LITWA: PREZENTACJA NOWOŚCI TURYSTYCZNYCH

 

 

Prezentacji nowości turystycznych w latach 2014 i 2015, spotkaniu z dziennikarzami oraz polską branżą turystyczną, poświęcone było spotkanie oraz workshop zorganizowany w ambasadzie Litwy w Warszawie. Prowadził je Tomasz Jackiewicz (litewska pisownia: Tomaš Jackevič), starszy specjalista ds. rynków docelowych w Państwowym Departamencie Turystyki w Wilnie. Gości powitał po polsku ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, JE Pan Šarūnas Adomavičius wyrażając zadowolenie i radość, że zebrało się tak wielu przyjaciół Litwy. W krótkim wystąpieniu przypomniał wspólną historię i bliskie sąsiedztwo naszych krajów i narodów. Wspomniał o ożywionych wzajemnych stosunkach oraz, że w Polsce jest 8 konsulów honorowych Litwy.

 

Poinformował też, że w roku przyszłym obchodzona będzie 140 rocznica urodzin Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa silnie związanego z Polską – Warszawą i Pustelnikiem. Przypomnę, że ten najwybitniejszy przedstawiciel kultury litewskiej przełomu XIX i XX wieku, kompozytor, malarz i grafik, urodził się 22 września 1875 roku w Starych Oranach na Litwie.

 

Grał w nadwornej kapeli księcia Michała Ogińskiego i dzięki jego pomocy finansowej uczył się w Warszawie w Instytucie Muzycznym (1894-1899) m.in. u Antoniego Sygietyńskiego i Zygmunta Noskowskiego. Po studiach (1901-1902) w konserwatorium w Lipsku wrócił do Warszawy, gdzie studiował (1904-1906) w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ferdynanda Ruszczyca.

 

W 1907 roku wyjechał do Wilna, gdzie działał m.in. w Litewskim Towarzystwie Artystycznym i – tu ciekawostka – rozpoczął naukę języka litewskiego. Później mieszkał w Petersburgu. Zmarł 10 kwietnia 1911 roku w podwarszawskim sanatorium „Czerwony Dwór” w Pustelniku, obecnie Markach. Związki Čiurlionisa z naszym krajem i językiem były więc rzeczywiście bardzo bliskie.

 

Jego pozycja w muzyce, a zwłaszcza sztuce litewskiej, ogromna. W Kownie jest poświęcone mu muzeum. Można mieć nadzieję, że ta rocznica upamiętniona zostanie również w Polsce. Wróćmy jednak do wystąpienia JE Ambasadora. Zapowiedział on, że podobne, jak w Warszawie, prezentacje turystycznych walorów i możliwości Litwy odbędą się również w innych polskich miastach.

 

Mówiąc o perspektywach rozwoju naszych wzajemnych stosunków, w tym turystycznych, stwierdził, że dla tych ostatnich korzystne byłoby uruchomienie połączenia Gdańska i Kłajpedy statkami pasażerskimi. Wyraził także nadzieję na zbudowanie szybkiej linii kolejowej łączącej Warszawę z Wilnem oraz drogowej Via Baltica.

 

Prezentując możliwości turystyki litewskiej Tomasz Jackiewicz poinformował, że w 2013 roku Litwę odwiedziło 2,1 mln turystów zagranicznych, w tym 183 tys. z Polski. Wpływy z tego tytułu wyniosły ogółem 1,2 mld €, co stanowiło znaczącą kwotę dla gospodarki kraju. Turyści z Polski znaleźli się na 4 miejscu wśród odwiedzających Litwę cudzoziemców, stanowiąc 9% ruchu przyjazdowego.

 

Wydali wg. źródeł litewskich 62 mln €, a więc – szybko to przeliczyłem – prawie 340 € na osobę. Do nowości, a zarazem plusów turystyki litewskiej zaliczył wprowadzenie na Litwie z dniem 1 stycznia 2015 roku euro. Wśród głównych atrakcji Wilna wymienił Starówkę, Zarzecze i Górę Trzykrzyską, które będą filarami prezentacji Litwy w 2015 roku.

