FRANCJA: MUZEUM CYWILIZACJI EUROPEJSKIEJ I ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ

U wejścia do Starego Portu w Marsylii znajduje się Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM). Zwrócony w kierunku morza, misternie zbudowany budynek, zaprojektowany przez architekta Rudy Riciotti jest miejscem, gdzie spotykają sie wszystkie kultury z rejonu Morza Śródziemnego. Jest to pierwsze muzeum w całości poświęcone kulturze śródziemnomorskiej, która odegrała tak ważną rolę w historii Francji. W MuCEM po raz pierwszy prezentowana jest ten aspekt historii ludów z basenu Morze Śródziemnego. Inauguracja obiektu miała miejsce w 2013 roku, kiedy Marsylia była Europejską Stolicą Kultury. MuCEM jest pierwszym tak ważnym muzeum, którego siedziba nie znajduje się w Paryżu, ale w metropolii regionalnej.

 

Zbiory, na które składa się prawie milion eksponatów, zostały przeniesione do Marsylii z paryskiego Muzeum Sztuki i tradycji ludowych. MuCEM prezentuje pełny przegląd kultur obszaru Morza Śródziemnego, jego historii, cywilizacji i dziedzictwa. Muzeum, zbudowane na starej przystani, jest centralną częścią MuCEM. Na parterze znajduje się stała ekspozycja prezentująca najważniejsze daty w historii regionu Morza Śródziemnego.

Na pierwszym piętrze, dostępne są dwie roczne ekspozycje poświęcone cywilizacjom, miastom i ludziom, którzy mieli wpływ na rolę Morza Śródziemnego na przestrzeni wieków. W kryptach Fortu Św. Jana, pochodzących z XII w, znajduje się reszta wystawy. Z ogrodu na szczycie fortu zwiedzający mogą podziwiać panoramę portu i miasta.

Adres: MuCEM J4 / fort Saint-Jean 1 Esplanade du J4 13002 Marseille

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top