GOŚCIE GLOBTROTERA: CENTRUM MEDYCZNE MML

 

Chrapanie, to jedno z przekleństw, z którymi borykają się ludzie zmuszeni do dzielenia pomieszczeń sypialnych z osobami dotkniętymi patologią, jaką jest ono i bezdechy śródsenne. W rodzinach problem ten niekiedy udaje się rozwiązywać, o ile pozwalają na to warunki mieszkaniowe.

 

W sytuacji bez wyjścia znajdują się natomiast turyści, którzy zmuszeni są podczas wyjazdów, zwłaszcza zagranicznych z biurami podróży, do dzielenia pokoi hotelowych z przypadkowymi, uporczywie i głośno chrapiącymi obcymi sobie „współspaczami”.

 

Męczą się, przeważnie nie wiedząc o tym, osoby dotknięte tą patologią, gdyż odczuwają później zmęczenie w ciągu dnia, nieoczekiwanie zasypiając w trakcie wykonywania codziennych czynności, czy zwiedzania lub przemieszczania się między poszczególnymi miejscowościami bądź zabytkami na trasie.

 

Ale w podobny sposób reagują na niewyspanie organizmy ludzi skazanych na towarzystwo osób chrapiących. A różnice w cenach noclegów w pokojach jedno i dwuosobowych są na tyle duże, że tylko nieliczni turyści są gotowi, lub w stanie, zapłacić dodatkowo za gwarancję spokojnego snu.

 

Byłem wielokrotnie w takich sytuacjach, a w mojej głowie nagle wyrwanej ze snu przez czyjeś chrapanie rodziły się wówczas dzikie, krwiożercze, nawet zbrodnicze pomysły, jak przerwać ten koszmar i móc nareszcie spokojnie zasnąć. Realnie sprowadzające się do cmokania, przewracania chrapiącego sąsiada na bok, czy w ostateczności budzenia go, aby zasnąć zanim znowu zacznie swój piekielny „koncert”.

 

Z tym większym zainteresowaniem słuchałem wypowiedzi prezesa Centrum Medycznego MML dr n. med. Michała Michalika, specjalisty otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi, który, wraz z dr Agnieszką Dmowską – Korablewską, specjalistką otolaryngologiem byli gośćmi Globtrotera na pierwszym majowym spotkaniu z tego cyklu.

 

Centrum Medyczne MLL mieści się w najłatwiej dostępnym punkcie śródmieścia Warszawy, w pobliżu skrzyżowania dwu linii metra oraz wielu tramwajowych i autobusowych. I jest nowoczesną placówką zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem chorób rejonu głowy i szyi człowieka.

 

– Specjalizujemy się w pełnej i nowoczesnej diagnostyce – powiedział dr Michalik rozpoczynając prezentację Centrum, którym kieruje. A także w chirurgii jednego dnia, gdyż posiadamy wieloprofilowy, nowoczesny szpital z odpowiednimi salami operacyjnymi. Nocne zaburzenia oddychania, kontynuował, a jednym z jego przejawów jest uporczywe chrapanie, stanowi patologię niebezpieczną dla organizmu dotkniętego nią człowieka.

 

Leczymy je, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, wykorzystując nowoczesne sposoby i metody, takie jak technika Celon, zabiegi laserowe, w tym najnowszą metodę – implanty Pilar oraz Repose THS. Zabiegom likwidującym, lub znacznie ograniczającym chrapanie i bezdech, poddało się u nas już około 16 tys. pacjentów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na: www.niechrapanie.pl.

 

W dziedzinie tej, chociaż nie tylko, MML współpracuje z Polskim Związkiem Zapasów i Polskim Związkiem Bokserskim, gdyż zawodnicy tych dziedzin często ulegają kontuzjom nosów i uszu. A także mają inne problemy ze schorzeniami regionu głowy i szyi. Specjalności, którymi zajmują się lekarze Centrum, jest kilka.

 

Przede wszystkim laryngologia i okulistyka, w których stosują badania i leczenie interdyscyplinarne. Z naciskiem na leczenie przyczyn, a nie objawów chorób. Specjalistyczną ofertę medyczną uzupełniają: neurolog, alergolog, gastrolog/internista, ortopeda, lekarz medycyny pracy oraz chirurg plastyczny. Bo i tą dziedziną, m.in. zmianą twarzy przy zmianie płci, zajmuje się MML.

 

Gość Globtrotera przedstawiając swoją placówkę, poinformował również o jej strukturze oraz zakresie stosowanej w niej diagnostyki i leczenia. Centrum Leczenia Zatok (www.chorezatoki.pl) ma do czynienia z jednym z najczęściej leczonych schorzeń. Pacjenci mają bowiem problemy w bólami głowy, zapaleniami zatok, uporczywymi katarami itp. W leczeniu zatok stosowana jest jedna z najnowocześniejszych obecnie metod – balonikowanie, czyli cewnikowanie endoskopowe zatok oraz funkcjonalna endoskopowa operacja nosa i zatok.

 

Centrum Leczenia Dzieci (www.leczeniedziecka.pl) zajmuje się najmłodszymi pacjentami. Współpracują w nim ze sobą lekarze laryngolodzy, okuliści, alergolodzy, mikrobiolodzy z podejściem interdyscyplinarnym. Polega ono na szybkiej wymianie informacji, wykonywaniu potrzebnych badań i całościowym podejściem do pacjenta. A efektem jego pełniejszy obraz diagnostyczny. Leczone są m.in. przerosty trzeciego migdałka oraz skróconego wędzidełka podjęzykowego.

 

Przeprowadzane operacje zeza u dzieci. Prowadzona również ich terapia logopedyczna. Bardzo bogaty jest zakres laryngologii i okulistyki. W pierwszej z nich prowadzona jest diagnostyka endoskopowa z zapisem na nośnikach cyfrowych, badania zaburzeń błędnika, pełny zakres zabiegów ambulatoryjnych, stosowanie techniki laserowej i plazmowej w operacjach migdałków, pełny zakres operacji laryngologicznych minimalnie inwazyjnych.

 

A także leczenie metoda wlewów transtympanalnych niedosłuchu, zawrotów głowy, szumów usznych. Natomiast w okulistyce (www.okulistykamml.pl) konsultacje z wykorzystaniem biomikroskopu, zabiegi rekonstrukcyjne dróg łzowych z wykorzystaniem lasera diodowego. Jak również zabiegi plastyczne i rekonstrukcyjne w obrębie aparatu ochronnego oka i worka spojówkowego. Ponadto operacje zaćmy.

 

W medycynie estetycznej – chirurgii plastycznej, stosowana jest przede wszystkim terapia botulonowa (Botox) i wypełnienia (Kwas hialuronowy). MML zajmuje się również diagnostyką onkologiczną będącą nową bronią w walce z nowotworami górnych dróg oddechowych.

 

A także specjalistyczną: tomografią komputerową 3D, badaniem fibroskopowym NBI, testami alergicznymi, USG gałki ocznej oraz badaniami laboratoryjnymi. Niektóre z zabiegów, np. operacje zaćmy, wykonywane są także w ramach kontraktów z NFZ. Większość natomiast odpłatnie. Więcej na temat działalności i oferty Centrum Medycznego MML znaleźć można na www.mml.com.pl.

 

Prezentacja prowadzona przez dr Michała Michalika spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Z sali padały liczne pytania, na które prelegent odpowiadał precyzyjnie, rozmowy były kontynuowane również po zakończeniu części oficjalnej spotkania. Jego uczestnicy otrzymali sporo materiałów informacyjnych na temat poszczególnych zakresów badań i leczenia stosowanych placówce medycznej gości.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top