EROTYKA W CENTRUM WARSZAWY

W biurowcu przy ul. Grzybowskiej 3 od pół roku działa Muzeum Erotyki; pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, gdzie można obejrzeć przedmioty, które inne muzea chowają wstydliwie na zapleczu. Warszawskie Muzeum Erotyki to prywatna inicjatywa Dariusza Kędziory z wykształcenia archeologa i właściciela biura podróży, który gromadził te zbiory przez 20 lat, przywożąc z różnych podróży, kupując przez internet. Z Peru przywiózł naczynia wykorzystywane w ceremoniach pochówkowych. W Indiach dowiedział się, że wyobrażenia w Europie uznane za obsceniczne, tam umieszczane są na frontonie świątyni, a w Japonii nawet na ołtarzu.

 

 

Najwięcej eksponatów pochodzi z Dalekiego Wschodu. Są to japońskie i koreańskie zwoje z aktami oraz kopie shunga - XVIII i XIX wiecznych obrazów erotycznych. Jest kolekcja porcelanowych czarek do sake ze śmiałymi scenami erotycznymi i nie są przedmioty z domów uciech, ale ze zwykłych japońskich domów. W Japonii erotyka jest czymś zwyczajnym do dziś. W Chinach cała ta bogata kultura erotyczna została zniszczona podczas rewolucji kulturalnej, stała się zakazana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W warszawskim Muzeum Erotyki podziwiać możemy cenne zbiory erotycznych motywów na chińskiej porcelanie, chińskie zwoje z malowidłami na jedwabiu i papierze ryżowym oraz amulety. Bogata sztuka erotyczna istniała w prekolumbijskiej Ameryce. W muzeum znajdziemy też m.in. wiele kopii ceramiki kultury Moche z północnego Peru, przedstawiających sceny aktów płciowych, masturbacji i wyolbrzymionych atrybutów płciowych. Przybyli z katolickiej Hiszpanii konkwistadorzy, zniszczyli tę sztukę. Podobnie Bizantyjczycy niszczyli antyczne przedmioty przedstawiające śmiałe sceny erotyczne. Mimo to możemy tu obejrzeć kilka ceramicznych talerzy ozdobionych rysunkami charakterystycznymi dla antycznej Grecji.

Kolekcja liczy ponad dwa tysiące eksponatów powiązanych ze sztuką miłości, erotyką i seksem. – „Zgromadzone artefakty są sztuką erotyczną, a nie pornografią - zastrzega się Dariusz Kędziora - nasze muzeum jest placówką kulturalną, poświęconą sztuce erotycznej oraz obyczajowości. W muzealnym sklepiku nie sprzedajemy gadżetów rodem z sex shopu ale książki i albumy o sztuce – mówi twórca Muzeum Erotyki.

 

 

Na stronie Muzeum czytamy że „ekspozycja pozwala poznać erotyczne fascynacje twórców ze wszystkich kontynentów, a jednocześnie docenić pomysłowość i kunszt artystów”. I rzeczywiście. Wśród prezentowanych tu przedmiotów zobaczyć można m.in.: ceramikę peruwiańską, miniatury perskie, wotywne obrazy tybetańskie, indyjskie płaskorzeźby, afrykańską sztukę ludową, okiennice z indyjskiego haremu czy falliczne przedmioty kultu pochodzące z tajskich świątyń a także plakaty z okresu PRL-u mówiące o zagrożeniu chorobami wenerycznymi i wiele innych niezwykle ciekawych eksponatów. Wśród nich m.in. prezerwatywy z całego świata oraz XIX wieczne zwoje erotyczne z Chin.

 

Z ciekawostek jest jedyny całkowicie zachowany w Polsce automat do sprzedaży prezerwatyw z 1934 roku, kopia pasa cnoty (na zdjęciu powyżej) a także pierwsze prezerwatywy rodzimej produkcji, plakaty akcji antywenerycznych, licencje dla prostytutek i regulaminy domów publicznych. Obok ekspozycji muzealnej na wystawie „Współczesna polska erotyka” pokazano obrazy i rzeźby o tematyce erotycznej współczesnych polskich artystów. Wkrótce planowana jest wystawa fotografii erotycznych oraz pokaz filmów o historii erotyki na Dalekim Wschodzie.

 

 

W nowym roku szkolnym w placówce odbywać się tu będą warsztaty wzbogacające wiedzę młodych ludzi o seksualności, chorobach wenerycznych oraz antykoncepcji.

 

 

 

Najbliższe takie muzea znajdują się w czeskiej Pradze (muzeum mechanicznych urządzeń erotycznych (Sex Machines Museum) i w Berlinie (Beate Uhse Erotik Museum).

 

 

 

 

 

 

Warszawskie Muzeum Erotyki przy ul. Grzybowskiej 3. Czynne jest codziennie od 11 do 22. Wstęp tylko dla osób pełnoletnich. Bilet kosztuje 30 zł, zniżki mają studenci i seniorzy. www.muzeumerotyki.com.pl

 

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła