CZECHY: WIOSENNE FESTIWALE GASTRONOMICZNE 2016

Wiosenną wycieczkę do Czech warto połączyć z udziałem w jednym z ciekawych wydarzeń gastronomicznych. Na smakoszy czekają festiwale kuchni czeskiej, podczas których można delektować się typowymi przysmakami i znakomitymi trunkami. Miłośników piwa Praga zaprasza na siódmą edycję Czeskiego Festiwalu Piwnego, największego wydarzenia gastronomicznego w Czechach. (www.ceskypivnifestival.cz) Tegoroczna edycja odbywa się od 12 do 28 maja. Na gości czeka bogata oferta czeskich browarów (70 gatunków piwa), najlepszych restauracji i firm cateringowych, rzeźników i piekarzy. Do dyspozycji jest 10 tysięcy miejsc siedzących w wielkim namiocie i 200 osób z obsługi, ubranych w czeskie stroje ludowe.

 

Program urozmaicają występy muzyczne oraz weekendowe imprezy do samego rana. Festiwal odbywa się w na terenie praskiego centrum wystawowego Výstaviště. Wstęp jest bezpłatny, za piwo i przysmaki kulinarne płaci się specjalnymi monetami Talarami, które można nabyć na miejscu. Litomyšl, miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, zaprasza 20 – 22 maja na imprezę kulinarną o nazwie Gastroslavnosti Magdaleny Dobromily Rettigovej (www.gastroslavnosti.cz).

Nawiązuje ona do postaci legendarnej kucharki, która spędziła w tym mieście ostatnie lata swego życia. Była aktywną działaczką społeczną, prowadziła naukę gotowania oraz prac domowych dla kobiet i dziewcząt, jak również czytania literatury czeskiej. Restauracje w mieście i okolicy będą oferować specjalne menu według przepisów M. D. Rettigovej. Na gości czekają także konkursy i imprezy kulturalne.

W ostatni majowy weekend (od 27 – 29 maja) na smakoszy czeka w Pradze kolejna tradycyjna impreza gastronomiczna – Prague Food Festival (www.praguefoodfestival.cz). Oprócz degustacji czeskich specjałów oferowanych przez dziesiątki najlepszych restauracji czeskich, ciekawostek gastronomicznych, nie zabraknie także barwnego programu towarzyszącego, między innymi przedstawień artystycznych, konkursów i spotkań z dietetykami. Festiwal odbędzie się w Ogrodzie Królewskim Zamku Praskiego.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top