CZECHY: KARNAWAŁ I FESTIWAL BOHEMY

 

Roztańczeni przebierańcy na ulicach, pełne przepychu bale i niekończące się uczty. To wszystko czeka mieszkańców i turystów w Czechach wraz z nadejściem karnawału. Oprócz tradycyjnych obchodów wpisanych na listę UNESCO, w stolicy odbędzie się karnawał, który przeniesie uczestników w epokę Mozarta i Casanovy. Chłodne zimowe dni rozgrzeje w Czechach czas zabaw i ucztowania – zapusty. Również w tym roku ich zwieńczeniem będą pełne przepychu maskarady, które będzie można obejrzeć od końca stycznia w różnych zakątkach kraju.

 

Huczne obchody przygotowano m.in. w Českim Krumlovie, w regionie Hlinecko we wschodnich Czechach, czy też w czeskiej metropolii, gdzie odbędzie się Carnevale Praha w stylu bohemy, połączony ze wspaniałym balem walentynkowym.

 

W czasie zapustów na stoły tradycyjnie trafiały dania ze świniobicia, a w rodzinach odbywały się śluby Pierwsze wzmianki na temat zapustów w Czechach można znaleźć już w XIII wieku. Chociaż obecnie wielu ludziom zapusty kojarzą się jedynie z balem maskowym, okres zabaw rozpoczynał się tradycyjnie już 6 stycznia, a zabawy na ulicach były jedynie jego kulminacją.

 

Podczas karnawału zwyczajowo w rodzinach organizowano śluby albo świniobicie, ponieważ później w ciągu roku nie było już czasu na zabawę. Tradycyjna parada: przebierańcy mieli zapewnić szczęście albo narodziny potomka Zanim wyruszano na ulice z tańcem i śpiewem, koniecznie trzeba było się najpierw porządnie ugościć w tłusty czwartek.

 

Wierzono, że jeżeli tego dnia człowiek naje się do syta, będzie silny przez cały rok. Po ucztowaniu nadchodził wyczekiwany wtorek, kiedy mężczyźni chodzili z kolędą od domu do domu. Za występ czekała na nich zawsze nagroda w postaci przysmaków ze świniobicia, pączków czy gorzałki. Wszystkie kostiumy w pochodzie miały swoje zadanie i status.

 

Nie mogło zabraknąć pstrokatego z żonką, którzy życzyli przed każdym domem zdrowia i szczęścia. Podobno ile kropek ma na sobie pstrokaty, tyle nas czeka szczęśliwych dni w ciągu roku. Z kolei chochoł błogosławił kobietom, które oczekiwały potomka. W pochodzie uczestniczyło również czterech Turków, którzy podczas tańca musieli wysoko skakać, w przeciwnym razie nie wzeszłyby zboża.

 

Na koniec obchodu należało pokonać maszkarę – kobyłkę, po czym następowała zabawa aż do północy. Cały region Hlinecko ożywi pradawny rytuał wpisany na Listę UNESCO. Tych, którzy pragną przeżyć prawdziwą zabawę ostatkową, zapraszamy do regionu Hlinecko, 150 km na wschód od Pragi. W tamtejszych wioskach pochody odbywają się z zachowaniem tradycji z końca XIX wieku, dlatego trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa.

 

W pochodzie biorą udział wszystkie tradycyjne maski, a tutejsza atmosfera jest jak podróż w czasie. Pierwsze pochody pojawiają się już 31 stycznia na Veselym Kopcu czy w Hamrach. Kilkudniową zabawę zorganizuje również malowniczy Český Krumlov, na którego ulice w połowie lutego wyruszą nie tylko przebierańcy w maskach, ale również trupy teatralne i kuglarze.

 

Na tutejszym średniowiecznym jarmarku będzie można spróbować typowych przysmaków ze świniobicia, takich jak kaszanka czy wątrobianka. Więcej o ostatkach na Hlinecku: http://www.czechtourism.com/pl/e/hamry-old-time-bohemian-carnival/ http://www.czechtourism.com/pl/e/hamry-old-time-bohemian-carnival/

 

Praga powraca do czasów swej świetności – balów i koncertów W czeskiej stolicy zapusty zwieńczy festiwal w stylu bohemy – Carnevale Praha. W dniach 6-17 lutego w mieście zobaczymy maskarady, parady klaunów czy akrobatów. Odbędzie się również szereg koncertów i balów w arystokratycznym duchu, a także bieg złotych prosiaków przez ulice Pragi czy pokaz ostatkowej kuchni.

 

Niektóre z karnawałowych imprez odbędą się w Pałacu Clam-Gallasa, w którym występował m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven. Odwiedzając w tym roku romantyczną Pragę można nawet wziąć udział w balu maskowym Crystal Ball, organizowanym w dniu zakochanych.

 

Warto pamiętać, że droga do serca prowadzi przez żołądek, i z tego powodu należy odwiedzić festiwalowe restauracje, serwujące specjalne dania pełne wyrafinowanych smaków. Więcej o festiwalu: http://www.czechtourism.com/pl/e/prague-carnevale/

 

Zdjęcia: Lukáš Žentel

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top