5 września 2009 roku Warszawa wzbogaciła się o kolejny Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej – Rumunii. Jest to 17-ta placówka promująca ten kraj w świecie. Pozostałe znajdują się w głównych stolicach europejskich, a także w Nowym Jorku, Tokio i Pekinie. Dla Rumunii dotychczas głównymi rynkami turystyki przyjazdowej były Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Węgry, kraje bałtyckie i USA.
Polska znajdująca się obecnie w kolejnej grupie, posiada jednak obiecujący potencjał. W roku 2008 Rumunię odwiedziło 276.525 turystów polskich, co stanowiło wzrost o prawie 45% w stosunku do roku poprzedniego i aż o 270% w porównaniu z 2006. Przyjeżdżają głownie turyści młodzi, Rumunia jest także atrakcyjnym celem wyjazdów polskich grup turystycznych i klientów biznesowych.
Na uroczystej inauguracji OITR w Pałacu Prymasowskim, z udziałem J.E. Ambasadora Rumunii w Polsce i Minister Turystyki Rumunii, szefowa Ośrodka Ruxandra Ana przedstawiła jego plany oraz prezentację walorów turystycznych kraju. W ośrodku, który mieści się w znakomitym punkcie stolicy – na Krakowskim Przedmieściu 47/51 ( tel/fax: +48 22 826 40 10, e-mail: info.rumunia@wp.pl ) można będzie znaleźć informacje na temat wartych poznania miejsc i obiektów, a także produktów turystycznych.
Ponadto mapy, broszury i ulotki informacyjne – dwie z nich wydano już w języku polskim. OITR oczekuje zarówno na turystów indywidualnych, jak i ludzi biznesu podróżujących do Rumunii na konferencje, kongresy i wyjazdy motywacyjne. Podczas prezentacji walorów turystycznych kraju – zaproszeni goście, w tym członkowie SDP „Globtroter” i naszego portalu otrzymali ją również w wersji elektronicznej, łącznie z innymi materiałami informacyjnymi – przypomniano, że Rumunia jest miejscem, w którym Zachód spotyka się ze Wschodem, tradycje łacińskie przenikają z kultura słowiańska i orientalną, a stare miesza z nowym.
Kraj ten oferuje różnorodne krajobrazy z zachwycającą Deltą Dunaju na południu, pięknymi plażami Morza Czarnego na wschodzie, góry, wzgórza i równiny. Dzięki czemu każdy turysta znajdzie dla siebie coś wyjątkowego. Zwłaszcza, że jest to równocześnie kraj legend i bogatej historii oraz zabytków i nowoczesnej bazy turystyczno – leczniczej. Wiele z rumuńskich zabytków zostało już wpisanych na Listę dziedzictwa UNESCO.
Do najważniejszych atrakcji należą liczne kościoły i klasztory rozsiane w różnych regionach kraju. Najpiękniejsze, z XV – XVI w, słynne z fresków namalowanych na ich zewnętrznych ścianach, znajdują się na Bukowinie. Zaś najsłynniejszym, nazywanym Kaplicą Sykstyńską wschodu, jest Voronet. Pokryty gęstymi lasami i leżący w północnej części kraju region Maramures słynie z drewnianych kościołów zbudowanych w stylu łączącym elementy prawosławnej tradycji architektonicznej i gotyku.
W Transylwanii zachwycają kościoły – fortece z XV w. zbudowane przez osadników saksońskich. Do najcenniejszych zaliczane są kościoły w Viscri, Câlnic, Premier, Dârjiu, Saschiz, Biertan i Valea Viilor. Sławny jest też klasztor Horezu wzniesiony przez księcia Constantina Brâncoveanu, współczesnego francuskiemu królowi Ludwikowi XIV.
W sercu gór Orăştie znajdują się ruiny miasta Dacjan – centrów obronnych przed najazdami Rzymian sprzed ponad 2000 lat. 6 z nich znajduje się na Liście UNESCO. Magnesem przyciągającym nie tylko speleologów są rumuńskie jaskinie. A jest ich tam około 11 tysięcy (!!!), z których część otwarta jest dla wszystkich zwiedzających.
Najważniejszymi są: Peştera Muierilor ( Jaskinia Kobiet ), Peştera Urşilor ( Jaskinia Niedźwiedzi ), Gheţarul Scărişoara ( Lodowiec Scarisoara ) oraz jaskinie Cormarnic i Popovăţ. Najdłuższą zaś – ciągnie się aż 50 km – jest Pădurea Craiului Mountains – Jaskinia Wiatru. Rumunia oferuje również możliwość uprawiania turystyki aktywnej w różnych dyscyplinach: narciarstwo i snowboard, lotniarstwo i rafting, pieszo, rowerem i konno.
Osobny temat, interesujący nie tylko panie, to SPA i ośrodki urody. Kraj dysponuje bowiem ponad 3 tysiącami (!) źródełi naturalnych wód termalnych i mineralnych oraz błotami o właściwościach terapeutycznych. Liczba ośrodków balneoterapii jest imponująca. A wiele z nich położonych jest w pobliżu miejsc historycznych, z cennymi zabytkami. Tak np. w okolicach Călimăneşti i Căciulaty znajduje się klasztor Ostrov założony w 1522 roku.
Uzdrowisko Băile Olăneşti położone jest wśród lasów u podnóża gór Capatanii si Lotru. Dysponuje m.in. wodami mineralnymi szczególnie bogatymi w siarkę, sód i wapno, których dobroczynne oddziaływanie na chore organizmy znane jest już od XVII w. Przy czym w pobliżu znajdują się ważne miejscowości historyczne: klasztory Turnu i Stanisoara, Muzeum Valcea oraz Park Przyrody Cozia.
Sovata położone u podnóża wulkanicznej góry Gurghu otacza łańcuch jezior. Najsłynniejszym z nich jest, ze względu na wody mineralne bogate w sole i leczniczy muł wykorzystywane do zabiegów kosmetycznych, Jezioro Niedźwiedzie. To tylko przykłady, gdyż do najpopularniejszych uzdrowisk należą również: Băie Herculane, Băie Felix, Buziaş, Vatra Dornei, Băile Tuşnad, Slănic Moldova, Sângeorz Băi i chyba najlepiej znane w Polsce Eforie Nord oraz Mangalia.
Do rumuńskich atrakcji turystycznych należą również majestatyczne Karpaty z najwyższym szczytem Moldoveanu ( 2544 m n.p.m. ) oraz wąwozami i lodowcami, bogata we florę i faunę Delta Dunaju – również wpisana na Liste UNESCO, no i czarnomorskie wybrzeże. A ten skrótowy, z natury rzeczy, przegląd byłby oczywiście niepełny bez chociażby wspomnienia o rumuńskiej kuchni, winach oraz mocniejszych trunkach.
Działalność OITR w Warszawie przybliży, miejmy nadzieję, te i inne atrakcje Rumunii polskim turystom oraz przedstawicielom mediów, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost ruchu turystycznego z Polski. Dodatkowymi atrakcjami inauguracji działalności OITR był koncert gorąco przyjętego zespołu muzycznego Marius Mihalache oraz koktajl.