250 – LECIE BROWARU GUINNESSA

 

Najsłynniejszy w świecie irlandzki Browar Guinnessa obchodzi w br. 250-lecie działalności. Mieści sie on przy St. James’s Gate w Dublinie 8. Jego adresy internetowe: www.guinness-storehouse.com guinness-storehouse@guinness.com Otwarty jest przez cały rok z wyjątkiem Wielkiego Piątku i okresu od 24-26 grudniia, codziennie od 9:30 – 17:00, w lipcu i sierpniu od 9:30-19:00. Broszura informacyjna pomocna przy zwiedzaniu jest również w języku polskim.

Browar Guinnessa to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Dublina. Guinness zaś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich, produktem na świecie. Siedmiopiętrowy dawny zbiornik fermentacyjny, w którym znajduje się muzeum w ciekawy sposób ukazuje dzieje powstawania charakterystycznego stouta, ale także wszystko to co sprawia, że jest znany i osiągalny na całym świecie. Są tam sekcje poświęcone reklamowaniu Guinnessa od początku jego produkcji jak i sposoby jego transportowania. Na siódmym piętrze znajduje się Gravity Bar, gdzie każdy, pełnoletni turysta otrzyma pintę Guinnessa. Z przeszkolonego Gravity Bar roztacza się widok na cały Dublin. W restauracji znajdującej się poniżej spróbować można specjałów kuchni irlandzkiej, oczywiście z dodatkiem Guinnessa. Kto zaś zapragnie zabrać ze sobą do domu Guinnessowską pamiątkę znajdzie ich ogromny wybór w sklepie na parterze.

W tym roku mija 250 lat odkąd ARTHUR GUINNESS założył browarniczego giganta. Jeżeli więc świętować to tylko w Dublinie, a jeżeli tam to obowiązkowo w Browarze Guinnessa, który w tym roku przygotował dla turystów wiele dodatkowych atrakcji. DZIEŃ ARTHURA GUINNESSA – 24 WRZEŚNIA 2009. Bo przed 250 laty, 24 września 1759 roku Arthur Guinness podpisał akt dzierżawy browaru przy St. James’s Gate na 9.000 lat (!) dając tym samym początek Browarowi Guinnessa. W tym dniu ludzie na całym świecie wzniosą toast za Arthura Guinnessa oczywiście pintą ….Guinnessa. Główne uroczystości będą się odbywały w miejscach, w których Guinness jest produkowany, a więc w Dublinie, Lagos, Yaoundé, Kuala Lumpur a także w Nowym Jorku. Dokładnie o godzinie 17:59 czasu irlandzkiego (a więc 18:59 w Polsce) we wszystkich tym miejscach tysiące miłośników charakterystycznego ciemnego piwa wzniesie toast za Guinnessa, ale i za kolejną charytatywną akcję firmy.

Rodzina Guinnessa znana jest w Irlandii z działań charytatywnych. Od września tego roku zacznie działać Fundusz Arthura Guinnessa, na którego koncie znajdzie się 5 milionów funtów przeznaczonych na wspieranie zdolnych osób z ubogich rodzin. Fundusz pozwoli im na rozwijanie własnych umiejętności, zainteresowań, podejmowanie studiów tak by owocowało to pozytywnie dla ich lokalnej społeczności. Dzień Arthura najhuczniej będzie obchodzony w Dublinie, gdzie w czasie koncertów międzynarodowych i lokalnych gwiazd bawić się będzie można w pubach, klubach i oczywiście w samym browarze. Jedno z pięter Browaru zmieni się specjalnie na ten dzień w studio muzyczne. Dla 2,000 specjalnych gości z całego świata zagrają międzynarodowi artyści. W czasie Dnia Arthura wystąpią między innymi: The Black Eyed Peas, The Enemy, D’Banj, DJ David Holmes, Soul II Soul, Reverend & the Makers, Estelle, Kasabian, Mongrel, Noah & the Whale, The Wombats, Mystery Jets, Johnny Flynn, The Undertones i wielu innych. Toast za Arthura Guinnessa wzniesie między innymi sir Bob Geldof, Guy Ritchie, Jerry Hall i Sophie Dall.

