FRANCJA – SPACERY ART DECO W REGIONIE HAUTS-DE-FRANCE

Północne miasta Francji zniszczone podczas II Wojny Światowej, w czasie rekonstrukcji zwróciły się w kierunku art déco. Cambrai, Roubaix, Lille, Lens, Le Touquet są pełne wspaniałych przykładów art déco w architekturze.

 

Cambrai

W Cambrai koniecznie trzeba zobaczyć fasadę dawnej siedziby Izby Handlowej tego miasta. Jest ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi Handel, Obfitość i Powodzenie, a także emblematy miasta. Witraże autorstwa Auguste’a Labouret, które znajdziemy w środku mają bardziej industrialny charakter.

Roubaix

Najważniejszym zabytkiem jest tu bez wątpienia stara Pływalnia, która w tym momencie jest siedzibą Muzeum Sztuki i Przemysłu – prawdziwy modelowy przykład art déco. To miejsce znajduje się w centrum Roubaix, a dwa kroki stamtąd znajduje się villa Carvois, emblematyczne dzieło architekta Roberta Mallet-Stevensa, ważną postać modernizmu.

Lille

30 minut drogi od Roubaix znajduje się Lille, stolica regionu Hauts-de-France, które może pochwalić się swoim ratuszem, symbolem wolności północnych miast, o wysokości 104 m. Budynek wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lens

Na południe od Lille znajduje się miejscowość Lens, prawdziwy klejnot Art déco. Znajduje się tam niezwykły dworzec kolejowy. Budynek swoim kształtem przywodzi na myśl ogromną lokomotywę!

Le Touquet

Aby zakończyć wędrówkę Art déco, należy zwrócić w kierunku atlantyckiego wybrzeża, gdzie znajduje się stacja termalna le Touquet. Nie można przeoczyć hotelu Le Westminster!

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top