CZECHY: KADAN – ULICZKA KATA

 

 

Malownicze miasto Kadaň leżące około 40 km od Karlowych Warów słynie z kilku ciekawostek turystycznych. Znajdują się tam najdłuższe zachowane mury obronne w Czechach, z tzw. Bramą Mikulovską, uliczka Kata wpisana do Czeskiej Księgi Rekordów jako najwęższa w Czechach, a także klasztor franciszkanów, najstarsze w kraju miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli. Uliczka Kata prowadzi z rynku ku bramie znajdującej się w najstarszej części murów obronnych, pochodzącej z połowy XIV wieku. Służyła do odprowadzania ścieków do pobliskiego potoku.

 

Podczas obrony miasta zapewniała szybką łączność między miastem a murem obronnym. Uliczka ma długość 51 metrów, szerokość w najwęższym miejscu wynosi 66,1 cm. Swoją nazwę otrzymała w czasach, gdy przemierzał ją kat udając się na egzekucje. Kat ze względu na swe „brudne“ zajęcie musiał mieszkać poza murami miasta.

 

Nie mógł także wstępować do miasta główną bramą. Uliczka ma swoją legendę – została tam podobno zamurowana nieposłuszna zakonnica. O północy straszy razem z duchem ostatniego kadańskiego kata Ignacego Kayla. Klasztor franciszkanów został założony w roku 1473. W budynku zachowały się wyjątkowe sklepienia gotyckie.

 

W muzeum klasztornym można obejrzeć ekspozycję archeologiczną, wystawę minerałów, a także dotyczącą dziejów klasztoru i miasta Kadaň. Do klasztoru należy winnica, jesienią odbywa się tam tradycyjne winobranie. www.mesto-kadan.eu

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top