CZECHY: HEFAISTON – ŚWIATOWE SPOTKANIE KOWALI ARTYSTYCZNYCH

Pod koniec wakacji (25-26 sierpnia 2012) warto odwiedzić zamek Helfštýn na Morawach Środkowych (około 30 km na wschód od Ołomuńca). Odbędzie się tam bowiem tradycyjna impreza Hefaiston – spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komeńskiego w Přerovie. 
 
Podczas imprezy zwiedzający zapoznają się z pracą kowali, będzie można też zakupić niektóre eksponaty. Na zamku dostępna jest także stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet. W tej tradycyjnej imprezie uczestniczy corocznie około sześciuset zgłoszonych osób z ponad dwudziestu krajów.
 
W ciągu dwóch dni Hefaiston odwiedza średnio 11 tysięcy gości. Zamek Helfštýn od roku 1982 zaczął się stopniowo specjalizować w kowalstwie artystycznym. Przygotowano specjalne pomieszczenia na stałą ekspozycję, zrekonstruowano zabytkowe kuźnie na trzecim dziedzińcu.
 
Odnowiony budynek dawnej piekarni przerobiono na Studio Kowalskie z atelier. Odbywają się tu kursy kowalstwa artystycznego,. Zaś od roku 1989, zawsze na tydzień przed Hefaistonem, Forum Kowalskie, na którym prezentują się wybrane pracownie kowalskie. Wykonane przez nie dzieła wzbogacają stałą ekspozycję zamkową. www.helfstyn.cz
 
Zdjęcie: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top