AUSTRIA: 5 TYROLSKICH LODOWCÓW – NOWOŚCI SEZONU 2014/2015

 

 

Tradycyjnie już w ostatnich dniach letnich wakacji swoją ofertę i nowości sezonu zimowego 2014/2015 przedstawił w Warszawie jeden z najpopularniejszych alpejskich regionów Austrii – 5 Tyrolskich Lodowców. Zaprezentowali je: Marcus Herovitsch – lodowce Kaunertal i Pitztaler Gletscher, Chris Schnoeller – Sölden, Julia Siegel – Stubaier Gletscher i Sarah Moser – Hinterlux Gletscher. Towarzyszyła im, także jako gość z Tyrolu, zajmująca się w Tirol Werbung rynkiem polskim i czeskim Katarzyna Gaczorek.

 

Na 5 tyrolskich lodowcach jest w sumie 229 stoków. Można z nich korzystać na podstawie jednego karnetu narciarskiego „White 5” który kosztuje 358 €. Ważny będzie przez 10 dni od 1 października 2014 do 15 maja 2015 roku, przy czym można go wykorzystywać w sposób elastyczny, według własnego uznania. Np. 2 razy po 4 dni i jeden weekend, albo przez tydzień i długi weekend, lub jeszcze inaczej. Najważniejsze nowości regionu, to lodowa jaskinia w Stubai, oświetlony tunel narciarski w Kaunertal oraz freeride’owe i freetouringowe obozy treningowe na lodowcu Pitztal.

 

Goście przedstawili także inne nowości oraz stałe atrakcje poszczególnych miejscowości. Kaunertal, na wysokościach od 1273 do 3108 m n.p.m. określany jest jako najmłodszy w Tyrolu. Słynie z platformy widokowej położonej na poziomie 3108 m n.p.m. przy stacji kolejki Karlesjochbahn, z rozległymi panoramami na trzy kraje: Austrię, Włochy i Szwajcarię.

 

A także doskonalej oferty dla młodych narciarzy oraz bardzo atrakcyjnych warunków dla snowboardzistów i freeskierów, którzy mają tam do dyspozycji snowpark. Z uroków zimowych atrakcji mogą w Kaunertal korzystać również osoby niepełnosprawne. Np. jeździć na wózkach inwalidzkich po stokach lodowca na specjalnych nartach monoski.

 

Do dyspozycji amatorów białego szaleństwa jest tam ponad 32 km stoków pokrytych naturalnym śniegiem. A dla freeriderów dodatkowo 36 km tras alternatywnych poza stokami. W lecie wybudowano tunel narciarski Wiesejaggl. Pozwala on bardziej zaawansowanym narciarzom przejazd czarną trasą Nr 6 z górnej stacji Karlesjochbahn na wysokości 3108 m n.p.m. do dolnej Ochsenalmbach na 2150 m n.p.m.

 

Otwarcie sezonu nastąpi już 20 września, natomiast jego oficjalna inauguracja w dniach 10-12 października. Odbędzie się wówczas 29. Kauntaler Opening z konkursami, imprezami i wielkim ”Testivalem” Do rywalizacji staną snowboardziści i freeskierzy, a narciarze szusować będą mogli po dziewiczych jeszcze stokach. Pitztal (1640-3440 m n.p.m.) jest najwyżej położonym lodowcem w Tyrolu.

 

Teren narciarski ma tam powierzchnię 84 ha i jest 37 km stoków. Na najwyższym poziomie znajduje się górna stacja kolejki – Wildspitzbahn z najwyżej położoną kawiarnią w Austrii, o nazwie Café 3.440. Z zawieszonego nad skalami tarasu roztacza się tam wspaniały widok na szczyt Wildspitze (3774 m n.p.m.) oraz 50 (!) okolicznych trzytysięczników.

 

Tematem przewodnim nadchodzącego sezonu zimowego będzie freeride. Od 23 stycznia podczas kilku freeride’owych i free-touringowych obozów treningowych będzie można poznać tam najlepsze i najbezpieczniejsze trasy zjazdowe. Dodatkową atrakcją dla ich uczestników będą warsztaty video poświęcone korzystaniu z kamer na kaskach i montażu filmów.

 

A także treningi, z trenerem, jazdy samochodami w warunkach zimowych. Nowy sezon rozpocznie się 20 września, a niecały miesiąc później odbędzie się wielkie Święto Lodowca – Gletscherfest z slalomem gigantem, testami sprzętu snowboarowego, kursami skierossu dla początkujących i innymi atrakcjami. Ciekawe imprezy zaplanowano również w późniejszych terminach.

 

Ciekawe są tam również propozycje spędzania czasu „po nartach”. A słynne lokalne słodycze. Zwłaszcza omlet cesarski i strudel jabłkowy albo serowy z cukierni na górnej stacji „Gletscherexpressu” położonej na wysokości 2840 m n.p.m. Można je też zamówić we wspomnianej już kawiarni Café 3.400, czyli na najwyższym poziomie w Austrii, na jakim można otrzymać słodkie przysmaki.

 

Już we wrześniu rozpocznie się ruch narciarski na lodowcu Sölden (1350-3340 m n.p.m.) określanym jaki najgorętszy punkt Austrii. Oficjalne otwarcie sezonu nastąpi tam 25-26 października. W minionym otwarto tam designerską restaurację „IceQ” na wysokości 3048 m n.p.m., przy górnej stacji kolejki Gaislachkoglbahn.

