Wkrótce szczegółowa oferta
Drugie majowe spotkanie w „Globtroterze” poświęcone zostało Egiptowi. Radca d/s turystyki przy Ambasadzie Egiptu w Warszawie Ahmed Shokry przedstawił ofertę dla Polaków turystyki pustynnej w jego kraju, zapowiedział również ogłoszenie jesienią br. opracowywanej obecnie oferty SPA w egipskich obiektach. Prezentacji towarzyszyło wyświetlanie zdjęć mało lub zupełnie u nas nieznanych miejsc w Egipcie, leżących poza standardowymi dotychczas trasami. Szczególnie piękne były z Białej Pustyni leżącej 45 km na północ od oazy Farafra, z niesamowitymi, śnieżno białymi formacjami skalnymi.
Nasz gość przypomniał, że Egipt kojarzy się przede wszystkim z piramidami, sfinksem, faraonami, Nilem oraz plażami i miejscowościami wypoczynkowymi nad Morzem Czerwonym. Ale ponad 90% egipskiego terytorium stanowią pustynie. – Mamy więc – podkreślił – jeszcze kilka asów w rękawie aby wzbogacić gamę atrakcji turystycznych. Dodając, że ceny pobytu i wypoczynki w jego kraju są obecnie korzystniejsze niż dawniej. Wspomniał również o zamierzeniach dotyczących wymiany młodzieży naszych krajów, pokazywanie jej również folkloru i stwarzanie możliwości poznawania egipskiej muzyki. Dodał, że organizowaniem turystyki, z koncentracją na zwiększenie przyjazdowej, zajmuje się, działająca od 1981 roku rządowa agencja ETA. Posiada ona 34 biura w Egipcie i 18 oddziałów zagranicą.
Mówiąc o turystyce pustynnej podkreślił, że odbywa się ona we współpracy z Unią Europejską. Jej celem jest bowiem pokazywanie walorów tej turystyki, a zarazem ochrona środowiska i zapewnienie
gościom bezpieczeństwa. Tego produktu nie ma jeszcze w ofercie kierowanej do Polaków, ale wkrótce zostanie on przedstawiony. Oparty zostanie na doświadczeniach z korzystających już z tej formy turystyki Niemców i Włochów. Przedstawiając kolejne miejsca, które znajdą się w ofercie turystyki pustynnej, podkreślił, że Biała Pustynia jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Saharze, które zobaczyć powinien każdy cudzoziemiec odwiedzający Egipt. Pustynia o kremowo – białych barwach urzeka licznymi, naturalnymi rzeźbami z pisaku, które powstawały w rezultacie występujących w tym rejonie burz piaskowych.
Zwiedzanie tej pustyni wiązać się będzie z poznawaniem pobliskiej oazy Farafra. W ofercie znajdą się też wyjazdy i pobyty w innych pustynnych oazach. Doskonale zachowanej Oazy Siwa z tradycyjnymi domostwami jej mieszkańców, Oazy Dakhla, a także Oazy Baharia. W tej ostatniej – dodam , odległej od Kairu o kilka godzin jazdy przez pustynię, byłem już przed paru laty jako gość egipskiego Ministerstwa Turystyki. Jest rozległa, sąsiaduje z górami o dosyć niezwykłym kształcie – namiotów, ludna i bardzo ciekawa. Polscy turyści będą mogli korzystać, w stopniu znacznie większym niż dotychczas, z licznych pustynnych safari i zróżnicowanych turystycznie wycieczek. Np. „Śladami Aleksandra Wielkiego”, „Ukryty klejnot Egiptu” czy „Oazy i nubijskie świątynie”. Podstawowym środkiem lokomocji będą samochody terenowe przystosowane do wypraw w głąb pustyni.
W niektórych przypadkach także sami turyści będą mogli poczuć się jak kierowcy rajdu Paryż – Dakar prowadząc pojazdy. Osoby szukające bardziej ekstremalnych przeżyć będą mogły zmierzyć się z pustynią w trakcie wypraw po niej motocyklowych, trekkingowych, wspinaczkowych, do pustynnych jaskiń oraz podziwiać jej piękno z lotu ptaka podczas lotów balonem. Dla turystów chcących poczuć trochę więcej egzotyki organizowane będą wyprawy na wielbłądach. Przy czym – dodam – będą to nie, jak dotychczas krótkie przejażdżki koło piramid czy nadmorskich hoteli, ale wycieczki trwające od kilku do kilkunastu dni. Pozwoli to wybrać wariant najbardziej odpowiadający własnym potrzebom i oczekiwaniom ich uczestników. Odpowiednio przygotowane pojazdy, urządzenia wykorzystujące GPS, przewodnicy i przeszkolona obsługa zagwarantują, że nawet długie wyprawy w głąb pustyni będą bezpieczne i dostarczą zwiedzającym wielu niezapomnianych wrażeń.
To bardzo dobrze, że Egipt, co zarówno ja, jak i wielu innych jego sympatyków i przyjaciół postuluje od dawna, rozszerza ofertę. Bo ci z naszych rodaków, którzy już poznali piramidy, antyczne świątynie od Dendery, Karnaku i Luksoru po Abu Simbel, zabytki Kairu i Aleksandrii, odbyli rejs po Nilu oraz odpoczywali w popularnych czerwonomorskich kurortach, coraz częściej wybierają na urlopy inne kraje i miejsca, w których jeszcze nie byli. A w Egipcie jest przecież, co tylko potwierdziła prezentacja Ahmeda Shokry’ego, jeszcze wiele innych, niezwykle ciekawych miejsc zasługujących na poznanie. Dodam, że nasz gość zapowiedział przedstawienie we wrześniu br. szczegółowej oferty SPA w Egipcie. Obecnie powstaje stowarzyszenie oferentów tego rodzaju usług, które znajda się pod ścisłą kontrolą jakościową, zanim będą promowane przez państwo.
Cezary Rudziński
Zdjęcia: Andrzej Zarzecki