Podróże Globtrotera

NA WIELKIEJ SOWIE

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – kulminacja Gór Sowich, jest jednym z ciekawszych szczytów w otoczeniu Kotliny Kłodzkiej, wśród należących do Korony Gór Polski. A to za sprawą ponad stuletniej wieży widokowej.

GDAŃSK: „BURSZTYNOWA” BAZYLIKA ŚW. BRYGIDY

Wśród najstarszych kościołów tutejszej Starówki, poza największym ceglanym świata – Bazyliką Mariacką, chyba najbardziej znana, także daleko poza Gdańskiem, jest Bazylika św. Brygidy. To zasługa nie tylko wieku i, skądinąd ciekawej historii tej świątyni, ale przede wszystkim jej roli jako centrum duszpasterstwa „Solidarności” oraz bursztynowego ołtarza.

AUSTRIA: TRASY NARCIARSKIE HAUSER KAIBLING

Trasy narciarskie Hauser Kaibling są najdalej wysunięte na wschód z całej huśtawki czterech gór na terenach należących do ośrodka Schladming-Dachstein. Sięgają też najwyżej, bo 2115 m n.p.m., przy dolnej stacji na poziomie 735 m. Rozpiętość w pionie sięga więc blisko 1300 m.

GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKA – NAJWIĘKSZA CEGLANA ŚWIĄTYNIA ŚWIATA

Dominantę Głównego Miasta, czyli gdańskiej Starówki, stanowi Bazylika Mariacka, największa na świecie świątynia zbudowana z cegły.

GDAŃSK: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Jest to jeden z najbardziej oryginalnych, nowoczesnych budynków nie tylko w Gdańsku. Zbudowany w latach 2012-2017 uznany został przez jury konkursu nań za „nowy symbol Gdańska”, „nową ikonę”, „projekt rzeźbiarski”.