CZECHY: NA ROWERZE I CYKLOBUSEM

Dla amatorów turystyki rowerowej są w Czechach atrakcyjne propozycje wycieczek trasami w Jesionikach, Beskidach, Karkonoszach czy w Czeskim Raju. Udogodnieniem dla nich są kursujące tam cyklobusy, czyli autobusy do przewozu rowerów. Cyklobusy w Beskidach będą kursowały na dwóch trasach: z Ostrawy i Nowego Jičína. W czerwcu i we wrześniu w weekendy, a w lipcu i sierpniu codziennie. W Jesionikach cykliści będą mieć do wyboru trzy trasy na Ovčárnę: z Ołomuńca, z Krnova oraz z Šumperka. Piękną krainę Czeskiego Raju najlepiej zwiedzać z siodełka roweru. Do dyspozycji cyklistów jest tu aż pięć linii cyklobusów, które będą kursowały do końca sierpnia.

 

Dojedzie się nimi do najpiękniejszych miejsc w regionie, między innymi do miejscowości Hrubá Skála, Sobotka, Turnov, Malá Skála, Semily, na zamek Kost czy do Jičína. Karkonoskie cyklobusy wystartują 28 maja i będą kursowały do 25 września 2016 na sześciu trasach.

Kursujące główną trasą (Harrachov, Rokytnice, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy) wyruszają regularnie w obu kierunkach (rano po godzinie siódmej), a wieczorem (około 16:30) wracają. Tą trasą pojadą też autobusy z Vrchlabí do Szpindlerowego Młyna, następnie na Špindlerovu boudu i z Jilemnicy – Hrabačova do Vítkovic i na Horní Mísečky.

Wschodnia cześć Karkonoszy, Žacléř, jest połączona linią autobusową do Trutnova. Wyruszający z tego miasta rowerzyści mogą korzystać z bezpośredniego autobusu przystosowanego do przewozu rowerów aż na Pomezní Boudy. Karkonoskie cyklobusy mają połaczenia z podobną siecią cyklobusów w Czeskim Raju.

Wystarczy rano perzesiąść się w Jilemnicy – Hrabačovie i kontynuować podróż w kierunku na Železný Brod lub Turnov. Na trasie Špindlerův Mlýn – Špindlerova Bouda opłata za przejazd jest taka sama jak za przejazd zwykłym autobusem.

Dostępne jest również bezpośrednie połączenie cyklobusem z Trutnova na Pomezní Boudy i z Vrchlabí na Špindlerovu Boudu.

Kolejną możliwością jest przejazd do Polski. Poranny cyklobus z Vrchlabí jedzie do przejścia granicznego na Špindlerovą Boudę. Stamtąd można wyruszyć na rowerze do Szklarskiej Poręby i z powrotem do Harrachova, lub przez Karpacz na Pomezní Boudy. Z obu miejsc można wieczorem skorzystać z transportu cyklobusem.

 

          Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top