CZECHY: INSCENIZACJA BITWY POD AUSTERLITZ

W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew na terenie Republiki Czeskiej. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W dniach od 27 do 29 listopada 2009, w 204 rocznicę Bitwy Trzech Cesarzy, w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.

Główny program zaplanowany jest na sobotę 28 listopada. Po przeglądzie wojsk na slavkovskim rynku, odbędzie inscenizacja Bitwy Trzech Cesarzy na placu boju pod wzgórzem Santon. W starciu weźmie udział 800 pasjonatów z całej Europy, w historycznych mundurach armii francuskiej, austriackiej, rosyjskiej i Księstwa Warszawskiego.

 

Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni. W niedzielę, 29 listopada odbędą sie uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy. Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka naukowa Bitwy Trzech Cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż ścieżki przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.

 

Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brnieńskiej (www.muzeumbrnenska.cz). Głównym celem ekspozycji multimedialnej nie jest prezentowanie jak największej ilości faktów, lecz przybliżenie ówczesnej atmosfery i wywołanie emocji u odbiorcy. Odwiedzający miejsca wydarzeń sprzed ponad 200 laty, nie powinni ominąć zamku w Slavkovie (www.zamek-slavkov.cz), który zaprasza na przedstawienia kostiumowe z Napoleonem czy jarmark rzemiosł.

 

Można tu także zwiedzić ekspozycję Wirtualna bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D. Miłośników historii wojskowości zaprasza także Army Park Ořechov w pobliżu Brna, największe muzeum wojskowe w Czechach. Muzeum jest wprawdzie czynne od maja do października, ale dnia 30 stycznia 2010 odbędzie się tu impreza pod nazwą Kocioł Colmarski, wspominająca bitwy toczące się na froncie zachodnim zimą na przełomie 1944/45. (www.armypark.cz) Więcej informacji: www.austerlitz.org

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top