JAROSŁAWIEC PRZED SEZONEM

 

Jarosławiec przygotowuje się do kolejnego sezonu. Największym ośrodkiem jest tu Panorama Morska, której Aquapark cieszy się wielkim powodzeniem wśród wczasowiczów, ale morze w tej części wybrzeża jest wyjątkowo czyste, a mikroklimat specyficzny. Mimo porannego mrozu, który wybiela szronem trawę, w kwietniu nad Bałtykiem jest również pięknie.

 

 

Aquapark często wygrywa z Bałtykiem, bo woda w basenach jest podgrzewana, ale plaże w Jarosławcu należą bez wątpienia do najpiękniejszych. Jak na razie gwarne latem miejsca wyglądają jakby były opuszczone, ale wiele jest sprzątanych, a niektóre już działają. Kwiecień w tym roku nie należał do najcieplejszych i tylko nieliczni korzystali z uroków plaży, ale pierwsi odważni już byli. Często na jarosławskiej plaży można znaleźć bursztyn.

 

Z Jarosławca można wybrać się na wspaniałą wycieczkę rowerową, podglądając po drodze bociany lub żurawie, których jest tu naprawdę dużo. Ścieżka rowerowa, zbudowana z wykorzystaniem środków unijnych, wiedzie wśród lasów, nad jeziorem lub przez malownicze miejscowości. Również dzięki środkom z Unii Europejskiej zbudowano pomosty, z których można podziwiać jezioro Wicko i liczne w okolicy wiatraki. Często zresztą tylko rower jest pewien, ponieważ komunikacja publiczna jest słabo dostępna, a informacja o niej nierzadko znika zaraz po jej umieszczeniu.

 

Jarosławiec po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawił się w 1459 roku, wymieniany jako własność książąt zachodniopomorskich. Położona między Darłowem a Ustką wieś, otoczona lasami i dwoma dużymi jeziorami, liczy sobie ok. 320 osób stałych mieszkańców. Oprócz miejsca wypoczynku jest również portem rybackim, dzięki czemu świeże ryby są tu zawsze dostępne. Powracające z połowów kutry rybackie wyciągane są grubymi, stalowymi linami na plażę.

 

Pierwszą latarnię w Jarosławcu zbudowano w 1830 r. w odległości około 400 m od brzegu morza, ale okazało sie, że jej światło przesłania las. W 1835 r. zdecydowano o budowie nowej latarni o wysokości 33,3 m, która jest dziś atrakcją turystyczną Jarosławca. Starą latarnię po przebudowie przeznaczono na mieszkania dla latarników. Światło nowej latarni zapłonęło w lipcu 1838 roku. Początkowo było to piętnaście lamp na olej rzepakowy, które na początku XX w. zastąpiono oświetleniem gazowym, a od 1908 r. elektrycznością. Obecne oświetlenie - cztery panele obrotowe z żarówkami reflektorowymi - zainstalowano w 1975 roku. Światło latarni w Jarosławcu widoczne jest z odległości 23 mil morskich. Wraz z budynkami gospodarczymi została ona wpisana do rejestru zabytków. Latem można ją zwiedzać w godz. 10-20.

 


Klif w Jarosławcu, największy na całym wybrzeżu środkowym, ciągnie się na długości około 2 km, a jego wysokość dochodzi do 45 m. Jego dalekie wysunięcie w morze zapewnia najczystszą klasę czystości wody na wybrzeżu. W okolicy Jarosławca można oglądać nieliczne już budynki o konstrukcji szachulcowej. Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano domy, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dziś takie konstrukcje zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko). Takie budownictwo było widocznym elementem architektonicznym również w miastach pomorskich w XIX i XX wieku. Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę".

 

 

Atrakcje w okolicy: Jezioro Wicko - żeglowanie i windsurfing (2 km); Rodzinna trasa rowerowa Jarosławiec - Ustka; Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie; Swołowo - zagroda w kratę; Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku; Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy; Skansen w Klukach; Arboretum Leśne w Karnieszewicach.

 

Odległości do okolicznych miejscowości: Jezierzany (2,57 km), Rusinowo (3,49 km), Łącko (4,90 km), Darłowo (16 km), Ustka (20 km), Sławno (21 km), Dąbki (23 km).

www.ejaroslawiec.pl

www.pomorskie.eu