Na całe lato browar Guinnessa przygotował mnóstwo dodatkowych atrakcji dla zwiedzających. W okresie od 1 czerwca do 30 sierpnia 2009 zaplanowano ponad 90 wydarzeń – wszystkie związane z browarem i Irlandią. M.in. specjalną wystawę dedykowaną 250-leciu powstania Browaru i jego zwiedzanie w ramach trasy „History of Stout Tour”. W każdy weekend browar tętnić będzie irlandzkim tańcem, który nie tylko będzie można obejrzeć, ale też zatańczyć. W ramach Céilí Mór – tradycyjnej zabawy tanecznej – nauczyć się będzie można tańców: „Walls of Limerick” czy „Siege of Ennis”. Ich znajomość przyda się przy okazji każdej zabawy w irlandzkich pubach na całym świecie. Mistrzowie Irlandii w tańcu irlandzkim wspólnie ze znakomitymi tradycyjnymi muzykami zaprezentują przedstawienie obrazujące współczesny taniec irlandzki. W każdą niedzielę w Source Bar odbywać się będą tradycyjne sesje muzyczne, czasie których posłuchać będzie można skocznych jigów i reelów, a także nostalgicznych ballad.

Kto chce zgłębić tajniki kuchni irlandzkiej z Guinnessem w tle, powinien koniecznie wybrać się na naukę gotowania z szefem kuchni Browaru Guinnessa Justinem O’Connorem. Każdy uczestnik będzie mógł skosztować przyrządzonego dania, otrzyma także książkę kucharską z przepisami na wyśmienite potrawy – oczywiście z dodatkiem Guinnessa. Archiwiści browaru ukażą 10 złotych momentów w dziejach browaru, niepowtarzalną atrakcją będzie możliwość obejrzenia dokumentów założycielskich firmy Guinness. Zainteresowani reklamą powinni koniecznie wybrać się na trasę „Guinness Advertising Tour” ukazującej przełomowe, innowacyjne i najlepiej zapamiętane kampanie reklamowe firmy. Miłośnicy samego trunku będą mogli nie tylko dowiedzieć się jak należy próbować i oceniać smak różnych rodzajów Guinnessa, ale także jak nalać idealną pintę w ramach „Guinness Variants Tasting Session”. Niezwykłą atrakcją dla grupki szczęśliwców, którzy odwiedzą browar 17 lipca i 28 sierpnia będzie Guinness z Guinnessem.

Na pintę Guinnessa zaprosi Rory Guinness z ósmego pokolenia rodu piwowarów. Rory Guinness jest Dublińczykiem, zgodnie tradycją rodu piwowarem, chodzącą encyklopedią wiedzy o rodzinie i firmie założonej przez swojego przodka. Pewne jest, że nie tylko odpowie na pytania szczęśliwców, ale i opowie kilka ciekawych historii związanych z browarem. Od 1 czerwca – 30 sierpnia br. Odbywa się jubileuszowy Letni Festiwal z programem: Poniedziałki o 11:00 – Gotowanie potraw kuchni irlandzkiej z szefem kuchni Guinnessa Justinem O’Connorem. Wtorki 11:00 – “10 złotych momentów w dziejach Guinnessa” spotkanie z archiwistami browaru. Środy 11:00 – Degustacja różnych gatunków Guinnessa i nalewanie idealnej pinty. Czwartki 11:00 – 80 lat reklamy Guinnessa. Piątki 11:00 – Guinness 250 – wyjątkowa wycieczka z przewodnikiem. Soboty 13:00 – Céilí Mór – tradycyjna zabawa taneczna. Niedziela 13:00 Tradycyjna sesja muzyczna.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top