MAZOWSZE Z PASZPORTEM

18 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się inaugurująca akcję „Paszport turystyczny województwa mazowieckiego” konferencja prasowa inicjująca ciekawy konkurs. „Paszport Turystyczny Mazowsza” to konkurs Samorządu Województwa Mazowieckiego skierowany do mieszkańców regionu i turystów odwiedzających Mazowsze. Ma on zachęcić do odwiedzania ciekawych miejsc oraz placówek kulturalnych w naszym regionie. Odwiedzając mazowieckie muzea i galerie, turyści oraz mieszkańcy Mazowsza mogą wygrać atrakcyjne nagrody.

 

Z paszportem na weekend

Wystarczy odebrać „Paszport Turystyczny Mazowsza” i zebrać minimum 5 specjalnych pieczątek.

"Paszport turystyczny to z jednej strony dobra zabawa, a z drugiej sposób na promocję naszych placówek kulturalnych powiedział wicemarszałek Mazowsza Marcin Kierwiński. Chcemy nie tylko w nie inwestować, ale także pomagać w ich promocji. Wiele z nich to prawdziwe perełki na mapie kulturalnej, nie tylko Mazowsza, ale i całego kraju. Wystarczy wspomnieć o największych zbiorach secesji w Muzeum Mazowieckim w Płocku, pierwszym na świecie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli czy największych w kraju zbiorach etnograficznych i archiwaliów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie".

 

 

 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odebrać specjalny paszport i rozpocząć zwiedzanie placówek kulturalnych na Mazowszu. W każdej z 30 instytucji, podległych samorządowi województwa, można otrzymać pieczątkę potwierdzającą fakt odwiedzenia tego miejsca. Na tych, którzy zbiorą najwięcej punktów, czyli pieczątek w paszporcie, czekają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca, czyli zebranie minimum 19 punktów samorząd ufundował nawigację samochodową GPS. Pozostałe nagrody to turystyczna nawigacja GPS (15-18 pkt.), plecak turystyczny (10-14 pkt.) lub nagroda pocieszenia – upominki turystyczne (5-9 pkt.).

 

Jest o co walczyć, bo do wygrania jest w sumie aż 330 nagród. Zabawa trwa do 31 października, a nagrody zostaną wylosowane 14 listopada br.

Specjalne paszporty można bezpłatnie odebrać w siedzibie urzędu marszałkowskiego, w punktach informacji turystycznej oraz 30 instytucjach, które biorą udział w konkursie: Kolejach Mazowieckich, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Regionalnym w Siedlcach, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Instytucie Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz Galeriach Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki – Elektor, XX1, TEST, Krytyków Pokaz, Mazowieckiej oraz Foksal.

 

Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu jest dostarczenie do 31 października br. paszportu zawierającego odpowiednią liczbę zebranych pieczątek oraz wypełnioną i podpisaną stronę z kartą identyfikacyjną do siedziby Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa (w przypadku wysłania pocztą decyduje data stempla pocztowego).

 

Informacje oraz regulamin konkursu dostępne są także na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego pod adresem: http://www.mazovia.pl/kultura-i-turystyka/turystyka/art,9,paszport-turystyczny-wojewodztwa-mazowieckiego.html

 

Paszportową” akcję poprzedziła kampania promocyjna „Mazowsze. Weekend dwa kroki stąd” mająca na celu wykreowanie jednolitej marki turystycznej województwa mazowieckiego. Te działania promocyjne mają na celu przedstawienie możliwości, jakie daje region dla aktywnego spędzania czasu podczas weekendu, blisko miejsca zamieszkania.

 

Kampania zaadresowana jest do wszystkich mieszkańców Mazowsza pokazuje, że często nawet najbliższa okolica jest nieznana i niedoceniana a doskonały weekendowy wypoczynek jest w zasięgu ręki. Celem kampanii jest pokazanie mieszkańcom, jak wiele możliwości spędzenia aktywnego weekendu jest niedaleko, nierzadko tuż obok domu.

 

 

Okazuje się, że na Mazowszu każdy znajdzie coś dla siebie. Dla aktywnych są spływy kajakowe i szlaki rowerowe, a dla miłośników zwiedzania mnóstwo ciekawych zabytków. Aby spędzić swój wolny czas z rodziną czy z przyjaciółmi, wcale nie musimy wyjeżdżać na Mazury lub nad morze. Tak naprawdę dwa kroki stąd są malownicze krajobrazy, piękne lasy, rzeki i jeziora. Głównym punktem kampanii będzie impreza otwarcia sezonu turystycznego na Mazowszu w dniach 20 i 21 sierpnia w Pułtusku.

 

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła i Urząd Marszałkowski