WĘGRY: ATRAKCJE DEBRECZYNA

To drugie pod względem do wielkości miasto Węgier i centrum ich wschodniej części, jest pełne zabytków i atrakcji. Potrafi oczarować tętniącą życiem atmosferą początku XX wieku i dynamicznym duchem miasta XXI wieku. Jego międzynarodowe lotnisko łączy Debreczyn z kilkoma miastami europejskimi, a położony jest on tylko dwie godziny jazdy od stolicy kraju, Budapesztu. Na pewno wart jest odwiedzenia i poznania.

Czego goście potrzebują, aby cieszyć się życiem w mieście XXI wieku? Z pewnością atrakcyjnych zabytków, nowoczesnych centrów handlowych, ekscytujących wydarzeń kulturalnych i sportowych. Ale również oferty spędzania czasu, która zapewnia inne wakacyjne przeżycia.

W Debreczynie ich nie brakuje. Są w nim modne kawiarnie i bistra, rośnie popularność ulicznego jedzenia, gości przyciągają niezliczone przytulne trasy i inne wyjątkowe miejsca. Spokojny spacer po centrum nazywanym przez miejscowych „promenadą” przerywany bywa zacienionymi zielonymi placami i orzeźwiającymi fontannami.

Nieco eklektyczny układ stylów architektonicznych oraz ulic i zaułków, z których każde kryje swoją własną historię, tworzy czarującą atmosferę. Co ważne, nowoczesny transport publiczny w Debreczynie, w tym autobusy i tramwaje, ułatwia turystom dotarcie w dowolne miejsce o każdej porze.

Miejsca kultowe

Życie kulturalne w Debreczynie jest bardzo różnorodne. Dostępne są różne formy rozrywki i rekreacji: koncerty muzyki klasycznej, spektakle teatralne i teatrzyki lalek, wystawy oraz cała gama plenerowych imprez gastronomicznych i sportowych. Dużą popularnością cieszą się teatr plenerowy, Stadion i Żabi Staw w Wielkim Lesie (Nagyerdő).

W starej wieży ciśnień zamienionej w centrum rozrywki bardziej odważni goście mogą spróbować wspinaczki w pomieszczeniu, a oprócz olśniewających nocnych pokazów można tam również podziwiać spektakl w teatrze mgły. W pobliskim ZOO znajdują się egzotyczne zwierzęta ze wszystkich kontynentów, a także gatunki pochodzące z Kotliny Karpackiej.

Wielką atrakcją jest MODEM, znane na świecie centrum sztuki nowoczesnej zlokalizowane w samym sercu miasta. Mieści się w nim kolekcja Antal-Lusztiga – jedna z najbardziej prestiżowych prywatnych kolekcji na Węgrzech. Inną atrakcją jest biblioteka Reformowanego Kolegium Kalwińskiego w Debreczynie. Zawiera ona wiele światowych rzadkości. Muzeum przechowuje prawie 17 000 artefaktów. Szczególnie wyjątkową jest ekspozycja ukazująca bogactwo węgierskiego rzemiosła złotniczego i haftu.

Metryka od XIII wieku

Podobnie Muzeum Déri należy do najwybitniejszej części dziedzictwa kulturowego i intelektualnego Debreczyna. Jego zbiory to blisko 30 000 eksponatów o znaczeniu etnograficznym zebranych w rezultacie szczególnego zainteresowania i żmudnej pracy braci Déri, a także kolekcje starożytnego Egiptu i antycznej Grecji.

Spacer po zabytkowym centrum miasta może zająć kilka godzin, ale uważny zwiedzający znajdzie w nim warte uwagi obiekty historyczno-kulturalne niemal na każdym metrze kwadratowym. Mieszkańcy są dumni ze swojego miasta. Pierwsza pisemna wzmianka z nazwą osady pochodzi z XIII wieku.

W 1361 roku, 660 lat temu, nadano jej prawa miejskie. Debreczyn wkrótce stał się znany ze słynnych jarmarków i szkół. Wieża symbolu miasta, Wielkiego Kościoła Reformowanego, zapewnia przy dobrej pogodzie wspaniałą panoramę miasta i jego okolic.

Warto również odwiedzić „okaleczony” kościół „Ze Ściętymi Wieżami”, czyli Mały zbór kalwiński, 150-letni Teatr Csokonai, czy katolicka katedrę św. Anny, podobnie jak wspomniane już kalwińskie Kolegium, które działa nieprzerwanie od 1538 roku i zostało uwiecznione w wielu opowiadania i powieściach oraz w popularnym musicalu Légy jó mindhalálig [Bądź wierny aż do śmierci].

