AUSTRIA: WYSTAWY SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W WIEDNIU W 2016 ROKU

Z Wien Tourismus otrzymaliśmy tegoroczny program najważniejszych wystaw sztuki współczesnej, jakie odbędą się w austriackiej stolicy. Sądzimy, że warto się z nim zapoznać i ewentualnie uwzględnić w kalendarzu wyjazdów do Austrii.

Oto on: Obok barokowego przepychu Wiedeń oferuje również wiele atrakcji związanych ze sztuką współczesną. Austriackie i międzynarodowe środowisko artystów już dawno odkryło to miasto jako inspirujące środowisko twórcze. Poniżej znajduje się chronologiczny przegląd najważniejszych wystaw sztuki współczesnej, które w 2016 r. odbędą się w Wiedniu.

           9.03.-26.06.2016: Oswald Oberhuber.

Przegląd twórczości 21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at Wystawa poświęcona jest Oswaldowi Oberhuberowi, jednemu z najbardziej wpływowych austriackich twórców. W zaprojektowanej przez artystę przestrzeni zostaną zaprezentowane prace z najważniejszych faz jego twórczości, począwszy od późnych lat 40. XX wieku po współczesność; ich różnorodność i wielostronność odzwierciedlają stosowaną przez Oberhubera od 1958 r. zasadę „permanentnej zmiany”.

          18.03.-19.06.2016: Anselm Kiefer. Die Holzschnitte („Drzeworyty”)

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at

Anselm Kiefer jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów. W ramach pierwszej obszernej retrospektywy Albertina pokaże ponad 30 słynnych monumentalnych drzeworytów artysty, prezentując ważne cykle i motywy z jego twórczości.

Dzieła Kiefera są świadectwem jego intensywnej refleksji nad historią Niemiec i ich kultury oraz niemiecką mitologią.

8.04.-4.07.2016: Berlinde De Bruyckere

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń, www.leopoldmuseum.org Belgijska artystka Berlinde De Bruyckere (ur. 1964), twórczyni przejmujących rzeźb, w których na pierwszy plan wysuwa się ludzkie ciało w jego surowym pięknie i kruchości, należy do najbardziej znanych na całym świecie przedstawicieli swojego gatunku sztuki. Niejako ponadczasowe figury artystki zadają egzystencjalne pytania, jak te o życie i śmierć oraz ból i cierpienie, i przypominają, że ram egzystencji człowieka nadaje jego fizyczne ciało.

3.06.-2.11.2016: Martin Parr. Retrospektywa

Kunst Haus Wien, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wiedeń, www.kunsthauswien.com Brytyjczyk Martin Parr (ur. 1952), zainteresowany zwłaszcza tradycjami kulturowymi oraz lokalną specyfiką i rytuałami, należy do najbardziej wpływowych współczesnych fotografów dokumentalistów. W jego twórczości ściśle łączy się codzienność i absurd. Parr nie boi się przejaskrawień, puent i stereotypów – ze swoim sarkastycznym humorem i bezpośrednim spojrzeniem jest on jednym z tych kronikarzy naszych czasów, którzy nie boją się nazywać rzeczy po imieniu.

   

 

 

10.06.-26.10.2016: Maria Lassnig. Die Zukunft wird mit Fragmenten der Vergangenheit erfunden („Przyszłość tworzymy z okruchów przeszłości”)

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at Ekspozycja składa się wyłącznie z prac, w których zmarła w 2014 r. artystka podejmowała refleksję nad mitologią antyczną. Wiele spośród dzieł będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wystawa przygotowywana jest w ścisłej współpracy z fundacją Maria Lassnig Privatstiftung oraz publicznymi i prywatnymi użyczającymi. 

          24.06.- 9.10.2016: Jim Dine

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at Obok Andy’ego Warhola i Roya Lichtensteina Jim Dine zalicza się do najbardziej uznanych gwiazd amerykańskiego pop-artu. Albertina zaprezentuje sto fascynujących autoportretów, będących reprezentatywną częścią hojnego daru artysty, które ukazują nietypową, często również samokrytyczną perspektywę Dine’a.

