REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA: WSPANIAŁY PODWODNY ŚWIAT

Robi na Was wrażenie piękna przyroda na lądzie i pod wodą? Jeśli tak, przyjmijcie zaproszenie do pewnego niekończącego się i zachwycającego podwodnego świata. Gdzie znajduje się ten cudowny świat?

 

W Republice Dominikańskiej, kraju, który wszystkim zagorzałym nurkom oferuje wspaniały podwodny raj. Ponad 1000 kilometrów pięknego wybrzeża, rafy koralowe, wraki starych galeonów i pirackich statków, które zatonęły podczas przepływania przez Karaiby.

 

 

Republika Dominikańska oferuje cudowny podwodny świat z pięknymi roślinami wodnymi, błyszczącymi rafami koralowymi, tajemniczymi jaskiniami i zachwycającą fauną. Po prostu, możecie się spodziewać niespodziewanego. Z Oceanem Atlantyckim na północy i Morzem Karaibskim na południu, Republika Dominikańska zadowoli nawet najbardziej wymagających nurków.

 

Jej południowe wybrzeże jest domem pięknych różnokolorowych korali, ryb i tajemniczych jaskiń. Na wschód od stolicy Santo Domingo i blisko Boca Chica znajduję się Podwodny Park Narodowy La Caleta, który spodoba się wszystkim nurkom, od początkujących do profesjonalistów. Do nurkowania jest przeznaczone ponad 1500 km2 i istnieje możliwość schodzenia aż na głębokość 182 metrów.

 

Region La Caleta zachwyci wszystkich fascynującymi rafami i różnokolorowymi rybami. Niedaleko stamtąd nurkowie mogą oglądać długi na 21 metrów wrak łodzi El Limo porośnięty pięknymi koralami. Inną atrakcją dla nurków jest długi na 43 metry wrak statku Hickory, który otaczają żółte rośliny wodne w kształcie długich rur. W południowych wodach Republiki Dominikańskiej znajduje się statek El Catuán ukryty 18 metrów pod wodą.

 

Kolejną atrakcją w tym regionie jest rafa Barracuda, która jest siedliskiem dla ponad setek przepięknych ryb noszącychtę samą nazwę. Jeśli się tam wybierzecie, będziecie mieliwyjątkową możliwość odwiedzenia kilku podwodnych jaskiń, takich jak Cueva Taína, El Hipódromo i El Tildo. Wszyscy odważni nurkowie nie powinni zapomnieć o trochę bardziej ekstremalnej części południowego wybrzeża w okolicy Barahona-Pedernales.

 

Tamta okolica nie jest tak często odwiedzana jak wymienione wcześniej, a poza cieplejszymi wodami oferuje także możliwości podpływania do raf o zachwycającej strukturze i do wybrzeża. Jeżeli lubicie prawdziwe przygody, powinniście pojechać na południowo-wschodnie wybrzeże. Znajduje się tam jedno z największych zbiorowisk zatopionych statków na Karaibach.

 

Między innymi długi na ponad 81 metrów wrak statku Święty Jerzy, przy którym można spotkać się twarzą w twarz z okoniami, barrakudami, delfinami, murenami lub makrelami. Na południowy-zachód od La Romana rozpościera się idylliczna wyspa Catelina, wokół której możecie nurkować na głębokości od 4,5 m do 40 metrów i podziwiać wspaniałe rafy jak La Pared lub jaskinie Hoyo Azul i Padre Nuestro.

 

Wyspa Catelina słynie z akwariów, wielkich formacji koralowych zamieszkanych przez różne rodzaje żab, ryb i koników morskich. Zapewnia ona nurkom silne wrażenia, ponieważ mogą nurkować tam do głębokości 40 metrów wzdłuż ściany koralowca i dotknąć piaszczystego dna. Po drodze spotykając mniejsze i większe ryby, a także innych mieszkańców morskiego świata.

 

Północne wybrzeże Republiki Dominikańskiej jest idealne dla nurków i wszystkich miłośników sportów wodnych. Oferuje bowiem ponad 350 kilometrów cudownego wybrzeża od Samany aż do półwyspu Montecristi. Na wszystkich nurków czekają barwne korale, bogata fauna morska, bezkonkurencyjne jaskinie, rafy i przepaści.

 

Wody w okolicy Samany są odpowiednie dla wymagających nurków, którzy nie boją się zanurzyć aż na głębokość 36 metrów i pływać wzdłuż ściany koralowca Cabo Cabron i innych – takich jak Las Tres Puertas (Troje drzwi) i La Piedra (Skała). Jeżeli pojedziecie do Samaty, odwiedźcie muzeum Deep Blue Marine, w tórym można obejrzeć różne przedmioty z galeonów i wraków statków.

 

M.in. z francuskiego Le Scipion, który wziął udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość. A także kilku innych ważnych historycznych wraków. W ukrytych i dobrze chronionych wodach Sosua Bay na północny-zachód od Samany czekają na wszystkich nurków podwodne ogrody, rafy koralowe, wraki, a także cały wielokolorowy podmorski świat.

 

Nurkowie mogą płynąć na zachód od Sosua aż do Montecristi i obserwować najróżniejsze rafykoralowe jak Cayo Arena, a także pozostałości prawie 230 wraków statków, włącznie z jednym hiszpańskim, który zatonął tam w roku 1563. O Republice Dominikańskiej mówisię, że jest to kraj idealny na zimowy urlop. Jest to jednak destynacja, gdzie można cieszyć się latem przez cały rok.

 

Więcej informacji o niej znajduje się na: www.GoDominicanRepublic.cz

 

Zdjęcia: Narodowy Urząd Turystyczny Republiki Dominikańskiej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top