Coś dla podniebienia i relaksu

Wizyta w nowym miejscu zazwyczaj uzupełniana jest lokalnymi specjałami kulinarnymi. Tutaj gastronomiczna przygoda może zacząć się tylko od wyboru czegoś z menu degustacyjnego, ale trudno zapomnieć smak pikantnych, tradycyjnych potraw z regionu Hajdúság,

Debreczyn to jedno z tych rzadkich miast, których nazwy kojarzą się z niepowtarzalnym smakiem. Słynna „podwójna kiełbasa z Debrecena” jest tak smaczna, że idealnie nadaje się do podania dwóch w jednej porcji. Chociaż „Debreziner” znajduje się w menu niezliczonych jadłodajni na świecie, prawdziwą, soczystą a zarazem chrupiącą, można znaleźć tylko w mieście, z którego pochodzi.

Debrecen double gotowany jest w czterech odmianach, m.in. koszernych. Nie można przegapić okazji do spróbowania tego! Ale prawdziwy róg obfitości smaków na tym się nie kończy. W mieście jest ogromny wybór przysmaków opartych na lokalnych recepturach i produktach.

Popularnym miejscem wśród mieszkańców i turystów jest też Centrum Kultury Kölocsey oferujące szeroką gamę programów kulturalnych, ale również konferencji i spotkań. Amatorów wypoczynku i relaksu przyciąga odnowiony Park Nagyerdö oraz kilka innych.

W Kąpielisku Termalnym, z kilkoma otwartymi basenami i centrum hydroterapii, woda ma temperaturę 65ºC i służy w leczenie wielu chorób. Częścią tego kompleksu jest kryte kąpielisko śródziemnomorskie z bujną roślinnością.

      Kalwiński Rzym

Wielu turystów odwiedza kościoły i inne miejsca kultu. A świat życia religijnego Debreczyna jest bogaty, umożliwia poznanie zarówno zabytków, jak i historii religii, zwłaszcza chrześcijaństwa. To przecież miasto nazywane niegdyś „kalwińskim Rzymem”. Jego symbolem jest żółty, dwu wieżowy Wielki Kościół Reformowany, świadek wielu wydarzeń historycznych.

Można w nim zobaczyć krzesło Lajosa Kossutha, polityka i jednego z bohaterów węgierskiej Wiosny Ludów w 1848 roku. Cennym zabytkiem z XVIII w jest też, już wspomniana, katolicka katedra św. Anny, Do rzadkości należy botaniczny rarytas, zabytkowe, dwustuletnie drzewo lycium – szczególnie wysoko rosnący bukszpan.

O trudnych czasach Reformacji opowiada Ogród Pamięci Kálvin Square i Kolegium Reformowane. Ale również o religijnej przeszłości miasta. Wiara zawsze miała w nim znaczenie szczególne. Pod koniec XII w. do miasta włażono okoliczne wsie z własnymi kościołami.

W średniowieczu Debreczyn był katolicki, z największym kościołem Wielkich Równin i gotyckim św. Andrzeja, stojącym na miejscu obecnego Wielkiego Kościoła. Od XVI w życie religijne miasta zdominowali najpierw luteranie, później reformatorów kalwińskich.

W 1551 r. starostowie miasta zabronili osiedlania się w nim katolikom, w związku z czym franciszkanie mogli powrócić do niego dopiero w 1715 r. Gmina żydowska powstała w 1852 r, a grekokatolicy zaczęli osiedlać się tu na początku XX wieku. Dziś w mieście żyją wyznawcy kilka religii z własnymi wspólnotami oraz rezydencjami biskupimi, wśród nich ewangelikami, katolikami, unitarianami, baptystami.

Imprezy kulturalne i sportowe

Oprócz stałych atrakcji, nie brak w Debreczynie również imprez cyklicznych i sezonowych, zwłaszcza kulturalnych i sportowych, przyciągających setki tysięcy uczestników oraz kibiców i widzów. Najbardziej prestiżową i organizowaną na największą skalę jest doroczna Parada Kwiatów z ponad stuletnią historią.

Trwa tydzień i rozpoczyna się 15 sierpnia jako święto muzyki, tańca i kwiatów, a kończy żywą imprezą uliczną z fajerwerkami. Światową rangę ma, odbywający się co dwa lata, Międzynarodowy Konkurs Chóralny i Festiwal Folklorystyczny im. Beli Bartoka. Ważny jest Festiwal Wojskowych Orkiestr Dętych.

Jedna z największych imprez plenerowych w regionie, Campus Festiwal, prezentuje śmietankę węgierskiej sceny muzycznej, a także zespoły zagraniczne.

Są to nie tylko koncerty, ale także święto humoru, sportu, literatury, filmu, teatru i społeczeństw obywatelskich.

Kilka festiwali gastronomicznych z kalendarzu imprez Debreczyna zaliczanych jest to najbardziej prestiżowych tego typu na Węgrzech, Przede wszystkim Debrecen Wine and Jazz Days oraz Debreceni Zamat Street & Classic Food Festiwal. Nudzić się w tym mieście nie sposób.

 

Zdjęcia: Visit Debrecen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top