CZECHY: BAJKOWE MIASTO TELČ

W mieście Telč nagrywany jest między innymi remake słynnego filmu pt. „Markiza Angelika”, pochodzącego z lat sześćdziesiątych.
 
W filmie zobaczymy zamek i zabytkowe centrum, należące do najcenniejszych zespołów miejskich na Morawach, wpisane w roku 1992 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 
Tutejszy zamek i rynek wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i bajkach.
 
RENESANSOWA PERŁA CZECH
 
Telč leży w południowo-zachodniej części Moraw, w połowie drogi między Pragą i Wiedniem. Nad miastem dominuje zamek, należący do najważniejszych zabytków architektury w mieście. Powstał on w wyniku przebudowy pierwotnego zamku.
 
Znajdują się w nim zarówno przykłady stylu renesansowego, jak i gotyckiego. Zwiedzających z pewnością zainteresują bogate zdobienia stiukowe, sgrafitto, stylowo wyposażone wnętrza i cenne zbiory. Po zwiedzeniu zamku można odpocząć na pięknym dziedzińcu z arkadami, w ogrodzie zamkowym lub w parku z licznymi rzadkimi roślinami.
 
HISTORIA NA KAŻDYM KROKU
 
Trójkątny rynek otaczają domy mieszczańskie, połączone ze sobą podcieniami. Centrum miasta ma niepowtarzalną atmosferę. Do najciekawszych zabytków należą dwie kamienne fontanny, kolumna morowa, a także kościół św. Jakuba, konwikt św. Aniołów oraz kościół i kolegium Jezuitów.
 
Warto wspiąć się na wieżę Ducha Świętego, skąd rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Polecany jest także spacer brzegiem Stawu Staromiejskiego lub wycieczka do wieży widokowej Oslednice o wysokości 36 metrów. W galerii Telčowski Dom jest stała wystawa poświęcona dziejom miasta i związanym z nim legendom.
 
OPOWIEŚĆ O BABIEJ GÓRZE
 
Na północy od miasta Telč leży miasteczko Mrákotín, w pobliżu którego znajduje SIĘ zalesiony pagórek o nazwie Babia Góra. U jej podnóża stała kiedyś chatka, a w niejj mieszkała staruszka. Jedynymi jej obrońcami były dwa duże psy. Mieszkańcy miasteczka zaczęli wkrótce podejrzewać, że psy strzegą dostępu do skarbu, który przechowuje kobieta.
 
Pewna zachłanna mieszkanka Mrákotína postanowiła zdobyć ten skarb. Otruła psy, następnie zabiła staruszkę. Skarbu jednak nie znalazła i ze złości podpaliła chatkę. Od tej pory pagórek nosi nazwę „Babia Góra“. Wszystkich, którzy tu przybędą, z pewnością oczaruje piękna przyroda i malownicze krajobrazy.
 
REGIONALNE PRZYSMAKI
 
Tutejszy region słynie z uprawy ziemniaków. Od dawna były one podstawowym źródłem wyżywienia mieszkańców. Ziemniaki są więc składnikiem wielu potraw regionalnych.Na przykład placek ziemniaczany z mięsem wędzonym, knedle ziemniaczane ze skwarkami, placki ziemniaczane lub placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane powidłami.
 
Warto odwiedzić restaurację Švejk Restaurant na placu Zachariáša z Hradca. A w niej spróbować także wielu innych specjałów kuchni regionalnej i czeskiej. Restauracja jest włączona do projektu CzechSpecials. Oferowane menu zostało opracowane w konsultacji ze specjalistami z dziedziny gastronomii i ruchu turystycznego. Smacznego!
 
Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top