SYRENKA I PTAKI

Pomnik Syrenki dłuta Konstantego Hegla stoi w samym centrum warszawskiego Rynku Starego Miasta.

 

Ten piękny, otoczony fontanną pomnik ma już ponad 150 lat. Na rynku stał przez pierwsze 70 lat, a później kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu stąd też nazywano go wędrującym pomnikiem. Przez wiele lat stał na bastionie murów miejskich od strony Wisły.  Na Rynek powrócił w roku 2000.

 

Ponieważ jednak był on nadal niszczony przez wandali, w 2008 r. oryginał przeniesiony został na dziedziniec znajdującego się nieopodal Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, które zajmuje 11 staromiejskich kamieniczek, a na Rynku stanęła jego wierna kopia.

 

Pomnik ten lubiany jest nie tylko przez Warszawiaków i turystów, ale niestety także i przez ptaki. Staromiejski pomnik znieważany jest permanentnie przez gołębie a białe guano spływa po mieczu i ramieniu biednej Syrenki.

Po Starówce przewalają się tabuny turystów, także zagranicznych, a zafajdany pomnik herbowej – było nie było – Syrenki nie jest chyba najlepszą wizytówką Warszawy.

A przecież wystarczyłaby szczotka ryżowa na długim kiju i wiadro z mydlinami. Ale jak widać taka obsrana Syrenka władzom miasta specjalnie nie przeszkadza. A powinna !!!

Pani Haniu – zapraszamy na Rynek z kubełkiem i szczotką, albo prosimy upoważnić podwładnego do posprzątania po gołębiach.