AUSTRIACKI WORKSHOP 2010

Mimo kryzysu gospodarczego, który w ub. roku dotknął również turystykę, Austria w tej dziedzinie radzi sobie nieźle, zwłaszcza w porównaniu z innymi popularnymi krajami europejskimi.

 

Jak zwykle w czołówce odwiedzających ją gości znaleźli się Niemcy, którzy skorzystali w 2009 roku z niemal 45 milionów (!!!) noclegów. Dodam, że statystyka austriacka jest bardzo wiarygodna, gdyż oparta na noclegach rejestrowanych.

 

Gospodarze – Austriacy znaleźli się na drugim miejscu, nocując ponad 32 mln razy poza miejscem stałego pobytu.

 

 

Trzecie miejsce, co może zaskakiwać biorąc pod uwagę liczbę ludności tego kraju, zajęli Holendrzy korzystając z niemal 8 mln noclegów. Pozostali zagraniczni goście z pierwszej „10”: Szwajcarzy, Brytyjczycy, Włosi, Belgowie, Czesi, Francuzi i Duńczycy spędzili w Austrii od niemal 4, do trochę ponad 1,5 mln nocy. Polacy w rankingu najważniejszych dla tego kraju rynków turystycznych znaleźli się na 12 miejscu zaraz po Węgrach.

 

Z niewielkim tylko, o – 0,2%, spadkiem ogólnej liczby gości. Przy czym w sezonie zimowym 2008/09 nastąpił nawet ich znaczący, bo o 12%, wzrost. Natomiast w letnim spadek o – 14,2%. Uważany tam jednak za umiarkowany. Liczony bowiem od niespotykanego wcześniej „skoku” liczby polskich turystów w lecie – o 31,4% – w roku 2008, w związku z ME w piłce nożnej EURO i meczami rozgrywanymi w Wiedniu i Karyntii.

 

Utrzymanie w ub. roku liczby polskich turystów odwiedzających Austrię na niemal niezmienionym poziomie rekordowego 2008 roku jest, zdaniem Franki – Marii Kobenter, prezesa Austria Info w Polsce, niemałą zasługą również polskiej branży turystycznej. To dla niej zorganizowano w Warszawie tradycyjny już workshop, na którym 20 austriackich ośrodków informacji turystycznej krajów związkowych, miast i regionów oraz biur turystyki przyjazdowej i hoteli najbardziej zabiegających o gości z Polski, przedstawiło swoje oferty zarówno na nadchodzące lato, jak i zimę 2010/11.

 

Tradycyjnie już, mimo zamkniętego, branżowego charaktery tej imprezy, zaproszony został na nią przedstawiciel naszego portalu. Dzięki czemu mogliśmy „z pierwszej ręki” zapoznać się z propozycjami wypoczynku nad Dunajem i w Alpach, ciekawymi programami imprez kulturalnych, porozmawiać z austriackimi uczestnikami tego spotkania branżowego i nawiązać, bądź odnowić z nimi kontakty, które owocować będą także w przyszłości informacjami o nowościach w turystyce austriackiej poszczególnych regionów.

 

Rozmawiałem m.in. z Andreą Minnich, przedstawicielką Tourismus Salzburg, od której dowiedziałem się o cyklu 24 mozartowskich koncertów symfonicznych, jakie odbywać się będą w każdą sobotę od 22 maja do 30 października w Wielkiej Auli tamtejszego Uniwersytetu. Będzie to tylko jedno ze znaczących wydarzeń kulturalnych rodzinnego miasta tego geniusza muzyki, a zarazem jednego z najpiękniejszych miast Europy. Tylko w broszurze uwzględniającej najważniejsze imprezy muzyczne, teatralne, wystawy, targi itp. jest ich 43 ! Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można na www.salzburg.info.

 

Miasto to, i cały związkowy Kraj Salzburski, którego krajową organizację turystyczną SalzburgerLand Tourismus reprezentował, nie po raz pierwszy w Polsce, Primož Kompan, to również bardzo atrakcyjny region turystyczny z niezliczonymi atrakcjami letnimi i zimowymi. Więcej na ten temat znaleźć można na: www.urlop.salzburgerland.com. Salzburg zapewnia także polskim gościom m.in. bezpłatny przewodnik po mieście z jego planem i przydatnymi informacjami w języku polskim, którego okładkę prezentujemy.