 

Przedstawił również krótkie filmy poświęcone najciekawszy zabytkom kraju i jego stolicy. Bardzo dynamiczne okazało się video „Świat Bursztynowego Szlaku” (w oryginale Word Amber Road) pokazujące bursztyn i wyroby artystyczne z niego, ludzi, litewskie słodycze, modę itp. Ciekawe było również nowe, krótkie video prezentujące w bardzo atrakcyjnych ujęciach m.in. Troki i tamtejszy zamek, litewskie zabytki, uzdrowiska oraz Mierzeję Kurońską.

 

O nowościach turystycznych w Wilnie mówiła, pokazując je na ekranie, Joanna Mikulska z Wileńskiego Centrum Informacji Turystycznej. Poinformowała, że nowym logo stolicy jest ceglana, średniowieczna Wieża Gedymina, jeden z najbardziej wyrazistych zabytków wileńskiej Starówki wpisanej na Listę Dziedzictwa UNESCO.

 

Nowością jest otwarcie dla zwiedzających dzwonnicy katedry, na górę której wchodzi się po zabytkowych drewnianych schodach. Roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na miasto. Po 6 latach rewaloryzacji, przed 3 miesiącami otwarty został stary Barbakan, a w nim wystawa współczesnej sztuki litewskiej.

 

Nową atrakcję stanowi też system wynajmu rowerów Cyclocity. Korzystna dla turystów jest wileńska karta miejska – Vilnius City Card, zapewniająca wiele bezpłatnych usług i ponad 60 zniżek. Prelegentka zachęcała do przyjazdów do Wilna także w zimie, aby poznać to piękne miasto w innej scenerii.

 

Przypomniała, że z Polski są do litewskiej stolicy m.in. 2 połączenia Polskiego Busa z Warszawy przez Białystok, z biletami w cenie już od 25 złotych. Dla turystów zagranicznych przygotowano szereg bezpłatnych planów, mapek i folderów. Kilka także w języku polskim. M.in. „Trzy Dni w Wilnie” z informacjami co i w jakiej kolejności zwiedzać.

 

Ciekawostkę, którą też otrzymali uczestnicy spotkania, stanowi plan miasta „Vilnius TAST” z zaznaczonymi na nim 60 restauracjami, barami i kawiarniami. Także z kuchniami narodowymi i specjalnościami oraz informacjami na ich temat w języku angielskim. Bogaty jest plan imprez i wydarzeń przygotowywanych w 2015 roku.

 

Zawarte są one w folderze „Vilnius Events 2015” z kalendarzem, w układzie miesięcznym. Poinformowała, że imprezy bożonarodzeniowe rozpoczynają się już 29 listopada br. i potrwają do 6 stycznia 2015 r. Do najważniejszych wydarzeń roku przyszłego należeć będą targi turystyczne regionu Europy północno – wschodniej w dniach 11 i 12 lutego.

 

Tradycyjny, od ponad 400 lat, Kiermasz Kaziukowy odbędzie się w dniach 6-8 marca. Ciekawie zapowiada się też doroczny Dzień Muzyki Ulicznej. Więcej informacji o wydarzeniach i imprezach w Wilnie znaleźć można na www,vilnius-events.li.

 

Nowości w najpopularniejszym wśród polskich kuracjuszy litewskim uzdrowisku Druskienniki przedstawiła Ana Kaciun. Obchodzi ono w br. 220–lecie pod hasłem „Witaj Przygodo”. Ruszyła budowa 4– kilometrowej kolejki linowej łączącej centrum uzdrowiska ze znajdującą się na drugim brzegu Niemna całoroczną trasą narciarską.

 

Po Druskiennikach jeździ pociąg na kolach dla rodzin z dziećmi. Czynny jest już szlak rowerowy „Nad Niemnem”. Do atrakcji należy też park założony na początku XIX w przez polską lekarkę. Ponadto Grota Bursztynowa w Grand SPA. A w sezonie letnim rejsy statkiem białej floty po Niemnie. Uzdrowisko wzbogaciło się ostatnio również o nową agroturystykę z 60 miejscami noclegowymi. To tylko przykłady tamtejszych nowości.

