CZECHY: 150 ROCZNICA BITWY POD CHLUMEM

Przed 150 laty pod Hradcem Kralove doszło do starcia 430 tysięcy żołnierzy, w ramach wojny prusko-austriackiej. Była to największa bitwa na ziemiach czeskich. Na placu boju pozostało ponad 16 tysięcy rannych i poległych. To historyczne wydarzenie, w Polsce znane jako Bitwa pod Sadową, upamiętniają liczne akcje odbywające się w Hradcu Kralove w ciągu całego roku 2016. Główne obchody rocznicowe odbędą sie na przełomie czerwca i lipca. Na gości czekają międzynarodowe konferencje, projekcje audiowizualne i rekonstrukcje scen bitewnych w miejscowościach Střezetice, Máslojedy i na Chlumie.

 

W piątek 1 lipca zostanie uroczyście otwarty pod Střezeticami pomnik ku czci poległej kawalerii. W tym miejscu przed 150 laty doszło do starcia 11 tysięcy jeźdźców pruskiej i austriackiej armii. W ciągu trwającej pół godziny krwawej bitwy poległo i zostało rannych 1600 żołnierzy oraz 2 tysiące koni.

W sobotę 2 lipca na gości czeka multimedialny program, koncert Filharmonii Hradec Kralove pod gołym niebem, uroczysta msza w kościele św. Ducha, rekonstrukcja potyczki w miejscowości Maslojedy i pokazy fajerwerków. Inscenizacja głównej bitwy odbędzie się w niedzielę 3 lipca. Weźmie w niej udział 600 żołnierzy w historycznych strojach. Więcej informacji: www.koniggratz1866.eu

 

Zdjęcia rekonstrukcji bitwy: Ondřej Littera

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top