FRANCJA: MAJOWE ATRAKCJE

 
 
Z francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki Atout France otrzymaliśmy serię informacji o najbliższych, majowych atrakcjach w tym kraju.
 
Wybraliśmy kilka ciekawych z południa, z regionu śródziemnomorskiego. O niektórych niedawno pisaliśmy. Ale warto o nich przypomnieć. Oto one:
 
LAZUROWE WYBRZEŻE
 
Francuska riwiera nad Morzem Śródziemnym to kierunek doskonały na spędzenie cudownych wakacji, ale również majówki! Na gości czeka tam wiele plaż (kamienistych i piaszczystych) oraz znane kurorty, jak chociażby Cannes, Nicea, czy Saint-Tropez.
 
Tuż obok znajduje się jedno z najbardziej luksusowych miejsc na naszej planecie, czyli Księstwo Monako, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć słynne kasyno i Pałac Księcia Monako.
 Warto też wybrać się w głąb lądu, do miejscowości takich jak Vence, St Paul de Vence, Biot, Grasse, gdzie można poczuć uroki Prowansji.
 
Na wybrzeżu znajduje się też wiele ciekawych, lecz mniej znanych miejscowości np. Antibes, Eze, czy Menton, które leży tuż przy granicy z Włochami. Oprócz relaksu, Lazurowe Wybrzeże oferuje całą paletę innych atrakcji. Poniżej lista ciekawych muzeów i miejsc wartych odwiedzenia:
 
* Dla miłośników perfum: Muzeum Perfum Fragonard w Grasse http://www.fragonard.com/parfums_grasse/FR/fragonard/grasse/; Muzeum Perfum Fragonard w Eze http://www.fragonard.com/parfums_grasse/FR/fragonard/eze/ http://www.fragonard.com/
 
* Dla miłośników sztuki/malarstwa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nicei Muzeum Chagalla w Nicei, Muzeum F. Leger w Biot Muzeum Renoir ‘a w Cagnes sur Mer oraz wiele innych… http://www.nicetourisme.com/ http://www.cannes-destination.fr/ http://www.tourisme-menton.fr/
 
MARSYLIA 2013
 
Dla wszystkich, którzy chcieliby spędzić weekend majowy nad morzem, a z drugiej strony nie chcą rezygnować ze zwiedzania zabytków, Marsylia jest strzałem w dziesiątkę. Ponieważ jest ona Europejską Stolicą Kultury 2013 warto się tam wybrać właśnie w tym roku. Organizowanych jest wiele specjalnych wydarzeń, np. wystawy czasowe, festiwale, czy koncerty.
 
Delikatny klimat i wspaniała pogoda zachęcają do spędzenia trochę czasu na piaszczystej plaży. Następnie warto wybrać się na zwiedzanie licznych zabytków i odwiedzić niedawno otwarte muzeum Regards de Provence. Lista najważniejszych zabytków znajduje się poniżej. Warto zapoznać się też z agendą bieżących wydarzeń. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
 
Transport na miejscu: komunikacja miejska. Bilety autobusowe w cenie 1,5 euro za przejazd, bilet 1-dniowy w cenie 5 euro, bilet 3-dniowy w cenie 10,5 euro. Wypoczynek: Liczne plaże.
 
 Zwiedzanie: Stary port, Katedra Najświętszej Marii Panny, Opactwo Saint Victor, Pałac Longchamp, fort Św. Mikołaja oraz fort Św. Jana, liczne parki i ogrody, m.in. Jardin de la Colline, Parc Valmer, a także wyspa If. http://www.marseille-tourisme.com/
 
AWINION – FESTIWAL KWIATÓW W PAŁACU PAPIEŻY
 
W dniach 9-12 maja, w Pałacu Papieży, odbędzie się już 9. edycja festiwalu Alterarosa. Ten najbardziej romantyczny ze wszystkich kwiatów ponownie zagości w Awinionie podczas weekendu wniebowstąpienia. 2000 krzewów róży, najnowsze szczepy stworzone przez najlepszych ogrodników Francji sprawią, że klasztor Benedykta XII przeistoczy się w feerię barw.
 
Konferencje, pokazy, warsztaty sztuki ogrodnictwa zarówno dla dzieci jak i dorosłych oraz wiele niespodzianek. W tej edycji orchidea będzie towarzyszyć królowej kwiatów.
 Stowarzyszenie na rzecz dzieci dotkniętych rzadkimi chorobami genetycznymi, stworzone przez rodziców chorych dzieci będzie gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu.
Nowy gatunek róży zostanie stworzony i nazwany, a wszystkie zyski z jego sprzedaży zostaną przekazane na rzecz fundacji.
 
Zdjęcia kolejno: Saint Tropez, Muzeum Perfum w Grasse, Marsylia, Awinion: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top