CZECHY: TŘEBIČ – 20 LAT NA LIŚCIE UNESCO

romanesque St. Procopius basilica and monastery, jewish town Trebic (UNESCO, the oldest Middle ages settlement of jew community in Central Europe), Moravia, Czech republic, Europe; Shutterstock ID 186827717; purchase_order: CzechTourism; job: ; client: ; other:

Třebíč leży w samym sercu Europy, w południowo-zachodniej części Moraw, pośród malowniczego pagórkowatego krajobrazu Wyżyny Czesko-Morawskiej, nad rzeką Igławą, około 60 km na zachód od Brna. Początki miasta związane są ze słynnym klasztorem benedyktynów, założonym przez morawskich książąt już w 1101 roku.

Widok bazylkiki St.Procopius w Trebic – Czechia, Fot: CzechTourism

Dzięki bogatej historii zwiedzający mogą podziwiać wiele cennych zabytków. Najważniejsze z nich, teren dawnego klasztoru benedyktynów z bazyliką św. Prokopa i Miasto Żydowskie wraz z cmentarzem, w 2003 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Miasto i jego okolice podobają się nie tylko miłośnikom historii i kultury, ale także przyrody – Třebíč leży w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Czech. Malownicze krajobrazy, liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Na amatorów sportów wodnych czeka zbiornik zaporowy w pobliskiej miejscowości Dalešice. Przystanie przy zbiorniku oferują wypożyczalnie sprzętu wodnego i rejsy wycieczkowe.

Trebic, Czech Republic – Dawny klasztor i bazylkia Sw. Prokopa Basilica Fot Czech Tourism

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top