluzy, delegowany do spraw międzynarodowych, tytułowany na konferencji merem, Jean–Claude Dardelet.

 

          MIASTO PRZEMYSŁU LOTNICZEGO I…

 

Natomiast atrakcje turystyczne przedstawicielka So Tolouse – Office de Tourisme, Biura Informacji Turystycznej Muriel Martin. J-C Dardelet prezentację rozpoczął bardzo żartobliwie wymieniając trzy „historyczne daty, które należy zapamiętać”. Rok 1982, gdyż to wówczas na Euro ‘82 polska drużyna piłkarska dwukrotnie pokonała francuską, a francuskiej udało się to tylko raz.

Rok 2016, bo przedstawiciele Tuluzy są w Warszawie na międzynarodowej konferencji planetariów. Oraz rok 2018, gdyż wówczas odbędzie się kolejna taka konferencja w Tuluzie. Po czym zasypał przedstawicieli mediów lawiną informacji o regionie i mieście, które reprezentował. Mówiąc również o historycznych związkach Polski i Polaków z nim oraz Langwedocją.

Oto najważniejsze fakty i liczby, które zanotowałem. Region ten jest drugim pod względem wielkości we Francji i czwartym liczby mieszkańców: 6 milionów. Przy czym co roku przybywa ich po około 50 tys., a w samej Tuluzie 20 tys. Jest tam 8 obiektów znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO, z czego trzy w stolicy regionu. Są też 2 parki narodowe, morski park przyrodniczy i 6 regionalnych parków przyrodniczych.

 

        … NAUKI

 

Ponadto 215 km wybrzeża morskiego, 40 tys. ha jezior i lagun oraz 10 lotnisk, przez które przewija się rocznie po 10 mln pasażerów. Są porty handlowe i jachtowe. Jest to zarazem jedyny region Francji ze stałym, od ponad 20 lat, wzrostem gospodarczym, średnio po 2% rocznie.

Jego mocną stroną jest nauka i – drugie miasto uniwersyteckie w kraju – szkolnictwo wyższe. Pracuje tam 300 tys. badaczy, studiuje 230 tys. młodzieży, w tym 15% cudzoziemców, również Polaków. Tuluza, która wraz z okolicznymi gminami ma 1,2 mln mieszkańców, jest światową stolicą przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Ponad 3% budżetu przeznaczane jest na badania naukowe, a to np. w latach 2014-2020 oznacza 4 mld €. Równocześnie jest to, po Paryżu, najbardziej międzynarodowe miasto francuskie, mieszkają w nim, oczywiście, również Polacy.

To – podkreślał – miasto innowacyjne, zwłaszcza w trzech dziedzinach. Czołową stanowi lotnictwo i kosmonautyka – to przecież w Tuluzie produkowane są Airbusy A-380 w liczbie około 600 rocznie. Przy czym zakłady zatrudniają 22 tys. osób, ale dalszych prawie 80 tys. pracuje na potrzeby lotnictwa.

 

          EUROPEJSKIE CENTRUM BADAŃ NAD RAKIEM

 

To nr 1 w Europie w branży lotniczej i kosmicznej, nr 2 w lotniczej w świecie. Zaś 25% aktywności gospodarczej związana jest z kosmosem. Ważna, wśród szczególnie innowacyjnych, jest branża cyfrowa. A także medyczna. Istnieje tam Europejskie Centrum Badań nad Rakiem utworzone kosztem miliarda euro.

Tymi chorobami zajmuje się ono kompleksowo, od badań naukowych – po łóżka pacjentów. Prelegent mówił również o obserwatorium oceanograficzny oraz tradycjach poczty lotniczej. Po zakończeniu I wojny światowej byli piloci wojskowi utworzyli Aeropostal i jako pierwsi w świecie zajęli się powietrznym transportem towarowym, m.in. między Francją i krajami afrykańskimi.

Pilotem tej linii był m.in. Antonie de Saint-Exupéry. Nawiązując do konferencji planetariów J-C Dardalet dodał, że w roku przyszłym w Tuluzie odbędzie się 30 kongres astronautyczny z udziałem około 100 astronautów – badaczy naukowych. Zaś w roku 2018 będzie ona Europejską Stolicą Kultury Naukowej. Tuluza to również, podkreślił w zakończeniu, miasto kultury i życzliwości dla gości.