 

Lada Pranter – Pranterova reprezentująca Kärnten Werbung przekazała mi sporo informacji na temat aktualnej oferty tego kraju związkowego. M.in. że Karyntia – kraina gór i tysiąca jezior z idealnie czystą wodą o temperaturze do 28 stopni C oferuje w lecie ponad sto atrakcyjnych celów wycieczek, w zimie zaś 34 tereny narciarskie, ponad 1030 km stoków i blisko 300 kolejek oraz wyciągów.

 

Specjalizuje się także – i jest do tego dobrze przygotowana – w wypoczynku rodzinnym. Tak dalece, że oferuje gościom m.in. wybór hoteli wyspecjalizowanych w obsłudze rodzin z dziećmi, bądź młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Do 2 lat, dla nastolatków ze specjalnymi programami aktywnego wypoczynku oraz młodzieży starszej z ofertami intensywnego uprawiania sportów naziemnych i wodnych – jest to przecież region setek jezior – wypraw górskich itp.

 

Z Karyntii swoje, bardziej szczegółowe oferty, przedstawiły również jej regiony. Markus Strutz reprezentujący Klagenfurt am Wörthersee – stolicę tego kraju związkowego, przedstawił mi nowy pakiet wypoczynku letniego, w którym znajdują się wycieczki górskie, piesze i rowerowe, rejsy statkami po jeziorze Wörthersee, różne formy wypoczynku aktywnego – m.in. dyscypliny ziemne i wodne, Spa itp.

 

M.in. w dniach 25 – 26 września br. odbędzie się tam cykl imprez sportowych Wörthersee Trail: 57 KM Ultralauf – bieg na tak długim dystansie, podobny bieg „lekki” na dystansie 30 km, również 30 – kilometrowy maraton wędrowniczy oraz Rodzinny Dzień Wędrówek. Więcej na ten temat na: www.woerthersee-trail.com. Klagenfurt wydał w języku polskim m.in. 72 stronicowy, bogato ilustrowany zarys historii miasta Dietera Jandla.

 

Z popularnych regionów turystycznych Karyntii reprezentowane było także Jezioro Millstätter ( Milstätter See Tourismus ) oferujące w lecie wycieczki piesze i wypoczynek aktywny nad tym jeziorem, w zimie zaś słynną Karuzelę narciarską, 34 tereny narciarskie oraz 1030 km stoków. Szczegóły na: www.millstaettersee.at.

 

Lodowiec Gletscher ( Tourismusgemeinschaft Mölltaler Gletscher ) oferuje przede wszystkim sporty zimowe i wyprawy w regionie tego lodowca oraz Parku Narodowego Wysokie Taury. Więcej o nich na: www.flattach.at. Nie zabrakło również popularnego regionu Villach-Warmbad-Faaker See-Ossiacher See z ofertą wypoczynku letniego nad tymi jeziorami oraz pakietami zimowymi. Szczegóły na: www.region-villach.at.

 

Karyntię reprezentowały również inne organizacje turystyczne i hotele. Więcej informacji o atrakcjach tego kraju związkowego znaleźć można na www.karyntia.pl. Z uczestników workshopu wymienię jeszcze Górną Austrię ( Oberösterreich Tourismus ) reklamującą się – słusznie, gdyż to przepiękny region tego kraju – jako Kraina Spełnionych Marzeń ( www.oberoesterreich.at ) i Tyrol ( Innsbruck Tourismus – Olympia SkiWorld Innsbruck ) – więcej o nim na: www.innsbruck.info.

 

Wiedeń i Dolną Austrię reprezentowały tylko hotele. Była to udana impreza ciesząca się dużym zainteresowaniem polskiej branży turystycznej, o czym najlepiej świadczy fakt, że do stolików poszczególnych austriackich jej uczestników tworzyły się kolejki. Przywieźli oni sporo materiałów informacyjnych, także w języku polskim, z których kilka prezentujemy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top