Nieodkryte miejsca Turcji

 1. Prowincja Sivas

Przez prowincję Sivas, położoną we wschodniej części Środkowej Anatolii, niegdyś przechodziły karawany wędrujące z Mezopotamii do Morza Czarnego. W okresie panowania dynastii seldżuckiej prowincja była znanym centrum handlowym, odwiedzanym przez wielu kupców. Obecnie Sivas jest idealnym miejscem wypoczynku dla amatorów kultury, natury, sportów zimowych oraz szlaków religijnych. Oferuje turystom bogactwo historycznych zabytków, piękno natury oraz słynne gorące źródła. W Muzeum Etnograficznym, które znajduje się w stolicy prowincji, prezentowanych jest blisko 12 tys. eksponatów, m.in. stare rękopisy, pieczęcie, monety, miecze osmańskie, sztylety, zbroje, kilimy, przedmioty użytku codziennego oraz islamskie dewocjonalia. Meczet Ulu, Medresy Şifaiye i Buruciye z okresu seldżuckiego oraz Meczet Kale i łaźnia Kurşunlu z okresu osmańskiego to niektóre z najwspanialszych zabytków prowincji Sivas.

Miejscem, które szczególnie budzi ciekawość całego świata, są znajdujące się w dystrykcie Kangal termalne źródła Balikli. Ten naturalny ośrodek SPA zajmuje szczególne miejsce wśród wielu innych znanych tureckich wód termalnych. W wodach Kangalu o temperaturze 36-37oC występuje specyficzny rodzaj ryb. Są one znane jako „ryby- lekarze”. Te bezzębne rybki o wielkości nieprzekraczającej 10 cm leczą wszelkie niedoskonałości i choroby skóry ludzkiej: ciężkie postacie trądziku, różnego rodzaju egzemy, wszelkie dolegliwości i infekcje skórne oraz – co należy podkreślić – oporną na metody nowoczesnej medycyny łuszczycę. Chory po wejściu do wody zostaje otoczony przez małe rybki, które same odnajdują zainfekowane miejsca. Przeważnie po 2-3 dniach chory oswaja się z uczuciem lekkiego łaskotania. Ryby bezboleśnie oczyszczają zmiękczoną wodą skórę chorego z wszelkich niedoskonałości do momentu, kiedy stanie się ona gładka i zdrowa. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się kurację trzytygodniową. Każdego dnia należy spędzać w wodzie z rybkami dwa seanse po cztery godziny, a przed pierwszą kąpielą wypić na czczo trzy szklanki leczniczej wody z jednego z kangalskich źródeł. Woda w tych rejonach jest bogata w selen, pierwiastek niezwykle pomocny w leczeniu wszelkich dolegliwości skórnych. W okolicy źródeł znajdują się dwa motele i jeden hotel, gotowe na przyjęcie 300 gości. Niedaleko ośrodka jest także kemping. W regionie można korzystać z otwartych przez cały rok pięciu basenów. W okresie letnim organizowane są różnego rodzaju atrakcje zapewniające turystom rozrywkę. Do Sivas można dostać się samochodem, pociągiem lub samolotem. Ze stolicy prowincji we wszystkie kierunki kilka razy dziennie kursują autobusy o wysokim standardzie.

Szczegółowe informacje o atrakcjach prowincji dostępne są na poniższych stronach.

www.sivaskulturturizm.gov.tr

www.balikli.com

Kultura i sztuka

2. VI Międzynarodowy Festiwal Tanga w Stambule

Międzynarodowy Festiwal Tanga, organizowany w Stambule od 2004 r. przez jedną z najbardziej znanych szkół tanga w Turcji „El Encuentro”, odbędzie się w dniach 1 – 5 lipca. Zaplanowane w programie imprezy i pokazy będą odbywać się w wielu historycznych miejscach Stambułu. W festiwalu weźmie udział ponad 400 tancerzy z 41 państw, m.in. z Kanady, Chin, Francji i Włoch. Nie zabraknie też mistrzów tanga, takich jak Mariano „Chicho” Frumboli i Juana Sepulveda, Sebastian Arce i Mariana Montes, Adrian Veredice i Alejandra Hobert, Celine Ruiz i Damian Rosenthal oraz Gaston Torelli i Moria Castellano.

Informacje o poprzednich edycjach festiwalu i tegorocznym programie, galeria fotografii oraz filmy dostępne są na stronie internetowej: www.istanbultangofestival.com

3. X Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Büyükçekmece

Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki odbędzie się w dniach 3 – 11 lipca, w Büyükçekmece, miejscowości położonej na zachód od Stambułu. Celem organizowanego od 2000 r. festiwalu jest prezentacja dorobku tureckiej i światowej kultury i sztuki. Program tegorocznej imprezy jest (jak co roku) bogaty. W festiwalu weźmie udział ponad 7 tys. artystów, naukowców i widzów z Turcji oraz ok. 4 tys. uczestników i turystów z Chin, Słowacji, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Korei Płd., Indii, Demokratycznej Republiki Konga i Argentyny. Polskę reprezentować będzie założony w 1952 r. Zespół Pieśni i Tańca Juhas, wielokrotnie nagradzany na imprezach krajowych i międzynarodowych. „Juhas” – prowadzony przez byłego tancerza, Czesława Franusika – podczas występu na festiwalu w Büyükçekmece zaprezentuje bogaty folklor górali żywieckich: melodyjne pieśni, przyśpiewki oraz żywiołowe tańce, takie jak obyrtka, koń, sarna, siustany, baciarka, dzika polka i hajduk. W repertuarze pojawią się także dostojny polonez żywiecki, dziarski krakowiak, obrzęd dożynkowy oraz barwne widowisko zapustne „Przebierańcy”.

Informacje na temat programu festiwalu dostępne są na niżej podanych stronach internetowych.

www.buyukcekmecefestivali.com

www.istanbul2010.org

4. Rock’n Coke 2009

Festiwal Rock’n Coke, największa impreza muzyczna open air w Turcji, odbędzie się w dniach 17 – 19 lipca w słynnym Istanbul Park. Gwiazdami festiwalu będą m.in. Linkin Park, Nine Inch Nails i legendarny zespół brytyjski The Prodigy. Grupa Linkin Park to jeden z najbardziej oczekiwanych gości imprezy. W Turcji zagra bowiem po raz pierwszy. Podczas festiwalu wystąpią również największe gwiazdy tureckiego rocka. Koncerty, imprezy i popisy DJ-ów to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na miłośników rocka, którzy w lipcu przyjadą do Stambułu. W wiosce zaprojektowanej z myślą o potrzebach uczestników znajdować się będą m.in. poczta, szpital, restauracje, pola kempingowe i centra handlowe.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://en.rockncoke.com/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top