14.07.-20.11.2016: Ai Weiwei. transformation – translocation

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at Ten chiński artysta konceptualny, świadomie wykorzystując przekaz artystyczny i akcje w mediach społecznościowych, ostro krytykuje reżim rządzący jego krajem. Jednym z wielu języków, którymi posługuje się Ai Weiwei w celu zakomunikowania swojego przekazu, jest architektura.

Pytany o Wiedeń, udowadnia, że zna myśl Ludwiga Wittgensteina i zachwyca się zaprojektowanym przez słynnego filozofa dla jego siostry Margarethe, a wzniesionym w latach 1926–1928, wiedeńskim Stadtpalais.Ai Weiwei, projektując swoje studio w Pekinie, wzorował się na jego przejrzystej strukturze.

Architektura umożliwia identyfikację; jest tak zarówno w wypadku zbudowanego na Wystawę Światową w Brukseli w 1958 r. Pawilonu Austriackiego (obecnego 21er Haus), jak i świątyni przodków wpływowej chińskiej rodziny z późnego okresu dynastii Ming.

Wspólną cechą obu tych niezwykłych budowli jest to, że zostały one przeniesione i otrzymały nową funkcję. W 21er Haus nawiążą one ze sobą intensywny dialog i w połączeniu z innymi dziełami Ai Weiweia skłonią odwiedzających do refleksji nad problemem translokacji i transformacji.

8.09.-20.11.2016: Martin Kippenberger, T.ü. („Tytuł niepotrzebny”)

Bank Austria Kunstforum Wien, Freyung 8, 1010 Wiedeń, www.kunstforumwien.at Martin Kippenberger jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego twórczość, obejmująca malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, plakat, instalację, performance, książkę artystyczną i pisarstwo, a także działalność kuratora i kolekcjonera, nie daje się przyporządkować do konkretnego nurtu i jednego z „-izmów”. Wystawa będzie kładła szczególny nacisk na język oraz na wzorce i „odwzorowania” twórczości Kippenbergera w historii sztuki.

11.10.2016-29.01.2017: Edmund de Waal – During the Night

Kunsthistorisches Museum Wien, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, www.khm.at Na słynnym rysunku z 1525 r., Albrecht Dürer utrwalił jeden ze swoich nocnych koszmarów. Dzieło Widzenie senne jest punktem wyjścia wystawy, w ramach której obrazy i inne eksponaty z wystawy stałej wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki zostaną na nowo zaprezentowane przez Edmunda de Waala (wspomnienia Zając o bursztynowych oczach). Świadomie wprowadzając dysonanse między obiektami, twórca zaakcentuje za ich pomocą pojęcia takie jak lęk, koszmar, niepewność i zagłada.

21.10.2016-30.01.2017: Poetyka materiału

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń, www.leopoldmuseum.org Ekspozycja zaprezentuje twórczość sześciu mieszkających w Wiedniu artystów, którymi są Benjamin Hirte, Sonia Leimer, Christian Mayer, Mathias Pöschl, Anne Schneider i Misha Stroj. Ich twórczość cechuje nie tylko różnorodność odniesień do różnych dyskursów kulturowych, form narracji i reprezentacji historii (tej przez duże i tych przez małe „h”), lecz także szeroki wachlarz stosowanych przez nich mediów i materiałów.

          7.12.2016-26.03.2017: Franz West & Co

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at Wystawa uwypukla współpracę, którą Franz West nawiązał zarówno z artystami światowej sławy, takimi jak Albert Oehlen, Douglas Gordon czy Mike Kelley, jak i twórcami austriackimi: Heimo Zobernigiem, Peterem Kogleem i grupą artystyczną Gelatin. Ważnym elementem w działalności Westa była wymiana dzieł z kolegami, dzięki czemu z biegiem czasu artysta stworzył niezwykle ciekawą kolekcję. Wybór składających się na nią dzieł został włączony do ekspozycji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top