Wiedeń to jedno z najbardziej fascynujących miast Europy, z bogatą historią, sięgającą czasów rzymskich. Pod Wiedniem 12 września 1683 roku armie chrześcijańskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromiły oblegające miasto wojska tureckie. Tu przez kilka stuleci była stolica imperialnej Austrii.
Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym i artystycznym. To miasto muzyki. Żyli tu m.in. tacy kompozytorzy jak Mozart, Beethoven i Strauss. Są liczne sale koncertowe, w których można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej i opery, jest także wiedeńska filharmonia, która organizuje słynny koncert noworoczny. Wiedeń ma również liczne muzea, a wiele cesarskich pałaców jak Hofburg i Schönbrunn udostępniono do zwiedzania.
Pałac Schönbrunn
Nieco dalej od centrum miasta, znajduje się kompleks parkowo-pałacowy cesarza Leopolda I. Pod koniec XVII wieku zlecił on barokowemu architektowi Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach zaprojektowanie cesarskiego pałacu myśliwskiego dla swojego syna, następcy tronu Józefa, późniejszego cesarza Józefa I. Pałac zastąpił zbudowany w tym miejscu w 1642 roku zamek Château de Plaisance, a w ciągu XVIII wieku przekształcił się w okazałą rezydencję cesarską. Budowla służyła wielu władcom Austro-Węgier, w tym cesarzowi Franciszkowi Józefowi i cesarzowej Sissi, jako letnia rezydencja.
Jest to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezydencji koronowanych głów Europy. Dla Wiednia tym, czym wersalski pałac dla Paryża.
Pałac był miejscem wielu znanych wydarzeń historycznych. Koncertował tu Mozart, przebywał Napoleon oraz wielu europejskich władców i polityków. Podczas kongresu wiedeńskiego, w pałacowych salach odbywały się liczne bale, stąd też Kongres Wiedeński w 1815 roku nazywany był “tańczącym kongresem”. Pałac Schönbrunn jest jedną z największych rezydencji władców Europy. Ma 1441 komnat, z czego zwiedzającym udostępniono tylko 45. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem i ozdobione kryształowymi lustrami i fajansowymi piecami. Pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otaczające go ogrody są naprawdę ogromne (samo przejście spod pałacu Schönbrunn do palmiarni zajmuje 15 minut). Na ich terenie znajduje się również widokowa Glorietta oraz ogród zoologiczny (Tiergarten Schönbrunn). Wiedeński ogród zoologiczny należy do najbardziej cenionych przez odwiedzających na świecie, jego historia ogrodu sięga połowy XVIII wieku, a największą atrakcją jest słynna panda wielka.
Salzwelten – skarbiec Salzburga
W rejonie Salzburga od wielu tysiącleci wydobywano sól. Do dziś zachowały się trzy dawne historyczne kopalnie „białego złota“ w Salzburgu, Altausee oraz w uroczym miasteczku Hallstadt. Wędrując z przewodnikiem przez labirynt sztolni i komór, poznajemy jak powstawały złoża soli oraz jakie było jej znaczenie na przestrzeni wieków. W zrekonstruowanej Wiosce Celtów można zapoznać się z życiem ludzi, którzy jako pierwsi wydobywali w tym miejscu sól.
W czasach, kiedy na salzburskim tronie zasiadali jeszcze książęta-arcybiskupi, sól nazywano „białym złotem“. Jej złoża w górze Dürrnberg ponad miasteczkiem Hallein, powstałe przed wieloma milionami lat, stanowiły o bogactwie niewielkiego państwa kościelnego.
Atrakcje regionu Hallstatt
Hallstatt to miasteczko uważane za najpiękniejsze w Austrii. Nad jeziorem, u stóp góry, stoją drewniane domki obrośnięte kwiatami i bluszczem. Romański kościół św. Michała istniał już w XII w., a w XIII w. Albrecht I Habsburg wzniósł na „solnej górze” (Salzberg) strażnicę, która współcześnie służy jako wieża widokowa. To właśnie sól jest skarbem Hallstatt i z nią związana jest najdawniejsza historia miasta.
Wydobycie soli rozpoczęło się tu już w piątym tysiącleciu p.n.e., natomiast ok. 1200 r. p.n.e. powstała tu pierwsza kopalnia, uznawana za najstarszą na świecie. Na „białym złocie” wyrosło prawdziwe bogactwo regionu Salzkammergut. Wydobycie soli w Hallstatt skończyło się, ale udostępniona turystom kopalnia (Salzwelten) jest jedną z największych atrakcji miasteczka, które w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut”. Jedną z atrakcji kopalni w Hallstatt jest drewniana zjeżdżalnia, po której trzeba zjechać, aby przedostać się na niższy poziom.
——-
Spotkanie z przedstawicielami renomowanych austriackich instytucji kulturalnych: Pałacu, Orkiestry Pałacowej, ZOO Schönbrunn oraz Zabytkowych Kopalni Soli Salzwelten odbyło się w Warszawie oraz następnego dnia w Krakowie. Austriackie instytucje kultury oraz firmy turystyczne widzą w polskim rynku wielki potencjał, a rosnąca liczba odwiedzających je gości z Polski tylko to potwierdza.
Zdjęcia: materiały prasowe, ze spotkania autora