Inauguracja nowego połączenia PLL Lot Warszawy z Koszycami w południowo – wschodniej Słowacji stała się okazją do prezentacji tego zabytkowego i pięknego miasta, drugiego pod względem liczby mieszkańców – 240 tys., a aglomeracja Koszyce – Preszów pół miliona – w kraju. W konferencji zorganizowanej w Instytucie Słowackim w Warszawie przez Słowackie Centrum Turystyki w Polsce uczestniczyli: J.E. Ambasador Republiki Słowackiej Pan Dušan Krištofik, wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, prezydent Koszyc Richard Raši, dyr. lotniska Koszyce Michael Tmej, dyr. Koszyce Turizmus Iveta Niňajová, dyr. departamentu lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz przedstawiciel PLL Lot Krystian Rolla.
Konferencję prowadził dyr. SCT w Warszawie Jan Bošnovič. Ambasador Słowacji i wiceprezydent Warszawy powitali gości. Pierwszy z nich stwierdził m.in., że jednym z głównych zadań dyplomacji jest zbliżanie i łączenie Polaków oraz Słowaków, a tym razem następuje to dzięki nowemu połączeniu lotniczemu. Podkreślił, że goście z naszego kraju stanowią drugą najliczniejszą grupę turystów odwiedzających jego ojczyznę.
Nowe połączenie Warszawa – Koszyce, już 14-te w br., oraz sporo innych nowości w PLL Lot zaprezentował ich przedstawiciel. Rejsy do Koszyc, zainaugurowane 29 bm. z Warszawy i powrotnym 30 bm. z Koszyc, odbywać się będą 6 razy w tygodniu samolotami typu Bombardier Q400. W trzech klasach: Business, Premium Economy i Economy. Przy czym w tej ostatniej także ze specjalną, niższą o 30% taryfą Economy Simple dla podróżujących wyłącznie z bagażem podręcznym.
Godziny lotów: 5.35 z Koszyc, przylot do Warszawy o 6.45 umożliwia pasażerom z tego miasta oraz wschodniej Słowacji korzystanie w porcie lotniczym Chopina z dogodnych przesiadek na wiele rejsów do miast europejskich oraz azjatyckich, w tym na Daleki Wschód, i północnoamerykańskich, nawet w ciągu 30 minut. Ma to być połączenie stałe, a nie tylko sezonowe. Przedstawiciel linii poinformował także, że w ub. roku przewiozły one 4,5 mln pasażerów, a w br. zamierzają zwiększyć ich liczbę do 5 milionów.
Dyrektor zarządzający lotniska Koszyce stwierdził, że połączenie ich z Warszawą stanowi ważny komponent transportu lotniczego we wschodniej Słowacji. Za wspaniałe uznał możliwości podróżowania z niej samolotami LOT-u przez Warszawę do wielu innych miast i krajów. A równocześnie przyjmowania podróżujących z Polski i pokazywanie im piękna Słowacji od Tatr po południe i wschód kraju, z wieloma niesamowitymi miejscami w tych regionach.
Prezydent Koszyc przypomniał wielowiekową historię tego miasta, mówił o jego multi etniczności i multi kulturowości, 26 tys. studentów trzech tamtejszych uniwersytetów, Słowackiej Akademii Nauk i działających w mieście ośrodkach naukowo badawczych.
Skoncentrował się na tegorocznej roli Koszyc jako Europejskiego Miasta Sportu 2016, przypomniał także, że w roku 2013 były one Europejską Stolicą Kultury.
Dzięki temu oraz ponad miliardowi euro wydanych na rekonstrukcję wielu zabytków i obiektów kulturalnych miasto bardzo wypiękniało. Jest największym pod względem powierzchni miejskim rezerwatem zabytkowym na Słowacji, z najpiękniejszą w kraju Starówką, najdłuższym, ponad kilometrowym deptakiem oraz wieloma cennymi zabytkami.
M.in. gotycką katedrą, stojącą najdalej na wschodzie Europy w tym stylu, a zarazem największą świątynią kraju. Miastem z najstarszym, od 1369 roku, herbem w Europie i wieloma innymi historycznymi atrakcjami. Jeżeli chodzi o Europejskie Miasto Sportu 2016, to na remont i budowę obiektów przeznaczono 20 mln €. M.in. wyremontowano pływalnię, modernizację stadionu piłkarskiego, rozpoczyna się budowa Narodowego Centrum Tenisa itp.
Koszyce są organizatorem drugiego najstarszego na świecie, corocznego Międzynarodowego Maratonu Pokoju. A jeżeli chodzi o gospodarkę, to stawiają przede wszystkim na jej kreatywność i nowe technologie. Miasto kandyduje do roli UNESCO City et Media Art 2018, ubiega się także o prawo zorganizowania w 20121 roku letniej Olimpiady Młodzieży.
Ofertę turystyczną miasta w bardzo ciekawy sposób, z licznymi wyświetlanymi zdjęciami, przedstawiła dyr. Košice Turizmus. Skoncentrowała się na jej głównych adresatach: amatorach pobytów weekendowych, miłośnikach wina, piwa i dobrej kuchni oraz imprezach sportowych.
Zapraszała też na doroczny Koszycki Festiwal Wina, Festiwal Kultury Żydowskiej oraz sztandarową imprezę organizowaną 1 i 2 listopada „Złoty weekend” z mnóstwem imprez kulturalnych i sportowych oraz „białą nocą”.
Mówiła też zarówno o tradycyjnych, jak i tematycznych trasach zwiedzania miasta, OMG – Otwartej Galerii Miejskiej, programach dla rodzin z dziećmi, lotach balonami nad Koszycami, degustacjach wina w tamtejszych winiarniach, koszyckiej karcie miejskiej uprawniającej do przejazdów komunikacją miejską, wstępów do muzeów oraz innych obiektów itp. Poinformowała o stronie internetowej w języku polskim: www.dokoszyc.pl.
Była to, podkreślę jeszcze raz, bardzo ciekawa prezentacja zabytków i atrakcji miasta, przybliżająca je potencjalnym polskim turystom. Dodam, że w Koszycach byłem w związku z ich funkcją Europejskiej Stolicy Kultury 2013 na zaproszenie dyrektora Słowackiego Centrum Turystyki w Warszawie oraz miasta.
Wróciłem zachwycony, czemu dałem wyraz w cyklu bogato ilustrowanych zdjęciami relacji opublikowanych na naszych łamach, nadal do przeczytania. Atrakcje turystyczne Wschodniej Słowacji oraz regionu tatrzańskiego zaprezentował dyr. Jan Bošnovič.
Po serii pytań dziennikarzy i przedstawicieli polskiej branży turystycznej przybyłych na konferencję, uroczyście pokrojono wielki tortu przygotowany na otwarcie nowej linii lotniczej.
A następnie odbyła się degustacja słowackich potraw i napojów. Była to więc kolejna, bardzo udana impreza promująca turystyczne i kulturalne walory Słowacji. Chociaż na aż tak wielkie nią zainteresowanie organizatorzy chyba nie liczyli. Sale Instytutu Słowackiego okazały się bowiem zbyt małe, aby wygodnie zmieścić wszystkich przybyłych.
Świadczy to jednak, że niewielki pod względem powierzchni oraz liczby ludności kraj naszych południowych sąsiadów i przyjaciół ma do zaoferowania tak wiele zabytków i innych atrakcji, że budzi w Polsce ogromne zainteresowanie.
Zdjęcia autora