CZECHY: CZESKIE BUDZIEJOWICE EUROPEJSKĄ STOLICĄ KULTURY W 2028 ROKU

Międzynarodowa komisja wybrała Czeskie Budziejowice na Europejską Stolicę Kultury w roku 2028. Do finału konkursu zakwalifikował się także Broumov. W sumie o ten tytuł walczyły 4 czeskie miasta; oprócz Czeskich Budziejowic i Broumova, także Brno i Liberec.

      Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest zawsze przyznawany na rok przez Unię Europejską jednemu lub większej liczbie miast europejskich, które dzięki temu mają możliwość zaprezentowania Europie swojego życia kulturalnego i rozwoju. Do tej pory dwa czeskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem – Praga (w 2000 roku) i Pilzno (w 2015 roku).

      Zwycięzca konkursu, miasto Czeskie Budziejowice, leży na południu Czech, około 150 km od Pragi. Zostało założone jako miasto królewskie już w połowie XIII wieku. Dzięki korzystnemu położeniu na starym szlaku solnym między Pragą a Linzem, wzdłuż którego w późniejszych latach zbudowano pierwszą w Europie linię kolejową z zaprzęgiem konnym, miasto rozwijało się i nabierało coraz większego znaczenia.

      Mimo licznych wojen i pożarów, które dotknęły Czeskie Budziejowice w czasach średniowiecza, do dziś zachowało się w nich wiele interesujących zabytków. M.in. jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach.Ma idealnie kwadratowy kształt, jest otoczony renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi domami mieszczańskimi z podcieniami.

      Najokazalszą, dominującą budowlą jest barokowy ratusz zbudowany w latach 1727 – 1730 na miejscu dawnego renesansowego.

      Fasada budowli jest bogato zdobiona, a na attyce umieszczone są rzeźby przedstawiające cztery cnoty mieszczańskie: mądrość, rozważność, odwagę i sprawiedliwość. Kolorytu dodaje miastu browar Budziejowicki Budvar, w którym już od 700 lat warzy się piwo według oryginalnej receptury.

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top