Wydawnictwa

HELION: VADEMECUM SURVIVALOWE

„Survival – dla jednych hobby, dla innych narzędzie samodoskonalenia, a dla wielu sposób na życie. Definicje survivalu można mnożyć, ale pewne jest jedno: to coraz popularniejsza forma spędzania czasu. Pomaga pokonywać własne słabości, umożliwia zdobywanie nowych umiejętności, uczy poruszać się pewne w każdym terenie – czy są to równie piękne jak niebezpieczne góry, czy miejska dżungla. Łączący elementy sportu, nauki, techniki i psychologii, pozwala na naprawdę wszechstronny rozwój.” – piszą autorzy na tylnej okładce tej książki. Moim zdaniem niewiele ma on wspólnego z turystyką, zarówno klasyczną, poznawczą w różnych dziedzinach i zakresie, jak zwłaszcza typowo wypoczynkową. Ale znajomość przynajmniej podstawowych zasad, którymi kierują się survivalovcy, jest przydatna nawet w tej drugiej. Np. podczas pożaru hotelu czy lasu, trzęsienia ziemi, napadu itp. Recenzowany przewodnik jest pełen takich zasad. I nawet, jeżeli o wielu z nich wiedzą nie tylko doświadczeni podróżnicy, czy aktualni i byli harcerze, to warto poznać ich o wiele więcej, gdyż nigdy nie wiadomo, co i kiedy może się przydać. Nie tylko w trakcie egzotycznych wypraw z ekstremalnym programem, ale także podczas spaceru po mieście.

KRZYSZTOF MATYS: SPRAGNIENI PODRÓŻY

Ciekawym pomysłem, bardzo udanie zrealizowanym, okazała się książka Krzysztofa Matysa, podróżnika, blogera, pilota wycieczek i organizatora turystyki, wydana przez Manufakturę Podlaską z kolorowymi zdjęciami z różnych krajów. W okresie pandemii, która drastycznie ograniczyła ruch turystyczny i wyjazdy zagraniczne, przeprowadził on serię rozmów z ludźmi „nie mogącymi” żyć bez nich, dla których podróże są szczególnie ważne w życiu, także zawodowym. Pytając jak znoszą tę niezwykłą sytuację, oceniają sytuację turystyki, nie tylko w Polsce, w okresie pandemii Covidu–19 i widzą jej perspektywy. Wśród jego 9 rozmówczyń i rozmówców byli przewodnicy i piloci wycieczek, właściciele biur podróży, „zawodowi podróżnicy”, blogerzy oraz autorzy przewodników i reportaży podróżniczych. Do lektury zabrałem się z ogromnym zainteresowaniem, gdyż także należę do tego grona od kilkudziesięciu lat. Ponadto dwu współautorów książki, jakimi byli przecież rozmówcy Krzysztofa Matysa, nie tylko znam, ale również podróżowałem z nimi.

PRZEWODNIK „WINE TOURS IN BULGARIA”

Wszyscy chyba mamy już dosyć trwającej już od roku pandemii koronawirusa, podczas której zabraniano nam wychodzenia z domu i komunikowania się z innymi ludźmi, nie mówiąc już o przemieszczaniu się dla przyjemności połączonej ze zwiedzaniem, czyli turystyce. Rozpoczęte kilka miesięcy temu masowe szczepienia dają nadzieję na wyjście z tego pandemicznego impasu i że przynajmniej część spragnionych podróży ludzi zaszczepionych oraz tych, którzy przechorowali covida, będzie mogła wyruszyć w świat.