 

O uzdrowisko balneologicznym Birsztany ( lit. Birštonas) mającym taki status od 1846 roku, ale znacznie starsze tradycje, i jego atrakcjach oraz nowościach mówił Karol Rutkowski ( lit. Karolis Rutkauskas). Istnieje w nim ponad 30 nowoczesnych obiektów sanatoryjnych i noclegowych, Dom Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych, centra konferencyjne, a w pobliżu jest Niemeński Park Regionalny.

 

W I połowie br. przebywało w Birsztanach 24,5 tys. kuracjuszy i turystów, co stanowiło istotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku, gdy było ich 16,8 tys. Dominują goście z Niemiec i Federacji Rosyjskiej. Poza leczeniem, można tam pływać w sezonie statkiem po Niemnie lub kajakami.

 

Latać balonami, korzystać ze ścieżki rowerowej, która ma na razie 20 km długości, ale wkrótce będzie ich 100 km. Ponadto korzystać z miejscowego parku oraz bogatej oferty kulturalnej: koncertów, wystaw, festiwali i świąt. Uzdrowisko realizuje program rozwoju i aktywizacji turystyki do 2030 roku. W planach jest m.in. budowa kabinowej kolejki linowej nad Niemnem. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na www.visitbirstonas.lt.

 

Prezentację zakończyła Angelina Iwanowa (lit. Ivanova) z Centrum Informacyjnego Kultury i Turystyki „Agila” w Nidzie. Miasto Nerynga położone na 98 kilometrowej długości Mierzei Kurońskiej, której wschodnia część należy do Litwy, założone zostało w 1991 roku z połączenia kilku tamtejszych miejscowości: Nida, Preila, Perevalka, Judodkrantė i osiedla Alksynė.

 

Jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem, w Parku Narodowym Mierzei Kurońskiej sformowanej przed ponad 500 laty przez fale morskie. W 2000 roku mierzeję wpisano na Listę Dziedzictwa UNESCO. Szczególną atrakcję stanowią tamtejsze piaszczyste wydmy z rzadką roślinnością, nadmorski las ze stuletnimi drzewami oraz zasadzonymi przez ludzi sosnami górskimi.

 

 A także plaże o białym piasku, z prawem do wywieszania błękitnej flagi najwyższej czystości. Ciekawa jest też tamtejsza infrastruktura, wioski rybackie, a także oferta aktywnego wypoczynku oraz kulturalna. Można tam m.in. jeździć po plażach na deskach z kółkami i żaglami, pływać jachtami i kajakami, uprawiać windsurfing, łowić ryby, grać w siatkówkę. 

 

Ponadto obserwować ptaki, pływać statkiem, jeździć na rowerach, zbierać grzyby i jagody. No i zwiedzać tamtejsze muzea i galerie. M.in. Bursztynu – i zapoznać się w nim (a także degustować) z robieniem leczniczej nalewki – bursztynówki. Muzeum Tomasza Manna, wielkiego niemieckiego pisarza, który żył w tym domu na wydmie kilka lat.

 

Jak również Litewskie Muzeum Morskie – Akwarium Delfinarium, Muzeum Przyrody Parku Narodowego, Muzeum Miniatur, Galerię Wiatrowskazów itp. Folder w języku polskim zachęca do zwiedzania i poznania w Neryndze 24 obiektów i miejsc. Oraz udziału w 10 różnych imprezach i stałych wydarzeniach organizowanych co roku w różnych terminach. W pobliżu – wystarczy przepłynąć promem przez wąską zatokę – jest też główny port litewski i ciekawe miasto Kłajpeda. Więcej informacji znaleźć można na: www.visitneringa.com.

 

Po prezentacji odbył się godzinny workshop, w trakcie którego poszczególne miejscowości, sanatoria, hotele i inni przedstawiciele litewskiej branży turystycznej przedstawiali swoje oferty. Na zakończenie tej udanej imprezy zaś poczęstunek z litewskimi smakołykami na gorąco i zimno, kwaśno i słodko. Ze znakomitym sękaczem oraz z winem i tradycyjnymi litewskimi mocniejszymi napojami: trojanką litewską (trejos devynerios) i bursztynówką.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top