AUSTRIA: DRAURADWEG – NA ROWERZE PRZEZ KARYNTIĘ

Ogromny wybór tras rowerowych, doskonała infrastruktura i różnorodność terenu, a oprócz tego piękna pogoda i mnóstwo ciepłych jezior – wszystko to czyni Karyntię idealnym miejscem dla każdego, kto planuje rowerowy urlop w Alpach. Królową tras rowerowych jest austriacka część Drauradweg, czyli brzegiem Drawy. Szlak rowerowy Drauradweg łączy trzy kraje – Austrię, Słowenię i Włochy. Trasa liczy w sumie 366 km – z tego 222 km na terenie Karyntii – i prowadzi od przełęczy Conca di Dobbiaco w południowym Tyrolu do Mariboru w Słowenii. Szlak jest jednolicie oznakowany, posiada doskonałą infrastrukturę i w większości biegnie brzegiem Drawy, w wyjątkowo malowniczym otoczeniu gór i jezior.

 

Wprawdzie odcinek przebiegający przez Karyntię można spokojnie pokonać w ciągu czterech dni, jednak wówczas nie zostaje wiele czasu, by zwiedzić atrakcje turystyczne położone tuż przy trasie.

 

W Karyntii rowerzystów wita miejscowość Oberdrauburg. Chwilę po przekroczeniu granicy regionu można na chwilę opuścić szlak, aby odwiedzić słynącą z uprawy ziół wioskę Irschen u stóp gór grupy górskiej Kreuzeck . Mijając porośnięte lasami zbocza i skaliste szczyty Alp Gailtalskich zmierzamy dalej w kierunku miasta Spittal an der Drau.

Wspaniały renesansowy Pałac Porcia w centrum tego powiatowego miasta należy do najważniejszych zabytkowych budowli w regionie Millstätter See. Po 40 kilometrach brzegiem Drawy docieramy do Villach. Miasto leży w pobliżu słoweńskiej i włoskiej granicy i oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji.

W termie Kärnten w Warmbad Villach można rozluźnić napięte mięśnie. Ruiny zamku Landskron nad brzegami Ossiacher See to doskonały cel rodzinnych wycieczek – odbywają się tutaj pokazy lotów orłów, można też odwiedzić małpie zoo „Affenberg”. Aby zobaczyć Karyntię z góry, wystarczy udać się kolejką Kanzelbahn na szczyt mierzącej 2000 metrów góry Gerlitzen Alpe.

Zwieńczeniem tego etapu podróży będzie rejs statkiem po jeziorze Ossiacher See lub po Drawie. Odcinek z Villach do Völkermarkt należy do najbardziej różnorodnych na całym szlaku wzdłuż Drawy. Wycieczki nad pobliskie jeziora – Wörthersee, Faaker See czy Klopeiner See, których wody osiągają temperaturę nawet 28 stopni – to doskonały pomysł, szczególnie w gorące letnie dni.

Dalsza droga do doliny Rosental prowadzi w większości po wałach przeciwpowodziowych. Kolejna atrakcja szlaku to Ferlach, miasto rusznikarzy (rzemieślników broni palnej) o światowej renomie. Zachwycające krajobrazy Karawanków czy najwyższy most kolejowy w Europie to tylko nieliczne z atrakcji szlaku nad Drawą.

Region położony nad Klopeiner See – najcieplejszym jeziorem Austrii – od lat stawia na turystykę rowerową, dzięki czemu miłośnicy dwóch kółek znajdą tu optymalne warunki dla spędzenia ciekawego i aktywnego urlopu. Rozbudowaną sieć szlaków rowerowych poznawać można indywidualnie lub z przewodnikiem. Więcej informacji na www.drauradweg.com

Kulinaria na szlaku

Przy szlaku znajduje się ok. 50 certyfikowanych lokali gastronomicznych (tzw. Drauradweg Wirte), które serwują specjały kuchni regionu alpejsko-adriatyckiego. Oprócz tego można tam znaleźć nocleg oraz stacje ładowania baterii do e-bike’ów, parkingi rowerowe, a także wysuszyć mokre ubranie. Na życzenie organizowany jest transport bagażu.

         Karta regionu

Kärnten Card Kärnten Card ułatwia zwiedzanie najbliższych okolic szlaku. Oferta ważna: od 10 kwietnia do 20 października 2016 Cena za tydzień: 37 euro (osoby dorosłe) / 17 euro (dzieci) Kärnten Card akceptowana jest w ponad 100 atrakcji turystycznych w Karyntii. Szczegóły na: www.kaerntencard.at

 

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top