AUSTRIA: KONCERTY ADWENTOWE I SYLWESTROWE W WIEDNIU

Do adwentu i Sylwestra 2015 pozostaje jeszcze sporo czasu. Ale jeżeli ma się zamiar uczestniczyć w którymś koncercie czy innej imprezie kulturalnej, to już najwyższy czas pomyśleć o biletach na nią, a także ewentualnych tańszych biletach lotniczych. A program zapowiada się ciekawie, o czym świadczą informacje na ten temat, jakie otrzymaliśmy z Vienna Tourist Board.

Chóry w Ratuszu, koncerty w katedrze św. Szczepana, koncerty na trąbkę w kościele: Wiedeń przeżywa adwent przy muzycznym akompaniamencie. Również Nowy Rok witany jest muzyką – na przykład operetką „Zemsta nietoperza” w Operze Wiedeńskiej i Operze Ludowej.

 

 

Niekwestionowanym przebojem przełomu roku jest oczywiście słynny Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich w sali Musikverein. Podczas czterech adwentowych weekendów wiedeński Ratusz będzie gościł chóry z całego świata. Międzynarodowe Śpiewy Adwentowe zaprezentują co tydzień, od piątku do niedzieli, bogaty program złożony z pieśni ludowych, adwentowych i kolęd z najróżniejszych krajów – wstęp jest wolny.

Również w cztery przedświąteczne weekendy soliści i solistki Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej zaproszą na Koncerty Adwentowe w katedrze św. Szczepana. W piątkowe, sobotnie i niedzielne wieczory można będzie posłuchać dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta, Józefa Haydna oraz najpiękniejszych pieśni adwentowych. Podobny program oferują koncerty z cyklu Trompetenzauber im Advent w kościele św. Anny od 27.11.2015 r.

W pięknym (ogrzewanym) barokowym kościele prezentowane będą utwory na trąbkę z towarzyszeniem organów i pianina. Tradycyjne kolędy w nowych aranżacjach zabrzmią podczas koncertu Christmas in Vienna 19.12.2015 r. (prapremiera 18.12.2015 r.) w Wielkiej Sali filharmonii Konzerthaus. Ponad 150 artystów chórów i orkiestr zaprezentuje podczas tego koncertu galowego interpretacje klasycznych utworów, takich jak „Cicha noc”, a soliści z różnych zakątków świata zaśpiewają kolędy ze swoich ojczystych krajów.

Do najznakomitszych gości tegorocznego koncertu należą sopranistka Valentina Nafornita, mezzosopranistka Angelika Kirchschlager i tenor Piotr Beczała. Wiedeń tradycyjnie wita Nowy Rok „Zemstą Nietoperza” Johanna Straussa. Operetka z genialną muzyką „Króla walca” zostanie wystawiona w Operze Wiedeńskiej (31.12.2015, 1 + 3.01.2016) i w Operze Ludowej (31.12.2015).„The Philharmonics” i ich znakomici goście, m.in. sopranistka Valentina Nafornita, zapraszają do filharmonii Konzerthaus na sylwestrową galę z muzycznymi przebojami.

O północy w dużym foyer filharmonii zostanie odtańczony walc. W Theater an der Wien Angelika Kirchschlager i Anne Sofie von Otter z okazji Nowego Roku zabiorą słuchaczy do muzycznych światów Kurta Weilla. Gala sylwestrowa to preludium dla premiery „Opery za trzy grosze”, która zostanie wystawiona w 2016 r. z okazji dziesiątego jubileuszu teatru znanego jako „Nowa Opera”. Silvesterpfad – szlak sylwestrowy – 31.12.2015 zamieni wiedeńskie śródmieście w jedną wielką imprezę.

Rozrywkę zapewnią sceny prezentujące występy i muzykę od walca po pop. Bal Sylwestrowy w Hofburgu zaprasza do hucznej zabawy w reprezentacyjnych salach pamiętających czasy Cesarstwa, przy skocznej muzyce i w znakomitym towarzystwie gwiazd baletu i opery. Najważniejsze muzyczne wydarzenia przełomu roku to oczywiście Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali Musikverein z prapremierą 30.12.2015, właściwym Koncertem Sylwestrowym (31.12.2015) i Koncertem Noworocznym (1.01.2016).

Ze względu na duże zainteresowanie losowanie biletów odbywa się wyłącznie przez stronę internetową Filharmoników Wiedeńskich.

• Międzynarodowe Śpiewy Adwentowe, Ratusz, 1010 Wiedeń • Koncerty Adwentowe w katedrze św. Szczepana, Stephansplatz, 1010 Wiedeń, www.stephansdom.at, www.kunstkultur.com • Trompetenzauber im Advent, Kościół św. Anny, Annagasse 3b, 1010 Wiedeń, www.annakirche.at, www.kunstkultur.com • Christmas in Vienna, 19.12.2015, prapremiera 18.12.2015, Wiener Konzerthaus, Lothringerstraße, 1030 Wiedeń, www.christmasinvienna.com • Wiedeńska Opera Państwowa, Opernring 2, 1010 Wiedeń, www.wiener-staatsoper.at

• Wiedeńska Opera Ludowa, Währinger Straße 78, 1090 Wiedeń, www.volksoper.at • Gala Sylwestrowa, 31.12.2015, Theater an der Wien, Linke Wienzeile 6, 1060 Wiedeń, www.theater-wien.at • Gala Sylwestrowa, 31.12.2015, Wiener Konzerthaus, Lothringerstraße 20, 1030 Wiedeń, www.konzerthaus.at • Silvesterpfad, 31.12.2015, 1010 Wiedeń, www.wien-event.at • Bal Sylwestrowy w Hofburgu, 31.12.2015, Hofburg, Heldenplatz, 1010 Wiedeń, www.hofburgsilvesterball.com • Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich, Musikverein, Musikvereinsplatz 1, 1010 Wiedeń, www.wienerphilharmoniker.at

 

Zdjęcia: Vienna Tourist Board

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top