JUBILEUSZ MUZEUM KOLEJNICTWA W WARSZAWIE

W br. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie obchodzi jubielusz 80-lecia istnienia, a jego oddział Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, 25 - lecia. Z okazji tej przygotowywany jest specjalny program. Już wiadomo, że 21 maja 2011 roku Muzeum otwiera Sezon Retro (kursowania pociągu muzealnego) w Sochaczewie.

 

Znajdujący się tam, unikatowy parowóz rusza w trasę i będzie kursował do 17 września. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprasza na wycieczkę zabytkowym pociągiem oraz do zwiedzania stałych ekspozycji.

 

Sezon Retro jest jedną z form aktywności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Mieści się ono w dawnej hali głównej dworca kolejowego Warszawa Główna (budowla z 1946 r.) oraz w części zabudowań dworca towarowego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z 1903 r., (łączna powierzchnia 2604 m²). Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest zlokalizowane na terenie dawnej stacji Wąskotorowej Kolei Dojazdowej i obejmuje 18 kilometrowy szlak kolejowy.

 

W Warszawie można obejrzeć eksponaty i pamiątki dokumentujące historię kolejnictwa na świecie oraz ziemiach Polski od XIX wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów znajdują się: modele lokomotyw i parowozów, ruchome makiety z modelami pociągów, sztandary kolejarskie, zegary kolejowe i zegarki kolejarzy, pocztówki i karty pocztowe, bilety kolejowe sprzed lat, odznaki i odznaczenia, aparaty telefoniczne, urządzenia kolejowe.

 

Unikatowe muzealia to XIX-wieczny semafor typu koszowego oraz dzwon sygnałowy z 1905 roku. Ciekawostką jest komplet mebli z salonu recepcji rządowej z dawnego dworca Warszawa Główna. Wspomnienia budzi ekspozycja przedmiotów, zastawy stołowej i zdjęć przedstawiających działalność „Wars” - Państwowego Przedsiębiorstwa Wagonów Restauracyjnych.

 

Obok wystaw stałych Muzeum organizuje także czasowe. Do 30 czerwca czynna jest wystawa, zorganizowana w 200. rocznicę niepodległości Urugwaju pt. “Koleje w Urugwaju”. Ostatniego dnia czerwca planowane jest otwarcie wystawy obrazów młodej rosyjskiej malarki – Nadzieżdy Anfałowej. Będą to m.in. obrazy dworców pomiędzy Warszawą a Sankt Petersburgiem.

 

Na wolnym powietrzu, nieopodal zabytkowego obiektu znajduje się „Skansen Lokomotyw”. Licząca 42 eksponaty wystawa prezentuje: różne typy parowozów produkowanych na zamówienie w Polsce w latach 1921-1956, lokomotywy spalinowe, wagony towarowe i osobowe, żuraw wodny, dźwig kolejowy. Szczególną uwagę zwraca jedyny zachowany w Europie Pociąg Pancerny oraz Salonka Bieruta.

 

Tym ekskluzywnym wagonem z 1939 roku, podróżowali członkowie polskiego rządu oraz najważniejsi goście zagraniczni. Oryginalny pociąg pancerny składa się z lokomotywy i wagonu artyleryjskiego, jest wyposażony w armato-haubice i działko przeciwlotnicze. Placówka zachęca do skorzystania z biblioteki muzealnej, gdzie zgromadzonych jest ok. 6 tys. książek, czasopism i innych wydawnictw z dziedziny kolejnictwa. Najcenniejsze to ok. 400 wydawnictw z XIX i początku XX wieku, w tym kolekcja starych map.

 

W Muzeum w Sochaczewie znajduje się prawdziwa perełka Mazowsza – zabytkowy parowóz, jeżdżący „pod parą”, jedyny tego typu w Polsce. PX29-1740 razem z wagonami, jeszcze w latach 60. służył mieszkańcom, dzisiaj jest atrakcją turystyczną, przyciągającą amatorów kolei i przyrody. Parowóz jeździ 18-kilometrową trasą – przez Brochów (miejsce ślubu rodziców i chrztu Chopina), aż do Puszczy Kampinoskiej.

 

Muzeum ma szeroka ofertę – przejazdy rozkładowe i na zamówienie, zwiedzanie ekspozycji oraz inne atrakcje. W okresie letnim pociąg kursuje wg ustalonego kalendarza. Uczestnicy przejazdów planowych zapewniony mają pociąg retro do Wilcz Tułowskich, spacer po Puszczy Kampinoskiej oraz ognisko na polanie w Tułowicach. Na imprezach okolicznościowych organizowane są dodatkowe atrakcje, między innymi: występy artystów, pokazy sprawnościowe, konkursy i inne. Na życzenie może być zorganizowany poczęstunek na świeżym powietrzu (np. dania z grilla).

 

Zbiory Oddziału Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie to 230 jednostek taboru wąskotorowego, a także kolekcje historycznych fotografii, mundurów kolejowych, latarek, modeli, dokumentów, biletów, pieczątek i wiele innych przedmiotów. Znajduje się tutaj oryginalne, w pełni wyposażone pomieszczenie dyżurnego ruchu. Muzeum Kolejnictwa poza wymienionymi ma jeszcze inne oferty: lekcje muzealne prelekcje, projekcje filmowe, imprezy (urodziny i imieniny, gry oraz zabawy plenerowe, imprezy rodzinne i tematyczne).

 

Część wydarzeń organizowanych jest w Sali Lustrzanej – dawnej luksusowej restauracji na dworcu Warszawa Główna. Lustra, pokrywające ściany oraz klasyczne zdobienia nadają ton sali. Przypomina miniony czas – tak jak piosenka Wojciecha Młynarskiego „Niedziela na Głównym”. Oferta edukacyjna obejmuje lekcje muzealne, które skierowane są do uczniów wszystkich poziomów nauczania (przedszkola, klasy I-III, IV-VI oraz gimnazja).

 

Każda lekcja trwa 60 minut i odbywa się w grupie do 25 osób. Lekcja składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna odbywa się w salach wystawowych i Skansenie Lokomotyw, część to gry i zadania edukacyjne oraz zabawy i filmy tematyczne. Po zakończeniu lekcji każdy z uczniów otrzymuje Kartę Zadań domowych.

 

Przykładowe tematy lekcji: “Stoi na stacji lokomotywa” “Bezpieczna droga do szkoły i domu”, “Jak kolej zdobywała świat”, “Dlaczego pociąg jedzie”, “Kolej moich marzeń”, “Podróż z Czesławem Miłoszem”, “Lekcja w Salonce Bieruta”, “Lekcja w pociągu pancernym”, “Dlaczego kolej jest ekologiczna”. Lekcje muzealne można zamawiać pod adresem: Dział Oświatowy, tel. 22 620-04-80 wew. 106, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie ul. Towarowa 1, 00-811 Warszawa tel. 22/474 58 76, tel./fax. 22/620 04 80 email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.muzkol.pl Muzeum Kolejnictwa jest czynne codziennie: poniedziałek godz. 10-14 (wstęp wolny- zwiedzający zwolnieni tylko z opłat wstępu, inne dodatkowe opłaty zgodnie z cennikiem Muzeum), wtorek – niedziela godz. 10-17. 

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7, 96-500 Sochaczew tel./fax. 46/862 59 75, tel. 46/862 59 76, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Godziny otwarcia: poniedziałki i dni poświąteczne – Muzeum nieczynne, wtorek – niedziela godz. 10-15. Środa - wstęp wolny. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zdjęcia ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.