CZECHY: RELIKWIARZ ŚW. MAURA NA ZAMKU BECOV

Na zachodzie Czech, niedaleko uzdrowiska Karlowe Wary, w dolinie rzeczki Tepla znajduje się malownicze, zabytkowe miasteczko Bečov nad Teplou.

 

Największą tamtejszą atrakcją turystyczną, jest kompleks zamkowo-pałacowy, składający się z gotyckiej twierdzy, barokowego zamku i renesansowego pałacu.

 

Od roku 2002 można tam oglądać unikatowy romański relikwiarz przechowujący szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza.

 

 

Relikwiarz wykonany z pozłacanego srebra, pozłacanej miedzi, ozdobiony niemal 200 drogocennymi kamieniami jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki złotniczej znajdujących się na terenie Republiki Czeskiej. Odnaleziony został na zamku Bečov przed 25 laty. Relikwiarz wykonano dla klasztoru benedyktynów we Florennes.

 

Po rewolucji francuskiej zakupiony został przez księcia Alfréda de Beaufort-Spontin, właściciela zamku Bečov. Po drugiej wojnie światowej rodzina Beaufort musiała opuścić zamek i ukryła relikwiarz pod podłogą w kaplicy zamkowej. Relikwiarz odkryli 5 listopada 1985 roku po długich poszukiwaniach czescy kryminolodzy.

 

Był mocno uszkodzony po 40 latach przebywania w ziemi, prace restauratorskie trwały 11 lat. 1 kwietnia 2011 relikwiarz powrócił na zamek Bečov, po kilkumiesięcznym pobycie na Zamku Praskim, gdzie był wystawiony dla zwiedzających w Sali Władysławowskiej, obok kopii czeskich klejnotów koronacyjnych. www.zamek-becov.cz

 

Zdjęcia: Czech Tourism.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top