RATUJMY PROGRAM TVP „997”

Redakcja portalu Globtroter Info oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podóżników „Globtroter” dołącza się do protestów w związku ze zdjęciem z anteny TVP popularnego programu – Magazyny Kryminalnego „997” prowadzonego przez naszego klubowego kolegę, laureata nagród „Globtrotera” za najciekawsze publikacje turystyczne roku, Michała Fajbusiewicza. Zamieszczamy tekst na ten temat.

 

Zarząd Telewizji Publicznej podjął decyzję o usunięciu z anteny ostatniego programu o charakterze misyjnym: Magazynu Kryminalnego 997. W ciągu 24 lat program zdejmowano już trzykrotnie, jednak za każdym razem dzięki protestom telewidzów wracał do ramówki TVP 2. Tym razem, zarząd w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że program nie osiąga wyników wymaganych od produktu komercyjnego. Sympatycy programu po raz kolejny postanowili walczyć o powrót „997” do ramówki TVP 2.

 

Dzięki współpracy telewidzów z autorami programu i przedstawicielami policji, zatrzymano aż 334 morderców i wielu groźnych przestępców. Trudna do przecenienia jest także rola prewencyjna programu. Nikt nie jest w stanie obliczyć ilu ludziom uratowano w ten sposób życie, w porę ostrzegając ich przed niebezpieczeństwem. Dzięki informacjom od telewidzów w programie wyjaśniono też setki spraw, które do dziś zapewne zalegałyby w policyjnych archiwach.

 

Magazyn 997, to jeden z trzech najstarszych programów kryminalnych na świecie. Od samego początku, tj. od 1986 roku, skupiał przy telewizorach setki tysięcy telewidzów. Był też jedynym magazynem, który zyskał zaufanie policji i był przez nią stale wykorzystywany. Stanowił pomost komunikacji pomiędzy społeczeństwem i przedstawicielami prawa.

 

Co możemy zrobić ? Na portalu społecznościowym Facebook, powstał specjalny profil dla sympatyków programu, a portal informacyjny Kurier365.pl zamieścił treść listu protestacyjnego dla osób, które nie zgadzają się z decyzją nowych władz TVP. Pod protestem podpisało się już prawie 200 osób, ich listę również znajdziemy na portalu.

 

– TVP to telewizja publiczna, której głównym celem jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na różnego rodzaju problemy i wydarzenia – mówi jeden z autorów profilu. – Tłumaczenie zarządu, że program nie spełnia wymogów produktu komercyjnego, mija się ze statutem TVP. To niezrozumiałe i niedopuszczalne. ¬

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu protestacyjnego na stronie:

 

http://www.kurier365.pl/kultura-kurier-365/kultura/997-nabruk-1212.

 

                                                                          Sławomir Bawarski

                                              Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników

                                                                             „Globtroter”

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top