CZECHY: ŚWIATOWA WYSTAWA LALEK

Pierwszy grudniowy weekend roku 2011 w Domu Narodowym (Národní dům) w praskiej dzielnicy Vinohrady będzie poświęcony światowemu spotkaniu autorów, fanów i miłośników tzw. sztuki lalkarskiej. Międzynarodowa Wystawa Lalek i Misiów Teddy Bears – Doll Prague i unikatowych tekstyliów artystycznych – Artextil Prague po raz pierwszy zagości w stolicy Republiki Czeskiej, a także w środkowej Europie.
 
„Lalki nie występują tutaj jako zabawki czy kukiełki, ale jako prawdziwa sztuka, która na całym świecie łączy znakomitych artystów i autorów, setki tysięcy kolekcjonerów i miłośników. Sztuka ta ma największe tradycje w Stanach Zjednoczonych i Rosji, w tyle nie pozostaje także zachodnia Europa. Szkoda byłoby, gdyby Republika Czeska nie wzięła udziału w tym wydarzeniu. „Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować w Pradze od 2 do 4 grudnia tę szczególną dyscyplinę“, mówi w imieniu organizatorów imprezy Bohdana Klátilová ze stowarzyszenia obywatelskiego ART CZ.
 
 
Jedne z największych tego rodzaju imprez w Europie odbywają się w Moskwie. Piętnaście poprzednich edycji przyciągnęło do stolicy Rosji także zamożnych klientów z całego świata. Oryginalne dzieła sztuki lalkarskiej stały się przedmiotami o niezwykle cennej wartości kolekcjonerskiej. Z tyłu nie pozostają także Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie zostało przed laty założone stowarzyszenie artystów lalkarskich NIADA. Do Pragi w grudniu planują przybyć artyści z całego świata, aby zaprezentować swe najlepsze dzieła. Swój udział potwierdziła już pierwsza dama sztuki lalkarskiej – dyrektor artystyczny NIADA – pani Marlaine Verhelst, która obiecała przedstawić swoją kolekcję.
 
Ze względu na to, że jej dzieła przyciągają dużą uwagę inwestorów, wystawą zainteresowały się również niektóre znane galerie zagraniczne. Będzie to niewątpliwie ciekawe wydarzenie. Organizatorzy chcą zaprosić gości nie tylko na połączoną ze sprzedażą wystawę lalek Doll Prague, ale także na szereg innych atrakcji. „Imprezę uatrakcyjni wystawa popularnych i oryginalnych niedźwiadków – Teddy Bears.
 
Drugą częścią projektu będzie wystawa tekstyliów artystycznych Artextil. Zwiedzający obejrzą ekspozycję unikatowych dzieł światowej sławy artystki Iny Georgety Statescu z Paryża, którą uzupełnią inni artyści z branży sztuki tekstylnej. W czasie wystawy będzie możliwość zakupu przedmiotów wykorzystywanych w twórczości artystycznej, np. maszyn do szycia, tekstyliów, nici, koralików i innych akcesoriów.
 
W jednym z saloników zakupimy ciekawe ozdoby, torebki i inne dodatki bezpośrednio od twórców. Zainteresowanym zaproponujemy udział w kursach prowadzonych przez znanych artystów, którzy zapoznają uczestników z tajnikami produkcji tych unikatowych dzieł. Wszystkim umożliwimy wypróbowanie swoich zdolności podczas międzynarodowego konkursu, którego już trzecią edycję organizuje Czeski Klub Lalkarski“, dodaje Bohdana Klátilová.
 
W czasie Międzynarodowej Wystawy Lalek Doll Prague odbędzie się licytacja oryginalnego dzieła artystycznego. Dochód z niej organizatorzy przeznaczą na pomoc dzieciom z autyzmem. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Tekstylnej w Pradze W dniach 2 – 4. 12. 2011 Národní dům, Vinohrady náměstí Míru 9, Praha 2 (Metro linia A, stacja Náměstí Míru) www.artextilprg.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top