ANGLIA: CHIŃSKI NOWY ROK W LIVERPOOLU

Każdego roku na przełomie stycznia i lutego w Liverpoolu, podobnie jak w innych miejscach na świecie zamieszkałych przez Chińczyków obchodzony jest hucznie Chiński Nowy Rok nazywany też Świętem Wiosny. Podczas tego najważniejszego i najpopularniejszego chińskiego święta, na udekorowanych lampionami i różnokolorowymi proporcami ulicach odbywają się parady z tańczącym smokiem, walenie w bębny oraz odpalanie bardzo głośnych petard. Wzdłuż chodnika stoją stoiska z różnymi przynoszącymi pomyślność gadżetami czy też z tradycyjnymi chińskimi akcesoriami, symbolami szczęścia czarkami do herbaty czy zabawkami dla dzieci.

W programie imprez znalazły się takie atrakcje jak przygotowane wspólnie z liverpoolskim Instytutem Konfucjusza przedstawienie Opera Chińskiej z Pekinu czy pokazy szkół Kung Fu i Tai Chi. Na ulicach można było wysłuchać koncertów muzyków grających na tradycyjnych chińskich instrumentach oraz obejrzeć pokazy taneczne, jak tradycyjny taniec smoka, lwa i jednorożca. Na miejscu można było także skosztować typowych przysmaków prosto z Dalekiego Wschodu. Pełen wrażeń dzień zakończył efektowny pokaz fajerwerków w chińskiej dzielnicy i nad morzem.

Do najstarszej w Europie liverpoolskiej chińskiej dzielnicy prowadzi wspaniała, bogato zdobiona, największa poza Chinami tradycyjna brama ceremonialna, która upamietnia wieloletnią współpracę dwóch miast portowych: Szanghaju i Liverpoolu. Przywieziona została w częściach z Szanghaju i złożona kawałek po kawałku przez chińskich rzemieślników. Brama ma 15 metrów wysokości i wyobrażono na niej dwieście drewnianych i kamiennych smoków pomalowanych na kolory złoty, zielony i czerwony oraz cesarski kolor żółty. Chińską Bramę Ceremonialną wzniesiono w roku 2000 i według zasad Feng Shui chroni ona dzielnicę od demonów oraz zapewnia okolicy szczęście i dostatek.
Pierwsi chińscy imigranci przybyli do Liverpoolu w połowie XIX stulecia, kiedy to powstał szlak handlowy łączący Szanghaj, Hong Kong i Liverpool którym sporowadzano z Chin głównie jedwab, bawełnę i herbatę. Chińscy kupcy, marynarze i robotnicy osiedlali się w pobliżu doków portowych tworząc dzielnicę zamieszkałą przez ludzi jednej kultury i języka. Najwięcej Chińczyków żyło w Liverpoolu po I Wojnie Światowej, zakładali przeważnie sklepy, restauracje i pralnie.
Podczas II Wojny Światowej niemieckie bombowce zrównały z ziemią dzielnicę portową a jej chińscy mieszkańcy przenieśi się w rejon Nelson Street gdzie stanęła chińska brama ceremonialna, Duke Street,Great George Street, Upper Parliament Street i Berry Street. Pełno tu chińskich restauracji, chińskie lwy z brązu i mnóstwo charakterystycznych chińskich napisów.
Z ponad 150-letnią współpracą bliźniaczych miast Liverpoolu i Szanghaju zapoznać się można na ciekawej wystawie w Muzeum Liverpoolu.

Wigilia Chińskiego Nowego Roku to bardzo rodzinne święto. Z okazji nadchodzącego nowego roku Chińczycy kupują sobie coś nowego. Tego dnia rodzina gromadzi się w jednym miejscu, zazwyczaj w domu seniorów rodu. Wspólnie przygotowuje się ucztę składającą się z tradycyjnych potraw: pierożków jiaozi, ciasta Nian Gao, ryby, kurczaka, długiego makaronu, dań z kapusty, potraw z pora i ananasa. Mają one znaczenie symboliczne, kapusta oznacza rosnącą fortunę, a ryba kojarzona jest z bogactwem. Ważnym elementem chińskiej noworocznej wigilii jest obdarowywanie prezentami, a zwłaszcza pieniędzmi w czerwonych kopertach dzieci, seniorów oraz panien i kawalerów. Ważnym elementem świąt jest odstraszanie Niana – straszliwej bestii pożerającej ludzi, która przybywa w nocy przed Nowym Rokiem. Stąd w wystroju dominuje czerwony kolor, pojawia się ogień i fajerwerki, które mając za zadanie ją odstraszyć.

Obchody Chińskiego Nowego Roku kończy Święto Latarni. Przypada ono w dniu pierwszej pełni księżyca, w pierwszym miesiącu nowego roku. Tradycyjnie przyjmuje się, że jest to 15 dzień nowego roku. W czasie Święta Latarni ulice kolejny raz są zdobione pięknymi, kolorowymi lampionami o najróżniejszych, często dziwnych kształtach. Mieszkańcy wychodzą na ulice, gdzie odbywają się tradycyjne tańce i parady przebierańców.

Rok Ognistego Koguta zaczął się 28 stycznia 2017, a skończy 15 lutego 2018 roku. Kogut w kulturze chińskiej jest utożsamiany z precyzją i wyrazistością.

Uwaga dla podróżujących: W czasie chińskiego nowego roku dziesiątki milionów Chińczyków przemieszczają się po kraju, zatłoczone do niemożliwości są wszystkie środki komunikacji. W tym czasie lepiej nie wybierać się do krajów, gdzie żyją Chińczycy, no chyba, że chcemy obejrzeć obchody Chińskiego Nowego Roku.

 Tekst i zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top