 

Atrakcją sezonu ma być Adrenalincup 2014/2015. Czyli walka o puchar o tej nazwie, do którego można startować w 10 dyscyplinach sportowych – od slalomu giganta, zjazdu z pomiarem prędkości i ferrride’u, poprzez carving, stok z muldami i loty narciarskie po fotosafari BIG3, zimowe wędrówki i „Mix Race”.

 

Przy czym o puchar ten walczyć może każdy, w dowolnym dla niego terminie. A osiągnięte wyniki poprawiać nawet kilka razy. Wszystko – wystarczy zaopatrzyć się w „AdrenalinPass” i ruszyć na trasy – będzie rejestrowane i analizowane elektronicznie. Proces wyłaniania super sportowców potrwa więc cały sezon. Inną atrakcją są tam loty na paralotniach, także w tandemach.

 

Nowością nadchodzącego sezonu jest 6-osobowa kolejka krzesełkowa. Na 34 km stoków lodowców Rettenbach i Tiefenbach jeździć można już od początku października, a oficjalne otwarcie sezonu nastąpi 11 i 12 tegoż miesiąca. Towarzyszyć im będą bezpłatne testy sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz koncert na scenie na lodowcu.

 

Sportowy sezon narciarski rozpocznie 24-26.10. Puchar Świata FIS. Z innych atrakcji wymienię jeszcze Electric Mountain Festiwal 22 listopada na Giggijoch z udziałem najlepszych didżejów. Zaś 20 i 11 kwietnia doroczny, gigantyczny spektakl na lodowcu „Hannibal” z udziałem ponad 500 aktorów. Przypomina on sławne przejście przez Alpy na słoniach przez kartagińskiego wodza Hannibala.

 

Goście z Tyrolu podkreślali, że narciarze mają też w Sölden okazję zdobycia trzech szczytów – trzytysięczników za jednym razem. Jest to tzw. BIG3: Gaislachkogln (3948), Tiefenbachkogl (3250) i Schwarze Schneid (3340 m n.p.m.). Największy w Austrii lodowcowy teren narciarski, położony od Innsbrucku tylko o 40 km, Stubai (1000-3210 m n.p.m.) uważany jest za najbardziej „rodzinny”, gdyż ma w kraju najlepszą ofertę dla rodzin z dziećmi.

 

I to już w wieku od 2-3 lat. Z atrakcjami dla nich, np. narciarskim przedszkolem, w którym maluchy jeżdżą na sankach, a ich rodzice w tym czasie spokojnie na nartach. Na tym terenie jest 26 wyciągów i 34 trasy zjazdowe o długości łącznej 62 km – od łatwych po ambitne. Znajduje się tam również szkółka narciarska BIG Family Ski-Camp. Jej duma, wesoły stok „Funslope” został w br. rozbudowany.

 

Największym jednak tegorocznym hitem jest tam jaskinia lodowa. Wydrążono ją, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, na wysokości prawie 3000 m n.p.m., w pobliżu górnej stacji kolejki Eisgrat. Znajduje się ona 30 m pod stokiem narciarskim i można w niej dowiedzieć się wszystkiego o powstawaniu lodowców.

 

Nowością jest również wyciąg Zoo Shutle – udogodnienie dla fanów snowparku. Wielką zaś atrakcją platforma widokowa Top of Tyrol, z której można obserwować m.in. wschód i zachód słońca oraz nocny widok Stubai z góry. Sezon na tym lodowcu rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie września, a oficjalnie Narciarskim Oktoberfest „Weisse Wiesn” 11 i 12 października.

 

Z muzyką oraz konkursem na najpiękniejszą parę narciarską w strojach ludowych. Dla snowboardzistów sezon rozpocząć się tam ma 17 – 19 października imprezą Moreboards Stubai Premiere. Zaplanowano też kilka innych ciekawych imprez w późniejszych terminach sezonu. Dla chętnych będą również noclegi w namiotach na lodowcu oraz inne atrakcje.

 

Lodowiec Hinterlux (1500-3250 m.n.p.m.) jest jedynym w Austrii całorocznym terenem narciarskim. Uchodzi on zarazem za najlepszy na świecie – potwierdzony wyróżnieniami na portalach Skiresort.de i top-of-the-mountains.com – teren narciarski na lodowcu. Oferuje 60 km stoków pokrytych naturalnym śniegiem.

 

W połączeniu ze Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000 tworzy on, obejmując 196 km stoków, największy teren narciarski w dolinie Zillertal. Mimo iż w Hinterlux sezon nie ma końca, to jednak otwarcie zimowego 2014/2015 nastąpi 26 i 27 września lodowcową wersją Oktoberfestu. Ciekawych imprez zaplanowano tam sporo.

 

Z tegorocznych nowości wymienić warto wyposażenie 4-osobowej kolejki krzesełkowej na Tuxerjoch w ogrzewane siedzenia. Zaś wejście na wyciągi na zimowym terenie narciarskim w ruchome schody z zadaszeniem, co ucieszy szczególnie dzieci i początkujących narciarzy. Największym hitem, a zarazem inwestycją, która kosztowała 13-14 mln € – jeszcze jej nie rozliczono, jest nowa, obok odnowionej ostatnio samoobsługowej na 150 miejsc, wielka restauracja z obsługą kelnerską na 2200 (!) miejsc na wysokości 2,6 tys. m.

 

Z innych atrakcji wymienić warto także Pałac Lodowy z kaplicą oraz lodowymi rzeźbami. Z ciekawostek natomiast imprezy w języku polskim od 8 do 15 listopada. To najważniejsze atrakcje i tegoroczne nowości regionu 5 Tyrolskich Lodowców. Dalsze i bardziej szczegółowe informacje na jego temat znaleźć można na www.gletscher.tirol.at.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top