CZECHY: NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKÓW

Tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia (26.08.) niektóre zamki i pałace, a także kościoły, klasztory i inne zabytkowe budowle w Czechach zapraszają na niezwykłe nocne zwiedzanie. W tym roku impreza nawiąże do projektu czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Śladami Rodów Szlacheckich; Ród Harrachów – szlachectwo zobowiązuje”, którego celem jest przypomnienie starodawnego rodu Harrachów.

Głównym centrum wydarzeń będzie pałac Hrádek u Nechanic, letnia rezydencja Harrachów, który obchodzi w tym roku 70. rocznicę otwarcia dla zwiedzających. Na gości czeka bezpłatne zwiedzanie reprezentacyjnych pomieszczeń i wiele innych atrakcji. W ramach czternastej edycji Nocy Zamków i Pałaców swe podwoje otworzy ponad 70 zabytkowych obiektów w całych Czechach. Oprócz pełnego emocji zwiedzania, zabytki szykują bogaty program kulturalny – przedstawienia teatralne, koncerty, happeningi, degustacje przysmaków przygotowywanych według tradycyjnych receptur w kuchniach zamkowych, wykłady, pokazy fajerwerków, turnieje rycerskie i inne atrakcje. Będzie można także zajrzeć do pomieszczeń na co dzień niedostępnych dla turystów. Więcej informacji: www.npu.cz

 

X   X   X

Warto dodać, że w br. w czeskich zamkach i pałacach pojawiło się sporo nowości. Ciekawe wystawy, nowe trasy turystyczne, zrewitalizowane ogrody i odrestaurowane wnętrza. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Barokowy pałac Clam-Gallasów w Pradze.

Po trwającym 4 lata remoncie otwarty został dla zwiedzających pałac Clam–Gallasów na Starym Mieście w Pradze. Obecny jego wygląd pochodzi z 1713 roku, kiedy to ówczesny właściciel – austriacki dyplomata, hrabia Jan Václav Gallas – zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna, którego rzeźbiarski talent można podziwiać również w barokowym kompleksie Szpitala Kuks w Czechach Wschodnich.

Pałac w Nachodzie – atrakcja turystyczna na czesko-polskiej granicy

Pałac w Náchodzie widać już z daleka zbliżając się do miasta. Kompleks pałacowy składa się z pięciu dziedzińców i kilku głównych budynków. W zeszłym roku zakończona została rozległa przebudowa Wzgórza Pałacowego. W tegorocznym sezonie na turystów czekają nowe ścieżki z punktami widokowymi, kładkami i strefami odpoczynku.

Pałac Telcz – perła architektury renesansowej

Po wielu latach swoje bramy otworzył dla zwiedzających pałac renesansowy w Telczu, w regionie Wysoczyna, który wraz z centrum historycznym miasteczka został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Możliwe jest zwiedzenie pomieszczeń mieszkalnych ostatnich właścicieli pałacu oraz wspaniałe sale renesansowe w ich pierwotnej i nienaruszonej formie, tajemnicze podziemia pałacowe, ogród i dziedziniec. Można zajrzeć do miejsc, do których zwiedzający nie mieli wcześniej dostępu, na przykład do dawnej kuchni pałacowej lub browaru.

 

Pałac Karlova Koruna – dzieło Jana Santiniego Aichela

Uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski. W 2022 roku teren i budynki wokół pałacu przechodziły rozległą renowację. Nowy wygląd zyskały ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, wieża ciśnień i budynek pod bramą południową, w którym powstanie centrum informacji turystycznej. W 2023 roku na gości czeka także nowa trasa zwiedzania, której tematem będzie hodowla rzadkiej rasy koni Kinskich.

Pałac Arcybiskupi w Kromierzyżu

 

Dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów i unikatowe ogrody należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są również popularnym miejscem wśród filmowców. Kręcono tam zdjęcia między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana, zdobywcy ośmiu Oscarów. W 2023 roku na turystów czekają odnowione wnętrza pałacowe i kolumnada w Ogrodzie Kwiatowym.

Zamek Kunětická hora

Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu. W 2022 roku otwarto odrestaurowaną zachodnią część budowli, w której znajduje się nowoczesna ekspozycja poświęcona architektowi Dušanowi Jurkovičowi. Latem 2023 roku pierwsi turyści mogą poznać odrestaurowany główny pałac z wieżą.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top