 

DOBRA BAZA TURYSTYCZNA

 

Jej atrakcje turystyczne przedstawiła Muriel Martin także prezentując film i przeźrocza. Miasto – podkreśliła – odwiedza po 5 milionów turystów rocznie, w tym 45% zagranicznych. Do ich dyspozycji jest 200 hoteli z 14,5 tys. łóżek, wykorzystywanych przez 2,5 mln nocy rocznie. Najpopularniejszym obiektem turystycznym, który odwiedza po 300 tys. gości rocznie, jest Centrum Kosmiczne.

250 tys. – Muzeum Tuluzy, z bogatymi zbiorami historii naturalnej oraz malarstwa, m.in. impresjonistów. 230 tys. turystów zwiedza bazylikę Saint–Sernin, św. Saturnina. Zaś około 220 tys. Aeroscopię – Muzeum Lotnictwa, prezentującego na 7 tys. m² liczne eksponaty, w tym ponad 40 legendarnych samolotów, m.in. pierwszy model naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde A 300 B.

Ogromnym powodzeniem wśród turystów, a 70% z nich to turyści biznesowi, cieszy się możliwość zwiedzania zakładów produkujących Airbusy. Przy czym w ciągu 1,5 godziny bezpośrednio linie produkcyjne na żywo.

 

ZABYTKI Z LISTY UNESCO I INNE ATRAKCJE

 

Na Liście UNESCO znajduje się wspomniana już bazylika św. Saturnina, ponadto dawny, od czasów średniowiecza, szpital i przytułek Saint–Joseph de la Grave oraz Canal du Midi – kanał południowy, dawny Królewski Kanał Langwedocji zbudowany w latach 1666-1681, obecnie służący turystyce wodnej.

Skoro o turystyce wodnej była mowa, prelegentka wspomniała o rejsach po rzece Garonnie nad którą leży miasto. Ale również o odległym o 2 godziny jazdy Morzu Śródziemnym i o 3 godziny Atlantyku. A także o wadze, jaką władze miasta przywiązują do rozwoju komunikacji lokalnej.

Dziennie korzysta z niej, licząc przejazdy, 4 mln pasażerów, a wkrótce ich liczba wzrośnie o kolejne pół miliona. Tamtejsza infrastruktura komunikacyjna znajduje się na 3 miejscu we Francji, ale na 1 pod względem nakładów na innowacje.

Dla gości są 1-2-3 dniowe karty turystyczne Pass Tourisme So Toulouse obejmujące nieograniczoną możliwość korzystania w tym czasie z komunikacji, muzeów i innych atrakcji. Tuluza to również silny ośrodek kulturalny. Co roku odbywa się w niej ponad 50 różnego rodzajów festiwali, z których najpopularniejszy jest fortepianowy.

 

KULTURA I REGIONALNA KUCHNIA

 

Ponadto m.in. koncerty, liczącej 140 muzyków, narodowej orkiestry. W dawnej rzeźni miejskiej zorganizowano galerię sztuki współczesnej.

Inną z atrakcji jest Fundacja Bemberg w b. renesansowej rezydencji Hôtel d’Assézat, jednej z wielu, gdyż był to złoty wiek Tuluzy.

Miasto stanowi także znakomity punkt wypadowy m.in. do sławnego Carcassonne, biskupiego Albi oraz pielgrzymkowego Lourdes.

Jest również znane z oryginalnej kuchni i m.in. „posiłków dzielnicowych”, „farmerskiego” targu i wybornych dań oraz win. Konferencja prasowa zakończyła się odpowiedziami na pytania dziennikarzy. A także zaproszeniem polskich turystów do odwiedzania Tuluzy i jej okolic.

Goście przywieźli w tym celu sporo publikacji, wśród nich duże wydawnictwo w języku polskim „Poznajcie metropolię Tuluzy! Wrota do wyjątkowego obszaru.”

I innych w językach francuskim i angielskim. Część ich okładek oraz stron wewnętrznych publikujemy. Uruchomienie jesienią br. taniego lotniczego z Warszawy – Modlina do Tuluzy niewątpliwie zwiększy zainteresowanie turystów polskich. tym miastem i regionem.

Więcej o nim znaleźć można na www.toulouse-tourisme.com.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top